Cyprus Today sol

Sayıdan daha çok kalite önemlidir

KIBRIS TV’ye konuşan YÖDAK eski başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, ülkemizdeki üniversite sayısına işaret ederek önemli bir uyarıda bulundu:

Sayıdan daha çok kalite önemlidir
  • 04 Ocak 2017, Çarşamba 9:19

Yüksek Öğretim Denetleme ve Akreditasyon Kurumu (YÖDAK) eski başkanı, Akademisyen Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, yükseköğretimdeki gelişmeye işaret ederek, sayıdan çok kalitenin önemli olduğuna işaret etti. Bıçak, “Kaliteli eğitim rastgele değildir, çabaların göstergesidir” dedi.

YÖDAK’ın üniversite açmak isteyen işadamlarına doğru yolu göstermesi gerektiğini söyleyen Bıçak, üniversite açılması konusunda gelen taleplerin doğru değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bıçak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın üniversite açma izni vermesinin doğru karar olduğunu belirterek bu durumda hükümetin yükseköğretimde sayıyı artırma veya mevcudu derinleştirme konusunda politika güdeceğini belirtti.

Bakanlığa üniversite açma talebi gittiğinde kararın rahat verildiğini ancak YÖDAK’ta üniversitelerin açılmasıyla ilgili kriter olmadığını söyleyen Bıçak, YÖDAK başkanı ve üyelerinin, son üç yılda yeni bir üniversite açılırken, hangi kriterlere bakılacağını belirleyecek tüzük çıkarması gerektiğinin ancak bunun yapılmadığının altını çizdi.

Bıçak, YÖDAK Yasası’yla ilgili çalışma olduğunu ancak üniversite açmakla ilgili yapılması gereken tüzük çalışmasının başlatılmasına engel bir durum bulunmadığına dikkat çekti. Bıçak, Kıbrıs’tan onay alan bir üniversitenin Yüksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK) onay alınmadığı takdirde öğrenci sayısının sınırlı olduğunu söyledi.

KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın “Markaj” adlı programına konuk olan Hasan Ali Bıçak, yükseköğretimdeki gelişmeleri ve YÖDAK’ta yaşananları değerlendirdi.

“2025’te üniversitelere talebin 260 milyon olması bekleniyor”

YÖDAK eski başkanı, akademisyen Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, yükseköğretimde kalite olması için strateji gerektiğinin altını çizerek, dünyada üniversite eğitimine talebin 1970’de 30 milyon, 2000’de 100 milyon, 2010’da 178 milyon olduğunu, 2025’te ise 260 milyon olmasının beklendiğini belirtti.

Bıçak, üniversitelere talebin giderek arttığına işaret ederek, ülkemiz öğrencilerinin yüzde 30’unun üçüncü ülkelerden olduğunu, bunların yüzde 30’unun da Nijerya’dan geldiğini, yüzde 7’sini İran, yüzde 6’sının da Libya olduğunu söyledi.

YÖDAK’ın Afrika ülkelerinden gelecek öğrencilerin, öğrenci olmasına önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Bıçak, öğrencileri DAÜ’ye ilk getirdiklerinde sorunlar yaşadıklarını ancak kabul yaşını 22’ye düşürünce ortamın değiştiğini belirtti.

Bıçak, yurt dışından öğrenci getirirken dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

“Tahir Çelik döneminde iki şanssızlık yaşandı”

YÖDAK’ın 1993 yılında kurulduğunu belirten Bıçak, o dönem kurumun Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olduğunu söyledi. O dönemde kurumun başkanının bakanlık içerisinden tecrübeli birinin getirildiğini belirten Bıçak, Tarih Çelik’in başkanlığı döneminde ekibi kurması, bina işini halletmesi, üniversiteler arası kurulu ve yasayı işletmesinin önemli çalışmalar olduğunu söyledi.

Bıçak, o dönemde “Tahir Çelik’in bir üniversiteye eczacılıkla ilgili denetime gönderdiği kişilerin, o üniversite tarafından kabul edilmemesi” ile “merkezi sınav yapmakla ilgili çalışmalarında dönemin başbakanının üniversitelerle konuşup sınavın yapılmayacağı açıklaması” gibi iki önemli şanssızlık yaşadığını belirtti.

“Benim dönemimde YÖDAK’a saygınlık geldi”

Kendisinin başkan olduğu dönemde YÖDAK’a saygınlık geldiğini ifade eden Hasan Ali Bıçak, YÖDAK’ın

muadili tüm uluslararası kuruluşlara üye yapıldığını belirtti.

Bıçak, kalite güvence kuruluşlarının gelişleri (farkındalık ve akreditasyonlar), Bologna süreci etkin bir şekilde başlatıldığını ifade ederek ECTS, Diploma Eki, Avrupa Yükseköğretim Yeterlilik çerçevesinde 4 Bologna süreci kurum başkanının üçünün KKTC’ye getirildiğini söyledi.

Kalite Güvence Sistemi’nin kurulması çalışmalarının bu dönemde başladığını anlatan Bıçak, akademik yükseltilme kriterleri ve doktora derecesi şartlarının geliştirildiğini belirtti.

“YÖDAK’ta kalite kurulu oluşmalı”

Üniversiteleri denetlerken 11 kriter olduğunu belirten Bıçak, bazı maddeleri şöyle sıraladı:

“Üniversitelerde stratejik plan olmalıdır. Misyon cümlesi önemlidir. Yönetim konusunda mütevelli heyeti var. Bunun yetki görevleri nedir, etkin çalışır mı? Heyet içerisinde komiteler oluşuyor mu? Liderlik konusu… Rektör ayrıldığında kime yetki bırakacağı yazılı olarak var mı? Öğretim üyesinin ders programını değiştirmekle ilgili yetkisi nedir? İyi bir ortam yaratmak adına personele ve öğretim üyelerine anket yapılıyor mu? Kalite güvence… YÖK altında Türkiye’de Kalite Güvence Kurumu oluştu. Kurumun bağımsız olması gerekiyor ama YÖK’ün 21 kişiden oluşan yönetim kurulunun 7’si cumhurbaşkanı, 7’si hükümet, 7’si de üniversiteler arası kurul tarafından atanıyor. Bu nedenle YÖK çok bağımsız değil. KKTC’de de YÖDAK Yasası yapılırken, üniversitelerin kalitelerini değerlendirecek misyona sahip olacaksa, beynelmilel bir yapı oluşturulmalı. Kalite kurulunun oluşması önemlidir.”

Hüseyin Gökçekuş’un görevden alınması…

Bıçak, YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş’un görevden alınmasına da değindi. YÖDAK Başkanı’nın görevden alınmasıyla ilgi bazı şartların oluşması gerektiğini belirten Bıçak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın hukuka verdiği öneme işaret etti. Bıçak, Ombudsmanın YÖDAK’ı denetlemesinin normal olduğunu söyleyerek, raporda sendikanın ve diğer YÖDAK yönetim kurulu üyelerinin iddialarını sıraladığını, inandırıcı bazı unsurlar tespit edildiğini, bir hukukçunun atanmasının önerildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanının bir hukukçu atayarak YÖDAK’ta inceleme yapıldığını rapor hazırlandığını belirten Bıçak, bu sonuçla Hüseyin Gökçekuş’un görevden alınmasına karar verildiğini söyledi.

“YÖDAK Başkanı çok iyi İngilizce bilmeli”

Hasan Ali Bıçak, YÖDAK Başkanı’nın çok iyi derecede İngilizce bilmesi gerektiğine, kalite konusundaki terim ve terminolojiyi bilmesinin önemine değindi.

“YÖDAK eski başkanı Hüseyin Gökçekuş, benim yanımda hiçbir yabancıyla İngilizce konuştuğunu görmedim. Kolej mezunu da değildir” diyen Bıçak, başkanın kendi üniversitesinde kalite konusuyla ilgili olması gerektiğini söyledi.

Bıçak, başkanlık için iyi bir akademisyen olması, profesörlük, yardımcı doçentlik, doçentlik ve doktorluğa yükseltilmelerinde herhangi bir kuşkuya mahal verecek bir durum olmaması gerektiğini belirtti.

YÖDAK üyeleri seçilirken siyasi partilerin kendilerine yakın olan kişileri seçmemeye gayret etmesi gerektiğini ifade eden Bıçak, hakkıyla yükselen akademisyenlerin haklarını birilerinin çıkıp konuşması gerektiğinin önemini vurguladı.

Bıçak, bazı üniversitelerimize bazı yükseltilmelerin olmaması gerektiği şekilde yapıldığını belirtti.

“Akademik personelin yükseltilmesiyle ilgili tüzük uygulanmalı”

YÖDAK başkanlığı döneminde, bir dönem önce başlayan ve bitirilemeyen en önemli konunun akademik personelin yükseltilmesiyle ilgili tüzük olduğunu söyleyen Bıçak, tüzüğün Bakanlar Kurulu’ndan da geçtiğini ve üniversitelerin bunu uygulaması gerektiğini ifade etti.

Bıçak, başkan olduğu dönemde üniversitelere bir yazı yazarak söz konusu tüzüğü kendi tüzüklerinde düzeltmeye giderek, uygulanması gerektiğini bildirdiğini belirtti.  Her yılın şubat ayında, YÖK’ün kriterlerinin alınarak YÖDAK’ın web sayfasında yayınlanması kararı olduğunu ifade eden Bıçak, Kıbrıs’ta akademisyen yükseltilirken YÖK’le aynı kriterlerde yükselmesi gerektiğini söyledi. Bıçak, bu durumun daha geçerli olabilmesi için üniversitelerde değerlendirmeler yapacak kişilerin doğru seçilmesi halinde korkulacak bir durum olmadığını belirtti.

Denetimlere gidiyor

Prof. Dr. Bıçak, Suudi Arabistan’ın ulusal kalite güvence ajanslarının üniversitelerde yaptığı denetimlere katıldığını belirterek, bir yıl ülkenin Yükseköğretim Kalite Birimi’nde danışmanlık yaptığını söyledi.

Dünyanın önde gelen uzmanlarıyla çalışma fırsatı bulduğunu ifade eden Bıçak, yükseköğretimde kalite ve güvencenin denetiminde bulunarak, tecrübe kazandığını belirtti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
ubp popup