Vakıflar Sağ
iveria group
17-06-2017 11:11

5 bin yıllık köy kurulacak

5 bin yıllık köy kurulacak
Çatalköy Belediyesi, beldede 5 bin yıl önce kurulan “Vounous Nekropolü”nden çıkan ancak yurtdışına kaçırılan eserlerin replikalarına hayat verilerek, ait oldukları topraklarda sergilenmesi hedefiyle büyük bir çalışma başlattı
5 bin yıllık köy kurulacak
Haberi Paylaş:

Elmas TOKAY

“1’inci Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu”, Çatalköy'de, 1- 16 Eylül tarihleri arasında yapılıyor.

Çatalköy Belediyesi Meclisi kararıyla düzenlenecek sempozyumda, beldede 5 bin yıl önce kurulan “Vounous Nekropolü”nden çıkan ancak yurtdışına kaçırılan eserlerin replikalarına (tarihi eserlerin bire bir kopyası) hayat verilerek, ait oldukları topraklarda sergilenmesi hedefleniyor.

Erken Tunç Çağı Köyü, Vounous Nekropol alanında kurulacak.

1-16 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyuma, KKTC’den 50’yi aşkın profesyonel ve amatör seramik sanatçısı ile dünyanın farklı ülkelerinden, alanında uzman seramik sanatçıları ve akademisyenler katılacak.

Sempozyumla ilgili olarak dün Vounous Nekropol alanında bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, 1. Uluslararası Vounos Pişmiş Toprak Sempozyumu proje Başkanı Rauf Ersenal, belediye meclis üyeleri ve sempozyuma katılacak bazı sanatçılar yer aldı.

Hulusioğlu: “Ülke tarihi zenginliğini kaybetti”

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Çatlköy Belediye Meclisi’nin aldığı kararla, 1’inci Uluslararası Vounous Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun ilk adımlarının atıldığını belirtti.

Ülkede, birçok tarihi eserin toprak altında kaldığını, ya da yağmalanarak kaçak yollardan yurtdışına çıkarıldığını anımsatan Hulusioğlu, ülkenin, birçok kültürel tarihi zenginliğini bu şekilde kaybettiğini ifade etti.

Hulusioğlu, Kıbrıs’tan kaçırılan tarihi eserlerin, birçok ülkenin en önemli müzelerinde sergilendiğini, bu sempozyumla amaçlarının, Vounos Nekropolü’nden kaçırılan eserlerin replikalarını hayata geçirerek, ait oldukları topraklarda turistlere ve yerli halka sergilemek olduğunu vurguladı.

Sempozyumda, Vounos Nekropolü’nde, o döneme ait bir köy oluşturulacağını ve sanatçıların çalışmalarını burada gerçekleştireceğini anlatan Hulusioğlu, sempozyumlarda uluslararası sanatçıların hayat vereceği eserleri sergilemek için bir de müze oluşturacaklarını söyledi.

Ersenal: “İnsanlık tarihinin çok önemli bir parçası”

“1’inci Uluslararası Vounos Pişmiş Toprak Sempozyumu” Proje Başkanı Rauf Ersenal ise sempozyumun ülke tarihi ve kültürü için önemli bir başlangıç olduğunu belirterek, Erken, Orta ve Geç Bronz Çağı’nın, 12 bin yıllık insanlık tarihinin çok önemli bir parçası olduğunun altını çizdi.

Ersenal, Vounosluların, yaklaşık 5 bin yıl önce Anadolu’dan Kıbrıs’a gelen, madencilik, hayvancılık ve tarımda ilerlemiş, seramik sanatını da endüstriye çevirmiş bir toplum olduğunu kaydetti.

Ülkeden yurtdışına kaçırılan birçok tarihi eserin, Londra, Paris, New York gibi şehirlerin en önemli müzelerinde sergilendiğini anımsatan Ersenal, Vounos’ta 1-16 Eylül’de startı verilecek sempozyumun, bölgeye çok önemli bir katkı yapacağını vurguladı.

Sempozyuma, Kıbrıs’tan profesyonel ve gönüllülerden oluşan 50’yi aşkın seramikçi yanında, Türkiye ve diğer ülkelerden, alanında uzman akademisyenlerin katılacağını ifade eden Ersenal, projeyi sahiplenen ve hayata geçiren Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve meclis üyelerine teşekkür etti.

Sempozyuma katılacak sanatçıların, eserlerini burada oluşturulacak Vounus köyünde, 4 bin yıl öncenin imkanlarıyla hayata geçireceğini söyleyen Ersenal, sempozyum kapsamında, bölgede, sanatsal ve akademik çalışmalara da katkı sağlayacak, Akdeniz havzasının tek ve en geniş kapsamlı bronz çağ laboratuarını oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti.

Atik: “Bölgeye önemli katkı sağlayacak”

Çatalköy Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Derman Atik de, sempozyumda, sanatçıların çalışacağı Vounos köyünü oluşturmak için belediyenin çalışmalara başladığını dile getirerek, “Ülkeden kaçırılan eserleri ülkeye getiremesek de bunları kopyalayıp, ülkede bu tarihi eserler var diyecek ve bölgeye önemli bir katkı sağlayacağız” dedi.

Sempozyumda yer alacak seramik sanatçılarından Cumhur Deliceırmak da, burada oluşturulacak merkezin, bölgenin, erkenden geçe en kapsamlı bronz çağı laboratuarı olacağını dile getirerek, sempozyum için emek veren herkesi kutladı.

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.