Vakıflar Sağ
iveria group
18-03-2017 13:35

Açık, sözleşmeli hekimlerle kapatılmaya çalışılıyor

Açık, sözleşmeli hekimlerle kapatılmaya çalışılıyor
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Kenan Arifoğlu, ‘Göç yasası’ diye adlandırılan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, 2011’den sonra göreve başlayan hekimlerin teker teker istifa ettiğini hatırlattı ve ikinci iş davasının da bu duruma tuz biber ektiğini kaydetti. Arifoğlu, “İstifalarla ilgili süreç, hekimlerin kamuda mı özelde mi çalışmak istediklerine dair son kararı vermek zorunda oldukları Ağustos ayına kadar sürecek” dedi.
Açık, sözleşmeli hekimlerle kapatılmaya çalışılıyor
Haberi Paylaş:

Ceren ÖZBİL

Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık servislerinde hizmetlerine ihtiyaç duyulan 5 doktor, sözleşmeli statüde istihdam edildi.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Helvacı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Filiz Akça, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Devrim Özgür Kuplay, Pratisyen Hekim Dr. İlker Sağıroğlu ve Pratisyen Hekim Dr. Gülen Ben Jemiaa, 1 yıl süreyle sözleşmeli statüde devlet hastanelerinde görev yapacak.
Bakanlar Kurulu’nun bir başka kararıyla ise halen sözleşmeli statüde görev yapan 7 doktorun sözleşmeleri ise bir yıl süreyle uzatıldı.

Hekimlerin örgütlü olduğu Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Kenan Arifoğlu ise kamuda göreve başlayan hekimler olduğu gibi istifalarında devam edeceğini düşündüğünü açıkladı.

Arifoğlu, ‘Göç Yasası’ diye adlandırılan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, 2011’den sonra göreve başlayan hekimlerin teker teker istifa ettiğini hatırlattı ve ikinci iş davasının da bu duruma tuz biber ektiğini kaydetti.

Ağustos ayına kadar kamudaki hekim istifalarının artarak devam edeceğini düşündüğünü belirten Arifoğlu, “Süreç devam ediyor” dedi.

Arifoğlu: İstifalar devam edecek

Arifoğlu, kamuya giren hekimler olduğu gibi kamudan ayrılan hekimlerde olacağını söyledi. Son günlerde yeni bir kamu sınavı yapıldığına dikkati çeken Arifoğlu, kamuya yeni girdiği görünen hekimlerin bu sınav sonucuna göre işe alınan hekimler olabileceğini belirtti.

Arifoğlu, “Göç Yasası’nın ve ikinci işle ilgili davanın sonuçlanmasının ardından başlayan süreç devam ediyor” dedi.

“Mecburi görev, hükümet için can simidi”

Hekimlerin ülkede çalışabilmesi için bir süre kamuda görev yapması gerektiğini hatırlatan Arifoğlu, bu durumun hükümet için tam bir can simidi olduğunu söyledi.

Arifoğlu, bu sistem sayesinde kamuda göreve başlamak zorunda olan hekimlerin, bir süreliğine kamudaki açığı da kapattıklarını belirtti ve böyle bir sistem olmazsa kamu hastanelerine doktor bulmakta çok çok ciddi sıkıntılar yaşanacağını anlattı.

 

 

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

HABERE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.