Vakıflar Sağ
iveria group
08-08-2017 10:14

Bilinçsiz avcılık, ormanları yok ediyor

Bilinçsiz avcılık, ormanları yok ediyor
İstanbul Üniversitesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Kıbrıslı Türk Doç. Dr. Hamit Ayberk, her ne pahasına olursa olsun sadece “vurmaya” odaklanmış avcılık anlayışının sadece av hayvanlarını yok etmediğini vurguladı:
Bilinçsiz avcılık, ormanları yok ediyor
Haberi Paylaş:

Mustafa GÜRSEL

Bilinçsiz ve kural tanımadan yapılan avcılığın orman varlığının bugünü ve geleceği için son derece zararlı olduğu vurgulandı.

Ülkemizde birçok çam ağacının kurumasına neden olan Çamkese Böceği (Thaumetopoea pityocampa) zararlısının bu kadar etkili olması da önemli oranda bilinçsiz avcılıktan kaynaklanıyor…

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamit Ayberk, her ne pahasına olursa olsun sadece “vurmaya” odaklanmış bir avcılık anlayışının değil av hayvanlarını, ormanları dahi yok edebilecek kadar tehlikeli olduğunu söyledi.

Ayberk, “Bilimsel araştırmalar için halkalanmış ve av değeri taşımayan leylek veya yırtıcı kuşların dahi bilinçsiz avcılar tarafından vurulduğunu üzülerek görmekteyiz” dedi.

Kıbrıslı Türk olan Doç. Dr. Hamit Ayberk,  bilinçsiz avcılığın sadece orman varlığına değil, tarımsal üretime, ekonomiye ve insan sağlığına da olumsuz etkileri olduğunu belirtti. Ayberk, tarım alanlarında zararlı böcekleri yiyecek kuş kalmadığına, zirai zararlılarla mücadelenin tamamen zehirlerle yapıldığına da dikkat çekti. Doç. Ayberk, “Ülkemizde kanser neden bu kadar yaygın” sorusuna yanıt ararken, “Doğamızda neden bu kadar az kuş kaldı” sorusuna da yanıt vermek gerektiğini vurguladı.

Ormanlarda türler arası denge ve biyolojik çeşitliliğin çok önemli olduğuna işaret eden Doç. Dr. Hamit Ayberk, “Ormanlarımızın geleceği bu dengeye ve çeşitliliğe bağlıdır” dedi.  Doç. Ayberk, zararlı kuşlar arasında gösterilen Saksağan ve Karga’nın bile orman varlığı için önemli ve gerekli olduğunu belirtti.  Doç. Ayberk, Çamkese Böceği tırtıllarını yemek suretiyle ormanları koruyan Guguk Kuşlarının genelde Saksağan yuvalarına yumurtlamak suretiyle üremesini örnek gösterdi.

Doç. Ayberk, bir başka zararlı hayvan olarak kabul edilen tilkinin, yediği meyvelerin tohumlarını dışkısıyla yaymak ve fareleri yemek suretiyle orman varlığı açısından önemli ve gerekli olmasını da örnek verdi.

“Orman varlığımız, av keyfinden çok daha önemlidir”

KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan Doç. Ayberk, şöyle konuştu:

“Tüm kuşlar önemlidir. Doğal yaşamda her birinin yeri ve işlevi vardır. Sağlıklı ormanlar için doğadaki tüm hayvanlar önemli ve gereklidir; Örneğin Alakargalar topladıkları bir kısım tohumları orman içerisine gömüyor.  Bu şekilde yeni fidanların çimlenmesine katkıda bulunuyor.  Yani bir nevi orman işçiliği yapıyor.”

Avcılığın, av ve yaban hayatının korunması ve yönetilmesi çalışmalarının bir parçası olarak düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Ayberk,  eğer bu yapılamıyorsa, av olayının tamamen özel çiftliklere alınması, doğanın av baskısından kurtarılması gerektiğini söyledi.

“Bunun çok faydası olur” diyen Doç. Dr. Hamit Ayberk, şunları kaydetti:

“Orman varlığımız, av keyfinden çok daha önemlidir. Herkes doğada av hayvanı kalmadığından yakınıyor ki bu av hayvanlarının her biri, ormanlarımız için önemli ve gereklidir. Örneğin Cikla dediğimiz kuş aslında Ardıç kuşudur ve ardıç tohumları ancak bu kuşun sindirim sisteminden geçerse doğada çimlenebilir. Yani doğamızda Ardıç ağaçlarının varlığı için mutlaka Cikla kuşlarına ihtiyaç vardır. Ciklalar biterse, Ardıç ormanlarımız da yok olur…

Ormanlarımız mutlu değildir. Biz insanların neden olduğu çevre sorunlarının yanında çok vurup öğünmeye odaklı bilinçsiz avcılığın da bu üzücü durumda payı vardır…”

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.