Cyprus Today sol

KKTC Ceza Yasası'yla FETÖ şüphelilerine dava açılamaz

KKTC'deki avukatlar, ülkedeki Ceza Yasası'na göre bir kişiye terör örgütü üyesi şüphesiyle dava açılabilmesi için “fiilen bir örgüte katılması” veya “eylemde bulunmuş olması” gerekiyor. KKTC polisinde başlatılan FETÖ soruşturmasının cezai değil, idari bir soruşturma olabileceğini kaydeden avukatlar, buradaki amacın da kişilerin FETÖ ile ilişkilerini inceleyip, ne boyutta olduğunu sorgulamak olabileceğini söyledi.

KKTC Ceza Yasası'yla FETÖ şüphelilerine dava açılamaz
  • 15 Nisan 2017, Cumartesi 9:08

Ceren ÖZBİL

Türkiye’deki 15 Temmuz darbe sürecinin ardından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü  (FETÖ) Soruşturması KKTC’ye de sıçradı.

Bu bağlamda KKTC’de yaklaşık 50 polisin sorgulandığı ve 200 polisin daha sorgulanacağı bilgisine ulaşıldı. Başlatılan soruşturmanın iş dünyası ve üniversitelerde de devam edeceği öğrenildi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan avukatlar, KKTC’deki Ceza Yasası'nın böyle bir soruşturmaya uygun olup, olmadığını ve böyle bir soruşturmanın ne üzerinden yapılabileceğini değerlendirdi.

Avukatlara göre, KKTC Ceza Yasası üzerinden, bir kişiye böyle bir durumda dava açılabilmesi için fiilen bir örgüte katılması veya eylemde bulunmuş olması gerekiyor.

Başlatılan soruşturmanın cezai değil idari bir soruşturma olabileceğini kaydeden avukatlar, buradaki amacın da kişilerin FETÖ ile ilişkilerini inceleyip, ne boyutta olduğunu sorgulamak olabileceğini söyledi.

Yücelen: İdari soruşturma başlatıldı

Avukat Hasan Yücelen, şu anda yapılan soruşturmanın cezai bir soruşturma değil, idari bir soruşturma olduğunu söyledi.

Cezai soruşturmanın, bir suç tespit edildiğinde yapıldığını, bir suçla ilgili soruşturma olduğunu kaydeden Yücelen, idari soruşturmanın ise içişlerinin aksi ve hilafında yapılan bir soruşturma olduğunu belirtti.

Yücelen, şu anda yapılanın bir tutuklama ya da cezai bir soruşturma olmadığını ifade ederek, “İdari olarak, bu terör örgütü denen FETÖ ile ya da o zihniyetle bağı olanların soruşturulmasıdır” dedi.

“BYLOCK'u kullananlar araştırılıyor”

Yücelen araştırmanın daha çok FETÖ tarafından kullanıldığı bilinen “BYLOCK” haberleşme ağı içerisindeki kişiler üzerinde yapıldığını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Biliyorsunuz, Türkiye’de daha önce polis akademisi kapatıldı. Çünkü korkunç olarak hakimdi. Bu nedenle KKTC'deki polis örgütüne de yansımalarının olduğu düşüncesiyle sanırım bu hareket başladı. BYLOCK, yani kullandıkları haberleşme ağının içerisinde bulunanlar üzerinden soruşturma yapılıyor. Bu soruşturma ile BYLOCK üzerinde kullanıcılar varsa bunlarla ilgili soruşturma yapılıyor.”

“Ceza davası gelebileceğini düşünmüyorum”

Yücelen, Ceza Yasası bakımından herhangi bir soruşturma ya da ceza davası gelebileceğini düşünmediğini söyledi ve Ceza Yasası'na göre dava açılması için fiilen bir örgüte katılması veya eylemde bulunmuş olması gerektiğini anlattı.

Hasan Yücelen, “Buradaki amaç, bu örgütle bağlantısı olanların tespit edilip, ne derece bağlantılarının olduğunun saptanması ile ilgilidir” dedi.

Mamalı: Dıştan gelen emirle yapılıyor

Avukat Barış Mamalı, önceki gün ve dün medyadan öğrenilen bilgilere göre Polis Genel Müdürlüğü’nde bazı polis mensupları hakkında Türkiye’deki “FETÖ” meselesi hakkında bir soruşturma yapıldığını kaydetti ve şu şekilde konuştu:

“Bu soruşturmanın ‘Denetleme Kurulu’ tarafından yapıldığı ileri sürülüyor. Ben evrensel hukuk kaidelerinden olan ‘masumiyet karinesi’ ışığında, hakkında soruşturma yapılan kişiler üzerinde durmuyorum. Ben bu noktadaki büyük resmi ve hukuksuzluğu göstermek arzusundayım. Bu soruşturmayı talep edenlerin esasta Türkiye olduğu açıktır. Polis örgütümüz dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayacak şekilde başka bir ülkenin genelkurmay başkanlığının atadığı bir generalin emir ve komutası altında tutulmaktadır. Polisin ipleri buradaki yönetimin, sivil iradenin elinde değildir. Polisin hakimi olan GKK Komutanı aynı zamanda Türkiye Ordusu’na bağlı, oradan emir alan bir subaydır. Belli ki bu soruşturma bu kanaldan gelen emir doğrultusunda yapılmaktadır. Kısacası kendi ülkemizde esamemiz okunmamakta, dıştan gelen emirlerle soruşturmalar yapılmaktadır.

“Somut deliler yok”

Mamalı, Türkiye'deki cemaatçilerin KKTC'deki polise de bulaşmış olması durumunda bunların ayıklanması gerektiğini ancak, bu konuda somut deliler olmasının şart olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Bir diğer husus ise, bu konuda sunulan dosya nedir ki, biz buna inanıp insanlar hakkında soruşturma yapıyoruz? Hükümetin böyle bir dosyadan haberi var mı? İnceledikleri bir dosya bulunuyor mu? Eminim ki bunun cevabı hayırdır. Adına ‘idari soruşturma’ diyorlar ama bence bu bir kamufledir, aldatmacadır. Eğer bu soruşturma ‘FETÖ’ adını taşıyorsa yapılan düpedüz terör soruşturmasıdır. ‘İdari soruşturma’ kisvesi altında Türkiye savcılığı için ileri bir soruşturma yapılıyor. Polis Örgütü Yasası’nda ‘Denetleme Kurulu’nun polis mensuplarının işlerini, eylemlerini, hal ve hareketlerini denetleme ve soruşturma yetkisi vardır. Yani işlerini düzgün yapıyorlar mı, disipline uyuyorlar mı bunları araştırır ama burada şimdi ‘Denetleme Kurulu’ hukuki hiçbir yasal yetkisi olmadan terör soruşturması yapıyor. Türkiye’deki cemaatler bizim polise de bulaşmışsa bunların ayıklanmasını tabii ki isterim ama bundan önce böyle bir soruşturmayı gerektirecek somut deliller var mı onun bilinmesi gerekir. Çünkü dedikodulara dayanarak insanları soruşturmadan geçirmek insan haklarına aykırıdır. Bu olay bir kez daha bize polis örgütünün antidemokratik ve militarist yapısını gözler önüne sermiştir. Ben olaya bu gözle bakıyorum.”

Mesutoğlu: Dikkatli davranmak gerek

Deneyimli Avukat Hasan Nidai Mesutoğlu da bu tür konularda son derece dikkatli davranmak gerektiğini söyledi.  Mesutoğlu, “İnsanları zan altında itham altında bırakmak doğru değildir. Daha önce de benzerleri oldu. Nereden hareketle bu insanlarla ilgili kavuşturma başlatıldı bilemiyorum. Yasa açıktır burada. Burada işlenmemiş bir suç için nasıl kovuşturma yapılabilir. Bence başlatılmaması gerekir” dedi.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SANCAR SANCAR 15.04.2017

TERFİ DÖNEMİ GELDİ GALİBA. GARAGÖZLÜKTÜR BE BUNLAR...

CAN CAN 15.04.2017

AVUKATLARIN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR ÖNEMLİ. KKTC BİR DEVLETTİR. NEDEN DOLAYI TÜRKİYEDEN GELEN ÖZEL EKİP SORUŞTURMALARI YAPIYOR. BİR DEVLET İRADESİNİN BASKI ALTINA ALINMASIDA NE DEMEK OLUYOR. BİR İDARİ SORUŞTURMANIN İÇERİĞİNE BAKIN HUKUK GARABETİ OLDUĞU HER TARAFINDAN ANLAŞILIR. NEYMİŞ DİJİTÜRK ABONELİĞİNİ KESMİŞ, RESMİ BİR BANKAYA PARA YATIRMIŞ, 2014 NİSAN ÖNCESİ MASUM 1 NİSAN İTİBARİYLE SUÇLU, LİSEDE YURTTA KALMIŞSA SUÇSUZ ÜNİVERSİTEDE KALMIŞŞA SUÇLU, KPSS SINAVI FALAN DİYORLAR (BU ÜLKEDE SINAVLAR KPSS İLE Mİ YAPILIYOR?). NEDİR BU AYMAZLIK? GÜL GİBİ ÜLKEMİZİN HUZURUNU KAÇIRMALARINA MÜSAADE EDİLMEMELİ, SİYASET, SİVİL TOPLUM, HALKIMIZ BUNA MÜSADE ETMEMELİ. SUNİ GÜNDEMLERLE BU CEHENNEMİN İÇİNE GİRMEMELİYİZ. YOKSA ADAMA "GAÇ BE OYANI GARAGÖZ..." DERLER.

Av.Seyhan Yildirim Av.Seyhan Yildirim 15.04.2017

1- Yapilan islem polis yasasi altinda ic disiplin sorusturmasidir Ceza yasasiyla ilgisi yoktur..2'Ceza yasasinin 63. Maddesi buna cevaz verir 3-Polis memurlari Guvenlik Kuvvetleri mensubu da sayildigindan,kendilerine alternatif yargi yollari aciktir..

Av.Seyhan Yildirim Av.Seyhan Yildirim 15.04.2017

Bu insanlarin buyuk bir Bolumu Akademide TC egitim gorurken bu orgutle baglanti kurdu.. TC den gonderilen Polis Irtibat subayi(Fettodan icerde)Ali Gundogdu..esasen bu orgutu KKTC polisinde guclendirmek icin buraya gonderildi..terfibtayin ve atamalarda belli isimler bu sahis doneminde yukseltildi..cevik birlik e mescit kuruldugu donemlerdir bu donemler..TC de yapilan sorusturmalarda pismanliktan faydalanan sahislarin ifadelerinde belli isimler var...simdi Hukuki bolume bakalim ..Bu sahislar Ceza yasasi altinda degil Polis Yasasi altinda disiplin islemine tabi tutulmustur..Bu yasa mevcut sorusturmaya ve disiplin cezasina cevaz verir..Sn.Meslektaslar hala islemi fark edemediler..Ortada savciligin yuruttugu bir ceza sorusturmasi degil polis disiplin sorusturmasi vardir..Kaldi ki Ceza yasasi madde 63. Cezai sorusturmaya da cevaz verir ama yapilan islem bu degildir..bu bir disiplin islemidir..Polis Hala yasaya gore GKK ye baglidir..bu yuzden alternatif yargi ve yasalar da var..ama ordan da gidilmedi..bu bir ic disiplin sorusturmasidir..

Devrim Devrim 16.04.2017

İdari soruşturma adı altında yürütülen süreç bir cadı avı ve tam bir rezalet. Koskoca teşkilat, emniyetimizi ve güvenliğimiz emanet ettiğimiz sicili tertemiz insanları sabah 8:00 den akşam 17:00 kadar PGM'NIN önüne dikmiş gelen geçene teşir etmiş ve polisimizi kendi teşkilatına karşı küçük düşürülmüştür. Bunlar siyasi operasyonlardir. polis teşkilatına çok ciddi zarar vermiştir. Teror soruşturması adı altında yapılan bu sorusturma ne hukuka ne usule nede insanlığa sigmamistir.

SERHAT PARTALCI SERHAT PARTALCI 16.04.2017

FETO YOKTUR IRTICA VARDIR ALLAH COCUKLARI GENCLERI BU IRTICA ORGUTLERINDEN KORUSUN ALLAH COCUKLARIMIZI CUMHURIYET DEMOKRASI VE ATATURK CIZGISINDEN CIKARMASIN YASALARIMIZ COCUKLARIN BU TUR YERLERDE NE SEKILDE OLURSA OLSUN KARSI CIKMALIDIR YOKSA ULKEMIZ DE ARAPLASACAK

Kerem Kerem 16.04.2017

Polis teşkilatında idari sorusturma adı altında yapılan muamele tam bir rezalet. Polisimiz sabahatan akşama kadar bütün teşkilata adeta ışte içimizdeki hainler bunlar dercesine teşhir edildi ve teşkilat çok rencide edildi. Oldu olacak cami minarelerinden önce sela okunup sonra isim isim okunsaydi daha iyi olurdu! Nerde hukukun evrensel prensibi 'beraati zimmet esastir' nerde soruşturmanın gizliliği. Bu ülke muz cumhuriyeti mi? Bir açıklama yapilmali ve bağımsız siyasetçiler ve medya bu rencide edici usule temas etmeliler.

Bertan Bertan 16.04.2017

Ülkemize yazık oluyor. Böyle idari sorusturma muz cumhuriyetinde ancak olur. PGM ye topluca çağrılıp idari sorusturma yapacağız diye insanları asagilamanin ve psikolojik harbe maruz bırakmanın anlamı nedir. Oldu olacak camilerden sela okutup polisler ilan edilseydi daha iyi olurdu. Suçun şahsiliği, soruşturmanın gizliliği, suçun sabit olacağı ana kadar kişinin masumiyet ilkeleri bu usullerle ayaklar altına alınmıştır. Çok üzücü.

yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
ubp popup