Vakıflar Sağ
iveria - kurumsal
13-09-2017 08:14

Karşı taraf da dinlenecek

Karşı taraf da dinlenecek
Yüksek İdare Mahkemesi, hekimlerin hem kamuda hem de özelde çalışmasını düzenleyen Sağlık Hizmetleri Tüzüğü ile ilgili yapılan iki ayrı ara emri talebine ilişkin duruşmayı cuma gününe erteledi.
Karşı taraf da dinlenecek
Haberi Paylaş:

Emine UYSAL

Serbest Çalışan Hekimler Birliği ile Devrimci İşçi Sendikası’nın, hekimlerin hem kamuda hem de özelde çalışmasını düzenleyen Sağlık Hizmetleri Tüzüğüyle ilgili ara emri talebine ilişkin duruşma, karşı tarafın da dinlenmesi için 15 Eylül Cuma gününe ertelendi.

Dava dün Yüksek İdare Mahkemesi Yargıcı Tanju Öncül’ün huzurunda görüldü.

Duruşmada davayı açan Serbest Çalışan Hekimler Birliği ve birliği temsilen Dr. Remzi Gardiyanoğlu ile avukatı Levent Kızılduman hazır bulundu.

Emek-İş Başkanı Koral Aşam ile avukatı Ürün Solyalı da, konunun sigortalıları etkilediği gerekçesiyle aynı davaya davacı olarak müdahil oldu.

Gardiyanoğlu: Sağlık kaosa sürükleniyor

Davada tanık olarak dinlenen Dr. Remzi Gardiyanoğlu, 2009 yılından beri yürüttükleri hukuk mücadelesi sonucu, Yüksek Mahkeme’nin, hekimlerin hem kamuda, hem de özelde çalışmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verip, bunun gereğini yerine getirmesi için ilgili bakanlığa 6 ay süre tanıdığını anımsattı.

Gardiyanoğlu, 8 yıllık serbest çalışan hekimlerin hukukta kazandığı mücadelenin, çıkarılan tüzükle ellerinden alındığına inandığını kaydetti.

Dr. Remzi Gardiyanoğlu, tüzüğün haksız rekabet yarattığını belirtip, sağlığın kaosa sürüklendiğini söyledi.

Gardiyanoğlu, “Bu tüzükle halk sağlığı hiçe sayılıyor” dedi.

Avukat Levent Kızılduman, davacıların meşru menfaatlerinin olumsuz etkilendiğine ve Anayasa Mahkemesi’nin Serbest Çalışan Hekimleri Birliği lehine aldığı karara değinip, ara emri verilmesini talep etti.

Taraflar cuma günü yeniden dinlenecek

Davacı tarafları dinleyen Yargıç Öncül, İyi İdare Yasası ve Anayasa maddelerinin çatışmasının söz konusu olduğunu, davada hangi mahkemenin yetkili olduğunun belirlenmesinin ardından ilerleme sağlanabileceğini ifade etti.

Davalı tarafa da söz hakkı verilmesinin ardından sonuca daha sağlıklı ulaşılabileceğini belirten Öncül, bu amaçla duruşmayı cuma günü saat 09.00’a erteledi.

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.