Vakıflar Sağ
iveria group
13-08-2017 10:40

Turizme kazandırılacağına, harabeye döndürüldü

Turizme kazandırılacağına, harabeye döndürüldü
Dikmen’de bulunan ve tarihi Tunç Çağı’na dayanan Profitis İlias Kilisesi, kaderine terk edildi
Turizme kazandırılacağına, harabeye döndürüldü
Haberi Paylaş:

Ahmet VAMIK

Tarihi zenginliklerimiz arasında yer alan Dikmen sınırları içerisindeki Profitis İlias Kilisesi kaderine terk edilmiş durumda.

Boğaz-Dikmen anayolu üzerinde bulunan tarihi kilisenin sadece kuzey duvarı ayakta duruyor, bu duvarda bir sığır nişi bulunuyor. Tepenin üzerinde bulunan Profitis İlias Kilisesi’nin otların ve çalıların arasında kaybolan girişi, restore edilip turizmin hizmetine açılması gerekirken adeta harabe görüntüsü yaratıyor.

Eskiden Onisia Çiftliği olarak bilinen bölgede, Tunç Çağı Mezarlık Alanı içerisinde bulunan kilisenin çevresine M. S. XIV. yüzyılda, Ortaçağ’da insanların yerleştirildiğine inanılıyor.

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Araştırmacı-Yazar, Arkeolog Tuncer Bağışkan, Onisia adının Kıbrıs kralı Onisiols’tan gelmiş olabileceğine inanıldığını ve Onisia ile Mavro Nero mevkileri arasında Neolitik ile Tunç dönemlerine ait arkeolojik harabe kalıntılarının bulunmasının, burada eski bir krallığın var olduğu iddialarını güçlendirdiğini söyledi.

“Ortaçağ’da aktif olarak kullanılıyordu”

Onisia’nın kuzeybatısında Profitis İlias ve Ay Yorgi isimlerinde iki kilise harabesinin bulunduğunu da belirten Bağışkan, kuraklık günlerine rastlayan 20 Temmuz günleri Dikmenlilerin Profitis İlias Kilisesi’ni ziyaret ettiklerini ve burada yağmur duası yaptıklarını da vurguladı.

Önceleri mağara olan kilisenin, rivayete göre duvarlar inşa edilmek suretiyle mağaradan ayrıldığını belirten Bağışkan, Ay. Yorgi Kilisesi’nin, Derebeyli dönemi olarak bilinen Ortaçağ’da aktif olarak kullanılmış olabileceğini söyledi.

“1901 nüfus sayımında 23 kişi yaşıyordu”

1882 tarihi itibariyle Onisia’da sadece iki ev bulunduğunun altını çizen Bağışkan, 1901 yılı nüfus sayımında ise burada 23 kişinin yaşadığını belirtti.

Bağışkan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Onisia 1946’da II. Dünya Savaşı’na asker olarak katılıp emekli olan ve Apostrati (Apostralar) olarak bilinen kişilere satılmıştır. Daha sonra bu kişiler Onisa’nın çevresindeki bazı arazileri de satın alarak arazilerini 1480 dönüme çıkartmışlardır. Böylece buraya “Dikomo Onisia Kooperatif Çiftliği Ltd” adını verdikleri bir şirket kurmuşlardır. Çiftlikte yaşayanlar geçimlerini hayvancılık (inek, domuz vs), ziraat, hububat, meyvecilik ve bahçecilik yaparak sağlarlardı.”

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.