Vakıflar Sağ
iveria - kurumsal
17-02-2017 10:31

“Soygun”, “insan kaçırma”, “ciddi darp”tan yargılanacaklar

“Soygun”, “insan kaçırma”, “ciddi darp”tan yargılanacaklar
Pakistan’dan KKTC’ye çalışmak için gelen iki şahsı kaçırdıktan sonra ciddi şekilde dövüp ceplerindeki paraları alan Erkan Urkan ve Muhammad Akram aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.
“Soygun”, “insan kaçırma”, “ciddi darp”tan yargılanacaklar
Haberi Paylaş:

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, Pakistan’dan KKTC’ye çalışmaya gelen Mohammad Sajit Pervez ve Mohammad Ali Raza’yı kaçırıp ciddi şekilde dövdükten sonra, adı edilenlerin ceplerindeki bin 400 Dolar ve 800 TL nakit parayı zorla aldıkları iddiasıyla tutuklanan Erkan Urkan ve Muhammad Akram aleyhine yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Erkan Urkan ve Muhammad Akram, dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde, Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla’nın huzuruna çıkarılarak, işledikleri “soygun”, “insan kaçırma”, “ciddi darp” suçlarından, ileride yargılanmak üzere 10’ar bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kaldı.

Öte yandan polis, tutukladığı Ömer Yıldızdal’ı, meseleye bağlantısı olmadığını tespit etmesi üzerine serbest bıraktığını belirtirken, aradığı Pakistan uyruklu iki şahsın da yasadışı yoldan Güney Kıbrıs’a kaçma ihtimali üzerinde durdu.

Tahkikat bitti

Dünkü teminat duruşmasında,  İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Serhan Bundak, meselenin tahkikat memuru olan ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Şükrü Hafız’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Şükrü Hafız, 6 Şubat 2017’de, saat 20.30’da, zanlı Erkan Urkan ve Muhammad Akram’ın, henüz tespit edemediği iki şahısla birlikte, KKTC’ye ön izinle çalışmaya gelen Pakistan uyruklu Mohammad Sajit Pervez ve Muhammad Ali Raza’yı, Gazimağusa’da zorla alıkoyduktan sonra ciddi şekilde darp ettiğini söyledi.

Şükrü Hafız, zanlıların, daha sonra, Mohammad Sajit Pervez ve Muhammad Ali Raza’yı alıkoydukları evlerinden çıkartarak, zanlı Urkan’a ait aracın bagaj kısmına üst üste koyup Lefkoşa’daki bir pansiyona götürdüklerini anımsattı.

Zanlıların, adı edilen şahısları, bahse konu pansiyonda ciddi şekilde darp ederek, ceplerindeki paraları zorla

aldığını belirten Şükri Hafız, zanlıların, alı koydukları şahısların Pakistan’daki ailelerini “İmo” isimli görüntülü konuşma sisteminden arayarak, 8 bin Euro göndermemeleri durumunda Pervez ve Raza’yı parçalayıp öldürüp denize atacaklarını söyleyerek, çalmak kastıyla tehditle mal talebinde bulunduklarını da belirtti.

10’ar bin TL’ye serbestler

Meseleyle ilgili titiz bir şekilde sürdürdüğü soruşturmasını tamamladığını kaydeden polis, mahkemeden, tahkikatına etki etme olasılığı bulunmayan zanlılar aleyhine uygun bir teminat talep etti.

Ceza Davaları Yargıcı Hazal Hacımulla, huzurundaki şahadeti ve beyanları tezekkür ederek, zanlıları davaları sonuçlanıncaya değin 10 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest bıraktı.

Yargıç ayrıca, davaları sonuçlanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlılar lehine, KKTC vatandaşı 2 kefilin de 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

 

 

 

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.