Cyprus Today sol

“Halkın demokrasiyi içselleştirme ve sahip çıkması çok önemli”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Siber Siber, bazı değerlerin kıymetinin kaybedildikten sonra daha iyi anlaşıldığını belirterek, bunlardan bir tanesi olan demokrasinin, de sağlık ve özgürlük gibi olduğunu söyledi.

“Halkın demokrasiyi içselleştirme ve sahip çıkması çok önemli”
  • 15 Temmuz 2017, Cumartesi 16:39

TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nin düzenlediği “15 Temmuz Şehitlerini Anma Töreni”nde konuşan Siber, halkın kendi kendini idaresi, hukukun üstünlüğü demek olan demokrasinin, kuvvetler ayrılığında ise halkın eşitliği anlamına geldiğini ifade etti.

“Ülkeleri ele geçirmek isteyen terör örgütleri demokrasilere saldırıyor”

Bugünün dünyasında bir ülkeyi parçalamak, yok etmek, birlik ve bütünlüğünü bozmak  isteyen terör örgütlerinin, o ülkenin demokrasisini ele geçirmeye çalıştığını ifade eden Siber, Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan olayın da aynen bu olduğunu belirtti.

“Halkın demokrasiyi içselleştirme ve sahip çıkması çok önemli”

Türk halkının bu doğrultuda verdiği mücadele  ile dünya demokrasi tarihinde yerini aldığını  belirten Siber, halkın demokrasiyi içselleştirme ve sahip çıkmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bu kapsamda 15 Temmuz’da ülke demokrasisi ile birlik ve bütünlüğüne sahip çıkma esnasına şehit düşenleri bir kez daha rahmetle anan Siber, böyle bir girişimin bir kez daha yaşanmaması dileğinde bulundu.

Özgürgün: 15 Temmuz tarihi bir dönüm noktası

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise, 15 Temmuz’un,  Anavatan Türkiye için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ifade ederek, darbe girişimin yıldönümünde şahsı ve hükümeti adına şanlı direniş ile bu uğurda kahramanca şehit düşenleri rahmet ve minnet ile andıklarını söyledi.

“Türk Ulusu’nun birlik ve bütünlüğünü bozmaya kimsenin gücü yetmeyeceğini gösterdi”

Türkiye Cumhuriyeti’nin yükseliş ve güçlü adımlarla ilerlemesini engellemeye yönelik bu girişimin asla sonuç vermeyeceğini ifade ederek,  Türk Ulusu’nun birlik ve bütünlüğünü bozmaya kimsenin gücü yetmeyeceğini gösterdiğini vurguladı.

Özgürgün, egemenliğin kayıtsız şartsız tek sahibi Türk Milleti’nin 15 Temmuz’da gösterdiği kahramanlık; birlik ve bütünlüğü pekiştirip demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma adına yazılmış yeni bir destan olarak şanlı Türk tarihinde yerini aldığını kaydetti.

“Türk milleti ile aynı duygu bütünlüğü içinde olmaya devam edeceğiz”

Özgürgün, yüce Türk Ulusunun ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk halkının her zaman ve koşulda Türk Milleti ile aynı duygu bütünlüğü içinde olduğu ve olmaya da devam edeceğini söyledi.

Özgürgün, bu vesileyle 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri’ni bir kez daha rahmet ve minnetle anarak, demokrasi ve geleceğine sahip çıkarak kahramanlık destanı yazanlara en derin sevgi saygılarını sundu.

Kanbay: İhanet alelade bir kalkışma değildi... En kanlı terör eylemi

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da, konuşmasında, töreni; “15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de vuku bulan menfur darbe teşebbüsünün Türk Milleti’nin cesur direnişi sayesinde önlenmesinin 1’inci yıldönümünde ihanet girişimini hatırlama ve o gece vatan ve milleti için darbecilerin üzerine yürüyen şehitleri anma ve gazilere de bir kez daha şükran sunma” amacıyla düzenlediklerini söyledi.

15 Temmuz’un, “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak tatil ilan edildiğini belirten Kanbay, söz konusu ihanetin alelade bir kalkışma olmadığı; Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde karşı karşıya kaldığı en kanlı terör eylemi olduğunu vurguladı.

“FETÖ şebekesi… Ölümcül silahlar kullandı”

“O gece Ankara ve İstanbul semalarında uçakların göründüğü ilk anlarda bazı şeylerin ters gittiğini anladık, İlerleyen saatlerde bunun bir askeri darbenin ötesine geçtiğini ve faillerinin FETÖ’ye mensup hainlerden oluştuğunun anlaşılmasıyla  dehşet ve vahamet  hissiyatına dönüştü. ‘FETÖ Şebekesi’nin ihanetine katılanlar ülkemizin varlığı, özgürlüğü, demokrasisini savunmak için sokağa çıkan masum sivillere karşı ölümcül silahlar kullandılar. Kendilerini silah arkadaşları olarak gören ve girişime katılmayı reddeden masum askeri personeli ve komutanları öldürdüler.

“Türk demokrasisi ve devleti için ‘güç ve ‘sebat’ sınavı”

Darbeciler kendilerine karşı direnişi bastırmak için TBMM’yi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, Milli İstihbarat Teşkilatı karargahı, Emniyet Özel Harekat Merkezi’ni bombaladılar, Cumhurbaşkanı’na suikast girişiminde  bulundular. O gece 250 yurttaşımızı şehit ettiler, 2 binden fazla insanı yaraladılar “ diyen Kanbay, 15 Temmuz’un Türk demokrasisi ve devleti için ‘güç ve ‘sebat’ sınavı olduğunu ifade etti.

Kanbay, her siyasi görüş ve kesimden, özveriyle tankların  önüne çıkarak yurduna özgürlüğüne sahip çıkan Türk Milleti’nin direnerek tarihi bir dayanışma örneği gösterdiğini kaydetti.

FETÖ’nün Türk devletinin kontrolünü ele geçirme ve rejimi sapkın inançlarına göre yeniden tesis etme arzusunun bir sır olmadığını belirten Kanbay, on yıllarca müritlerini  emniyet, yargı, silahlı kuvvetler gibi devletin tüm kritik organlarına nüfuz etmeleri için cesaretlendirdiğini belirtti.

“Riyakarlık, gizlilik ve ketumiyet üzerine kurulu yeni nesil bir terör örgütü”

FETÖ’nün,  riyakarlık, gizlilik ve ketumiyet üzerine kurulu yeni nesil bir terör örgütü olduğunu ifade eden Kanbay, esas şaşırtıcı olan TSK’ya bu denli nüfuz etmeleri olduğunu ve  Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini hedef alan ve varlığına yönelik bir  tehdit olarak açık bir şekilde ortaya çıktığını kaydetti.

“Bir yıl boyunca sürdürülen idari, cazai ve hukuki tahkikat sonrasında 15 Temmuz’da neler olduğunu, arkasındaki faili daha iyi teşhis ettiğimizi düşünüyoruz” diyen Kanbay,  şu anda  15 Temmuz’un faillerine ilişkin 23 ayrı ilde devam eden 100’e yakın dava mevcut olduğunu söyledi.

Olayın faillerinin darbe teşebbüsü esnasında ciddi suçlar işlediği ve ağır insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği  ve bu suçların  uluslararası insan hakları kuruluşlarınca da kabul edildiğini belirten Kanbay, işlenilen suçların cezasız kalmasının düşünülemeyeceğini kaydetti.

Gedikli: Türk milleti yeni bir dirilişin meşalesini yaktı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdopan’ın Başdanışmanı Bülent Gedikli ise, AKM’deki 15 Temmuz Şehitlerini Anma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı çağrı sonucu sokağa çıkan Türk Milleti’nin, hain darbe ve işgal girişimini bertaraf ederek yeni bir dirilişin meşalaesini yaktığını söyledi.

O gece Türkiye’de yaşananları en iyi, yıllarca mücadele vererek devletini kuran  Kıbrıs Türk halkının anlayabileceğini belirten Gedikli,  Kıbrıs Türk halkının 15 Temmuz gecesi verdiği desteğin anlamlı olduğunu vurguladı.

“Yaşananlar enteresandı… Devleti içten çökertmeye çalıştılar”

O gece yaşanları enteresan olarak niteleyen Gedikli,  Türk Devleti’nin tarihi süreç içerisinde böylesi darbe, işgal ve saldırılarla çok karşılaştığını ancak 15 Temmuz’un diğerlerinden ayrılan önemli bir farkılılığı  bulunduğunu ve  devlet kurumları içerisine sızan hainlerin adeta devleti içerden çökertmeye çalıştığını kaydetti.

“Türk milleti kendi sela ve şahadetine koşan bir millet”

Türk Milletini  “kendi sela ve şahadetine koşan bir millet” olarak niteleyen Gedikli, milletin bu yola; vatansız, bayraksız ve ezansız kalmamak adına koştuğunu söyledi.

“250 masum şehit, yaklaşık 2 bin yaralı”

Bu uğurda 250 masum insanın şehit düştüğü, yaklaşık 2 binin yaralandığını kaydeden Gedikli, bu kapsamda şehitlere rahmet, yaralı ve gazilere de şükran ve acil şifalar diledi.

Gedikli, 40 yıllık süreçte devletin önemli kurumlarına sızan Fetö mensuplarına ‘asker’ veya ‘polis’ değil ;‘vatanına ihanet eden üniformalı terörist’ denilebileceğini ve  bu mesleği onur ile yapanlara karşı dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

“Yabancı ülkelere Türkiye’yi işgal edin çağrısı…”

Kendi vatandaşı, kurumuna ateş açmaktan çekinmeyen  FETÖ mensuplarının  bunun ötesine geçerek yabancı ülkelere ‘Türkiye’yi işgal edin’ çağrısında bulunduklarına da dikkat çeken Gedikli, ancak yargının bu hainlerden bunun hesabını soracağını vurguladı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


mete mete 16.07.2017

Atatürk ileri görüşü ile bu gerici sınıfdan milletini uyarmıştı.

Cevdet Birey Cevdet Birey 17.07.2017

En iyi yaptigimiz is toren anma kutlama ona buna yaranma ve protokol. Ne faydasi ve geregi var tum bunlarin bilen biri de bana da anlatsin da bileyim lutfen. Yoksa icraat dedigin devlete ve millte hizmet dedigin protokol anma ve torenlere istirakten mi ibaret. Bos is bunlar hep. Bir dirhem faydasi olan isler degildir hicbiri da.

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
ubp popup