Cyprus Today sol

20'ye yakın ülke, 18 takımla Bisiklet Turu yarın başlıyor!

Dünyanın birçok ülkesinden 18 takım, 300 sporcu yarın başlayacak 2. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu’nda pedal çevirecek

20'ye yakın ülke, 18 takımla Bisiklet Turu yarın başlıyor!
  • 15 Şubat 2017, Çarşamba 15:06

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlık himayelerinde Başbakanlık Spor Dairesi’nin, Turizm Bakanlığı’nın ve diğer sponsorların katkıları ile KKTC'de bisiklet sporunun gelişimine katkı sağlamak, aktif ve sağlıklı yaşamı özendirmek, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve bisiklet turizminin başlatılmasına öncülük etmek amacı ile KKTC Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen, İkinci Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu yarın start alıyor...

4 etap halinde ve 4 gün sürecek bir organizasyonla gerçekleştirilecek olan İkinci Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu için olimpiyatlar da dâhil olmak üzere 20'ye yakın ülkeden 18 takım ve 300 sporcunun, teknik ekip ve konuk Kuzey Kıbrıs'a gelirken, Kuzey Kıbrıs Gran Fondo Yarışı’na 400’e yakın, Halk Yarışı’na ise 1000’e yakın kişinin katılımı bekleniyor.

Konu ile ilgili detaylı bilgi ise bugün Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneğinde düzenlenen basın toplantısı ile paylaşıldı.

Basın toplantısının başında Kuzey Kıbrıs Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir yaptığı konuşmasında, gerçekleşecek olan tur ile ilgili memnuniyetini dile getirerek, “büyüyen bir organizasyon olmuştur. Bundan sonraki yarışın işe Başbakanlık olarak yapılması düşüncesindeyiz. Bu tip organizasyonlar bisiklet sporunun ve genel anlamda sporun önemine dikkat çekiyor. Bu anlamda bizim için de çok önemli oluyor” dedi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Ogün Hamzaoğlu ise, “bu hayale başladığımızda bu kadar büyük olabileceğini hayal ediyorduk. Bu sene yaptığımız organizasyon 3 kat büyüdü. Bizim de yönetebileceğimiz boyutun üzerinde oldu. Ama bize siz inandınız yanlız bırakmadınız. Bizim için bunun önemi büyüktür” şeklinde konuştu.

Organizasyonun iletişim sponsoru olan Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ise, organizasyonun büyüklüğünden bahsederek, düzenlenecek olan halk yarışına 7'den 77'ye herkesi katılmaya çağırdı.

Uluslararası Bisiklet Turu Yarış Direktörü Berat Alphan ise etaplar ile ilgili kısa kısa bilgiler verdi.

Yarış 4 etap ve 4 gün sürecek

İkinci Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu 4 etap halinde ve 4 gün sürecek bir organizasyonla gerçekleştiriliyor.

1. etap

Bisiklet Turu’nun 1. Etabı 16 Şubat 2017 Perşembe günü koşulacak ve 182 kilometre uzunluğunda olacak, “İskele Karpaz Etabı” olarak isimlendirilen etap Girne Kapısı’ndan başlayacak sırasıyla Lefkoşa, Dörtyol, İskele, Boğaz, Büyükkonuk, Tatlısu, Dörtyol, Lefkoşa güzergâhında devam edecek ve Girne Kapısında son bulacak.

2. etap

Bisiklet Turu’nun 2. Etabı 17 Şubat 2017 Cuma günü koşulacak ve 167 kilometre uzunluğunda olacak. “Mağusa Etabı” olarak isimlendirilen etap Girne Kapısı’ndan başlayacak sırasıyla Lefkoşa, Mağusa, Boğaz, Geçitkale, Esentepe, Değirmenlik, Lefkoşa güzergâhında devam edecek ve Girne Kapısında son bulacak.

3. etap

Bisiklet Turu’nun 3. Etabı 18 Şubat 2017 Cumartesi günü koşulacak ve 165 kilometre uzunluğunda olacak. “Güzelyurt-Girne Etabı” olarak isimlendirilen etap Girne Kapısı’ndan başlayacak sırasıyla Lefkoşa, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt, Geçitköy, Lapta, Boğaz güzergâhında devam edecek ve Girne Kapısı'nda son bulacak.

4. etap

Bisiklet Turu’nun 4. Etabı 19 Şubat 2017 Pazar günü koşulacak ve 72 kilometre uzunluğunda olacak. “Lefkoşa Kriteryum Etabı” olarak isimlendirilen etap Girne Kapısı’ndan başlayacak sırasıyla Girne Kapısı, Meclis, Maliye Bakanlığı, Asal Şube,  güzergâhında atılacak 60 turla devam edecek ve Girne Kapısı’nda son bulacak.

Gran Fondo

19 Şubat Pazar günü Kuzey Kıbrıs Turu ile birlikte yapılacak Gran Fondo Yarışı toplam 20 km, 55 km ve 90 km olarak 3 parkurdan oluşacak.

Girne Kapısı’ndan başlayacak olan yarışın ilk parkuru Yılmazköy’de, 2. Parkuru Çamlıbel’de ve 3. Parkuru ise Metehan’da son bulacak. Bu yarışa lisanslı ve lisansız tüm sporcular bireysel olarak katılabilecek.

Halk yarışı; “bisikletsiz okul kalmasın...”

Organizasyon içerisinde yine 19 Şubat Pazar günü 5 turluk bir Halk Yarışı da bulunuyor. Telsim Halk Yarışı olarak isimlendirilen bu yarış kriteryum etabı (aynı güzergâhta birden çok tur atma) şeklinde yapılacak ve toplam uzunluğu 6 km olacak. Telsim Halk Yarışı’nda ve Kuzey Kıbrıs Gran Fondo’da alınacak kayıt ücretleri Kuzey Kıbrıs Bisiklet Federasyonu tarafından halen yürütülen “Bisikletsiz Okul Kalmasın” kampanyası için kullanılacak.

Fikri Karayel konseri

Yarışların yanı sıra 19 Şubat Pazar günü Girne Kapısı’nda Bisiklet Festivali de gerçekleştirilecek.

Birçok etkinlik yanında Kıbrıs'ın sevilen seslerinden Fikri Karayel de etkinlikte yerini alarak en sevilen parçalarını seslendirecek...

Katılan ülkeler ve takımlar...

Düzenlenecek olan tura uluslararası boyut kazandıran, ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak olan bisikletleri ile adamızın güzelliklerini keşfedecek olan ülke ve takımlar ise şöyle;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye, Rusya, Azerbaycan, İtalya, Bulgaristan, Fransa, Almanya,  Kazakistan, Belçika, Ukrayna, İspanya, Suudi Arabistan, Slovenya, Makedonya, Venezuela

Takımlar

Al Salam Cycling Club

Suudi Arabistan / Saudi Arabia

Astana City Continental

Kazakistan / Kazakhstan

Biemme Cycling Team

Ukrayna / Ukraine

Brisaspor Bisiklet Takımı

Türkiye / Turkey

CCN Metalac Cycling Team

Sırbistan / Serbia

CNC Cycling Team

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / Turkish Republic of Northern Cyprus

Corratec Cycling Team

Almanya / Germany

ISD Jorbi Continental Team

Ukrayna / Ukraine

Kazakhstan National Team

Kazakistan / Kazakhstan

Kempten Cycling Team

Almanya / Germany

Kolls Cycling Team

Ukrayna / Ukraine

Nessebar Shockblaze

Bulgaristan / Bulgaria

Rising Star Cycling Team

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turkish Republic of Northern Cyprus

Torku Şeker Spor

Türkiye / Turkey

Synergy Baku

Azerbeycan / Azerbaijan

Unieuro Trevigiani Hemus 1896

Bulgaristan / Bulgaria

Velo - M Kumanovo

Makedonya / Macedonia

Wilier Triestina Selle Italia

İtalya - Italy

4 gün boyunca anında takip edilecek...

Hazırlanacak özel araçlar sayesinde medya kuruluşlarına yarışı canlı izleme, görüntüleme ve fotoğraflama şansı sunulacak organizasyonun merkez üssü olan LTL bahçesinde de bir basın odası oluşturularak, medya mensuplarına yayın yapma olanağı sağlanacak.

Yerel ve yabancı TV kanalları tarafından yapılacak canlı yayınlarının yanısıra, resmi tur sayfasından da canlı aktarılacak organizasyonun bu yayınlarla yaklaşık 3 milyon civarında bir insana ulaşma hedefi bulunuyor.

Etkinlik programı

Turun ilk üç günü saat 11:00'de başlayacak olan yarışların ödül törenleri ise her gün saat 15:30'da olacak. 19 Şubat günü Kuzey Kıbrıs Gran Fondo yarışı saat 10:30'da start alacak. Saat 11:00'de ise Telsim Halk Yarışı gerçekleştirilecek.

11:30'da başlayacak Bisiklet Festivali ve Fikri Karayel Konseri’nden sonra 14:00'te 4. Etap Yarış, Lefkoşa Kriteryum Etabı yer alıyor.

Etkinliğin kapanışı ve ödül töreni ise saat 16:00'da olacak.

Turun sponsorları

Başbakanlığın himayelerinde gerçekleştirilecek ve pek çok kurum - kuruluşun destek verdiği organizasyonun şu ana kadar mutabakata varılmış sponsorları; Başbakanlık Spor Dairesi, Turizm ve Çevre Bakanlığı, KKTC Cumhurbaşkanlığı, KKTC Meclis Başkanlığı, KKTC Sağlık Bakanlığı, KKTC Ulaştırma Bakanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi, Gazi Mağusa Belediyesi, Girne Belediyesi, Güzelyurt Belediyesi, İskele Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Erülkü Süpermarker, Sun Rent a Car, Mr. Brown, Uludağ İçecek, Dörtgazi Lojistik, Köseoğlu Süpermarket, Pascucci, Kolan British Hospital, Akcan Bisiklet, Yusuf Paralik Pedal Power, Delta Bisiklet, Honda Motor, Yapım İnşaat, NorthernLand Construction, NHG Construction, İletişim Sponsoru Telsim, İkram Sponsoru Eziç Restorant, Ulaşım Sponsoru Türk Hava Yolları, Medya Sponsorları Demokrat Bakış, Detay, Diyalog, Güneş, Haberal Kıbrıslı, Halkın Sesi, Havadis, Kıbrıs, Kıbrıs Postası, Milliyet, Star Kıbrıs, Vatan, Volkan, Yeni Bakış Yenidüzen gazeteleri, Ada TV, BRT, Diyalog TV, Genç TV, Kıbrıs TV, Kanal T, Sim TV Televizyonları, Dance FM, Radyo Vatan, Radyo Güven, Radyo Juke radyoları, Gündem Kıbrıs, Haber Kıbrıs, Haberkktc ve Kıbrıs Manşet haber portalları ve Temedya Reklam Ajansı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek