Vakıflar Sağ
iveria - kurumsal
06-07-2017 10:22

“Eğitim kalitesi okullarda eşit değil”

“Eğitim kalitesi okullarda eşit değil”
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 2017-2018 Kolejlere Giriş Sınavı’nda (KGS), hiçbir öğrencisi başarı göstermeyen Gazimağusa Şehit Zeki Salih İlkokulu öğrencilerinin velileri şaşkınlık yaşıyor.
“Eğitim kalitesi okullarda eşit değil”
Haberi Paylaş:

Mustafa ÖZYAĞCI

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 2017-2018 Kolejlere Giriş Sınavı’nda bu yıl, kayıt işlemlerini tamamlayan toplam 2071 öğrencinin 595’i başarı göstererek farklı kolejlere kayıt yaptırma hakkı kazandı. Kolejlere giriş sınavında bu yıl yaşanan en ilginç olay ise, Gazimağusa Şehit Zeki

Salih İlkokulu’ndan hiçbir öğrencinin yeterli puan almaması oldu.

Bunun üzerine bu okulda çocukları öğrenim gören diğer veliler gibi, Hüseyin Ulusu isimli veli de tepki gösterdi ve bazı iddialarda bulundu.

“Bu sorun Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir ayıbıdır”

Hüseyin Ulusu, çocuğunun öğrenim gördüğü okulda hiçbir öğrencinin, kolej sınavında başarı gösterememesinin anlaşılır olmadığını söyleyerek, “başkalarının çocukları ileri zekâlı, bizim çocuklarımız geri zekâlı mı?” diye sordu.

Ulusu, bakanlıktaki ilgili kişilere ulaşıp, “sınavda Gazimağusa’daki okullardan kaç kişi mezun oldu?” diye sorduğunu ancak, yetkililerin kendisine bunun bir ‘sır’ olduğunu söylediklerini ve bununla ilgili herhangi bir bilgi paylaşımında bulunamayacaklarını ilettiklerini iddia etti.

Eğitim koşullarının okullarda eşit olmadığını savunan Ulusu, “bunun en iyi kanıtı ise, aynı bölgede aralarında bir kilometre bulunan başka bir okulda 22 öğrenci sınavlarda başarılı olurken, benim çocuğumun gittiği okulda bir tek öğrencinin bile sınavı kazanmamasıdır” diye konuştu.

Bu durumu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir ayıbı olarak nitelendiren Ulusu, öğrencilerinin başarılı olamamasının en büyük nedeninin okullarda eşit eğitimin verilmemesinden dolayı kaynaklandığını savundu.

Çocuğunun gittiği okulla ilgili daha önce iyi olmadığı hakkında duyumlar aldığını, bunun üzerine çocuğunu başka bir okula vermek istediğini belirten Ulusu, öğretmenlerin karşı çıkarak çocuğun olumsuz etkileneceğini söylemelerinden dolayı vazgeçtiğini söyledi.

Berova: Her okulda eğitim kalitesini belirleyen öğretmelerdir

Hüseyin Ulusu’nun iddialarına Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, açıklık getirdi.

Berova, bir öğrencinin koleji kazanıp kazanmamasının kendi özverisine ve planlı bir şekilde çalışmasına bağlı olduğunu söyledi.

Bütün okullarda eğitim standartlarının eşit olduğunu ve eğitimin kalitesini öğretmenlerin belirlediğine vurgu yapan Bakan Berova, okullarda eğitim veren bütün öğretmenlerin Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) mezunu olduğunu açıkladı. Okullara öğretmen atamalarının kendileriyle bir ilgisi olmadığını ifade eden Berova, her okula dağılımın sistem tarafından yapıldığını söyledi.

Berova, kolej sınavına giren her öğrencinin kazanacakmış gibi bir durumunun olmadığını belirterek, öğrencinin sınavı kazanmaması ya da sıralamaya girememesinin, onun başarısız olduğunu göstermediğini belirtti.

Bakan Berova son olarak, “bu sınav, bir sıralama sınavıdır. Kazanma sınavı değildir. Bu yıl her bölgede kontenjanı artırdık” dedi.

Foto: Arşiv

 

 

 

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.