14. Tepebaşı (Yorgoz) Lale Festivali hafta sonu yapılıyor

14. Tepebaşı (Yorgoz) Lale Festivali hafta sonu yapılıyor
  • 16 Mart 2018, Cuma 11:22

Yorgoz Lalesi veya Kıbrıs Lalesi (Tulipa Cypria) olarak bilinen ve Kıbrıs’ın endemikleri arasında yer alan lale türünün tanıtılması ve korunması yönünde farkındalık oluşturmanın hedeflendiği “Tepebaşı (Yorgoz) Lale Festivali” hafta sonu yapılıyor.

Tepebaşı Kültür, Sanat ve Doğayı Koruma Derneği'nin Lapta Belediyesi ile işbirliğinde düzenlenen ve iki gün sürecek festivali cumartesi günü 11.00’de köy meydanında yer alacak konuşmalar ve ödül töreniyle başlayacak.

Lapta Belediyesi’nden yapılan açıklamada, bu yıl 14. düzenlenecek festival kapsamında, “Lale Diyarına Tur” ve çeşitli doğa yürüyüşleri düzenlenecek; köy meydanında kurulacak stantlarda Kıbrıs’a özgü el sanatları ve yöresel lezzetler tanıtılacak.

Halk dansları ile modern dans gösterilerinin de yer alacağı festival çerçevesinde konserler de düzenlenecek.

Mart – Nisan aylarında çiçeklenen ve genellikle nadasa bırakılarak, ilaçlanmayan arazilerde bulunan Yorgoz Lalesi’nin soğanlarının, Çevre Yasası altında çıkarılan ‘Flora ve Fauna Emirnamesi’ ile koruma altına alınmış olmasına rağmen, ticari amaçla doğal ortamlarından sökülmeye devam edildiği kaydedildi. 

Festival programı 
17 Mart Cumartesi: 
10.20 Geleneksel Yastık Koşusu
10.30 Kortej Yürüyüşü 
11.00 Konuşmalar ve Ödül Töreni 
12.00 Halk Dansları Gösterisi 
Tepebaşı İlkokulu
Lapta Belediyesi Halk Dansları Ekibi
12.40 Efe Oyunu (Cemal Boransel ve Ekibi) 
12.50 Güzelyurt Halk Müziği Derneği Konseri
13.00 Lale Diyarına Tur (TEPDER Rehberi eşliğinde)
13.50 Karadeniz Kültür Derneği Halk Dansları Gösterisi
14.00 Lale Diyarına Tur (TEPDER Rehberi eşliğinde)
14.15 Kangoo Jumps (İpek Yemencioğlu) 
14.25 Hasder Halk Dansları Gösterisi 
16.00 Kangoo Jumps (Tülen ve Grubu)
16.15 İki Toplumlu Halk Gösterisi 

18 Mart Pazar:  
07.30 Doğa Yürüyüşü (Dağcılık Spor Derneği)
08.00 Doğa Yürüyüşü (Bizim Grup)
09.30 Doğa Yürüyüşü (Emekli Subaylar Derneği)
10.30 Gasad Halk Dansları Gösterisi 
10.50 Modern Dans Gösterisi (Seçder)
11.10 Alsancak Belediyesi Halk Dansları Gösterisi 
11.30 Kangoo Jumps (İlsel)
11.45 Kıbrıs Havaları Derneği 
12.40 Fogem Halk Dansları Gösterisi 
13.00 Lale Diyarına Tur (TEPDER Rehberi Eşliğinde) 
13.00 Yakın Doğu Üniversitesi Halk Dansları Gösterisi
14.00 Lale Diyarına Tur (TEPDER Rehberi Eşliğinde)
14.30 İki Toplumlu Müzik ve Folklor Ekibi
14.50 Zumba Gösterisi (Oya Değer ve Ekibi) DU Dans Okulu Gösterisi 
15.05 Grup Baria Konser 
16.05 Salsa Gösterisi (Spring Fairy Dance Academy)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 9 8 1 0 18 25
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 9 7 1 1 12 22
3 BAF ÜLKÜ YURDU 9 5 3 1 12 18
4 CİHANGİR GSK 9 5 2 2 3 17
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 9 5 1 3 11 16
6 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 9 5 0 4 7 15
7 GÖNYELİ SK 9 4 1 4 1 13
8 ÇETİNKAYA TSK 9 3 3 3 -5 12
9 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 9 3 2 4 -3 11
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 9 2 5 2 -7 11
11 BİNATLI YSK 9 3 1 5 -6 10
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 9 2 3 4 -3 9
13 LEFKE TSK 9 2 3 4 -5 9
14 GİRNE HALK EVİ 9 2 0 7 -7 6
15 ESENTEPE KKSK 9 1 1 7 -14 4
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 9 0 3 6 -14 3
yukarı çık