Vakıflar Sağ
iveria - kurumsal
17-02-2017 11:09

Eide, Kıbrıs Türk tarafının güvenini zedeledi

Eide, Kıbrıs Türk tarafının güvenini zedeledi
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanının, dün liderler toplantısında yaşananların sadece yarısını anlattığını söyledi.
Eide, Kıbrıs Türk tarafının güvenini zedeledi
Haberi Paylaş:

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanının, kendisine olan güveni sorgulatacak hale gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Müzakereler çerçevesinde, 23 Şubat Perşembe günü planlanan liderler toplantısına katılım konusunda Akıncı, perşembe gününe kadar, gelişmeleri adım adım değerlendirip, Kıbrıs Rum tarafının niyetini de gördükten sonra karar vereceklerini söyledi.

Akıncı şu ifadeleri kullandı:

"(Eide) 'Akıncı'nın da söylediği gibi' dedi ama gerçeğin yarısını anlattı, diğer yarısını söylemedi ama ne anlattığımı biliyorsunuz. Gerçeğin tümünü anlattım. Toplantıdan ayrıldığımı söyledim zaten. Toplantı adabı öyle bir noktada bozuldu ki Eide açıklaması gerekirdi. Gerçeğin diğer yarısını neden sakladı bunu kendisine sormak lazım.

Eide, Kıbrıslı Türklerin halkı kaygısı oluştuğunu bunun bertaraf edilmesi için bir şeylerin yapılması gerektiğini söylerken Kıbrıslı Rum lider lafını keserek 'söyleyecek başka bir şey yok' diyerek kapıyı vurdu ve dışarı çıktı.

Toplantılara ara böyle mi verilir? Sayın Rum lider sigara içmek istediğinde sigara paketini gösterir ve çıkar ama öyle bir şey olmadı. Biz Eide'ye dün beklentilerimizi söyledik. Kararın düzeltilmesini beklediğimizi aktardık. Anastasiadis'in, kararın yanlış olduğunu toplumuna da söylemesi gerekir. Rum toplumunda bu konuda doğru sesler çıkıyor. Bunu düzeltmek için zemin vardır.

Bu düzeltilsin ki toplantılar daha verimli hale gelebilsin beklentisi içerisindeyiz. Bunu Eide'ye söyledik ancak hiçbir şey olmamış gibi toplantıların devam edeceğini söyledi. Bu şartlar altında neye devam edeceğiz?

Çözüm istemeyenler zil takıp oynamasın

"Bu yaşananlardan dolayı biz hedefimizden vazgeçmiş değiliz. Bu hedefi bu tarafta da o tarafta da benimsemeyen ve istemeyenler zil takıp oynamasınlar çünkü biz bu adada çözüm isteriz barış isteriz. Gelecek kuşaklarımızın barış ve huzur içerisinde yaşamasını isteriz. Toplumların gelecek belirsizliğinden kurtarmak isteriz. Bu nedenle bu olaya bu kadar tepkiliyiz. Çözüm hedefimiz olmasaydın bu yaşananlardan sevinç duyardık. Gelecek kuşakların barış kültürüyle yetişmesini istiyoruz bu nedenledir bu infialimiz.

Anastasiadis'e toplumun mesajını ilettim ve bunun gereğini yapmasını istedim ancak bunu yapacağına bize 5 sayfalık metin okudu."

Eide, dünkü liderler görüşmesiyle ilgili yaptığı açıklamalarda, toplantıyı Cumhurbaşkanı Akıncı'nın terk ettiğini söylemiş ancak Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis'in tavırlarından bahsetmemişti.

Liderler görüşmesini ardından Akıncı tarafından toplantıyı terk etmekle suçlanan Anastasiadis, Eide'ye seslenerek görüşmeyi kimin terk ettiğini açıklamasını, aksi taktirde kendisiyle görüşmeyeceğini ifade etmişti.

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

 • Salih Serçelik
  17.02.2017

  Ne evlilikler, ne şirket birleşmeleri, ne devlet birleşmeleri kısacası hiçbir birleşme, samimiyet olmadan , birbirini aldatma ve kandırmacalarla sağlıklı ve sürdürülebilir olamaz. Belli ki Cumhurbaşkanımız Sn. Akıncı biraz hissi davranmıştır. Ama kesinlikle samimi. Sn. Nikos Anastasiadis ise maalesef o mecaz manadaki gibi poletik davranmıştır. Samimi olunmadan ortaklık kurulamaz. Birliktelikler için poletik davranıştan ziyade samimi davranışlar kalıcı ve işleyebilir, anlaşma ve birliktelikleri getirebilir.

 • mete
  17.02.2017

  Artık tararfsız olma zamanı. Papazlara ve hocalara söz hakkı verilirse Kıbrısda sorun bitmez.Kıbrısda insanlar insan gibi hayat sürmeli.

HABERE YORUM YAZIN

 • CAPTCHA security code
 • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.