Vakıflar Sağ
iveria - kurumsal
17-03-2017 09:01

Seyrüsefer kıyağı, lüks araçlara yarayacak

Seyrüsefer kıyağı, lüks araçlara yarayacak
Seyrüsefer affından 50 bin 15 araç yararlanabilecek. Yoldaki araçların üçte birinin seyrüsefer ruhsatı bulunmuyor. Seyrüsefer affından yararlanmaya hak kazanan araçların çoğunu lüks araçlar oluşturuyor
Seyrüsefer kıyağı, lüks araçlara yarayacak
Haberi Paylaş:

Ali CANSU

Ülkemiz yollarında seyreden araçların yaklaşık üçte birinin seyrüsefer ruhsatı bulunmuyor.

Cumhuriyet Meclisi’nden geçen ve 15 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasası” ile gelecek seyrüsefer affından 50 bin 15 araç yararlanabilecek.

Seyrüsefer affından yararlanmaya hak kazanan araçların çoğunu Mercedes, BMW, Jaguar, Grand Cheroke Jeep, Hummer, Chrysler, Discovery, Porsche, Land Rover ve Range Rover gibi lüks araçlar oluşturuyor.

Seyrüsefer Affı Yasası olarak da isimlendirilen yeni düzenleme, hem kayıttan düşmüş araçların, hem de kayıttan düşmemiş ancak ödemede geri kalmış araçların önünü açtı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yasayla birlikte, kayıttan düşen araçlar kayıt altına alınacak, ödemede gecikmiş vatandaşlara ise kolaylık sağlanacak.

KKTC genelinde yolda seyreden 182 bin 703 araçtan 50 bin 15’i, seyrüsefer ruhsatı çıkarmadı. Üç yıldır seyrüsefer çıkarmayıp kayıttan düşen araç sayısı ise 110 bin 703.

Ödenecek miktar 74’den 67 milyona indi

Hükümetin, 15 Mart 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe koyduğu seyrüsefer affından 50 bin 15 araç yararlanabilecek.

Seyrüsefer affı öncesi devlete 74 milyon 276 bin 955 TL ödenmesi gerekirken, hükümet, af nedeniyle, faiz ve cezalardan gelecek 6 milyon 682 bin 305 TL’yi bağışlamış oluyor. Böylece aftan yararlananların devlete cezasız ödeyecek seyrüsefer harçları toplamı 67 milyon 582 bin 926 TL yapıyor.

Çoğu lüks sınıfında

Ülkemizde, 1 Ocak 1974’ten 15 Mart 2017’ye kadarki süreçte, yolda yürüyen araç sayısı 182 bin 703. Bu araçların yolda seyredebilmesi için gerekli olan seyrüsefer ruhsatlarını çıkarmayanların sayısı 50 bin 15. Yani yolda yürüyen araçların üçte birinden fazlası seyrüsefersiz.

15 Mart Aralık 2017 itibarıyla seyrüsefer affından yararlanmaya hak kazanan araçların çoğu lüks sınıfına giriyor.

Devlete seyrüsefer ödemeyen ve sayıları 50 bin 15 olan araçların büyük çoğunluğunu Mercedes, BMW, Jaguar, Grand Cheroke Jeep, Hummer, Chrysler, Discovery, Porsche, Land Rover ve Range Rover gibi lüks araçlar oluşturuyor.

110 bin 233 araç kayıttan düştü

Ülkemizde 1 Ocak 1974’ten 15 Mart 2017’ye kadar yollarda yürüyen 182 bin 703 araç bulunuyor. 1974’ten bugüne kadar ise kayıttan düşen araç sayısının 110 bin 233 olduğu belirtildi.

Bugüne kadar 17 bin 851 aracın ise iptal edildiği kaydedildi

Haber Videosu


HABERE AİT RESİMLER

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

  • Salih Serrçelik
    17.03.2017

    Seyrüsefer affından yararlanmaya hak kazanan araçların çoğunu Mercedes, BMW, Jaguar, Grand Cheroke Jeep, Hummer, Chrysler, Discovery, Porsche, Land Rover ve Range Rover gibi lüks araçlar oluşturuyor. Bunun Türkçesi (kısacası anlayacağınız), zengin olan devlete vergi vermek istemiyor. Vermiyor da! Bir başka değişle çalarak, hem de Devleti çalarak daha zengin olunur. Devlet(!) de bu çalan zenginlere af çıkarır ise, o devleti çalmayan aptal olmaz mı? Af kararı alan da zaten hangi araç cinslerinin aftan yararlanacağını çok iyi biliyordu. Çoğu ahbapları zaten. Öyle ise ; Bu kararı alan Bakanlar Kuruluna mı saygı duyacak veya inanacağız! Haşa...

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.