Afrika rüzgarı

Afrika rüzgarı
  • 23 Eylül 2017, Cumartesi 11:27

Serhan KABLAN

   K-Pet Süper Lig'de 2017-2018 sezonu dün akşam oynanan mücadele ile başladı. Lig’de yer alan 16 takımın büyük bir kısmı 2 Ekim Pazartesi günü sona erecek Yabancı Oyuncu Transferi öncesinde üç yabancı kontenjanını belirledi.

Ligin en yaşlısı Lua Lua

   Merit Alsancak Yeşilova’da bu sezon forma giyecek olan Kongolu 37 yaşındaki Lomana Tresorlua Lua Lua, şu anda ligin en yaşlı yabancı oyuncusu olarak göze çarptı.

 

En Genç Sade Dion ve Israel Tety

   Süper Lig ekiplerinden Ozanköy'ün kadrosuna dahil ettiği 19 yaşındaki Fildişi Sahilli futbolcu Sade Junior Dion ile Yeniboğaziçi'nin kadrosuna kattığı Nijeryalı 19 yaşındaki Israel Desire Tety, en genç futbolcular olarak görülüyor.

 

Yabancılar Nijerya ağırlıklı

   Lig’de her sezon olduğu gibi bu sezon da Nijerya uyruklu futbolcuların çoğunluğu dikkat çekiyor. 48 yabancı oyuncunun Nijerya'dan 25, Fildişi Sahili'nden 8, Gana'dan 4, Senegal ve Mali'den 2'şer, Uganda, Benin, Gürcistan, Gambiya, Kongo, Kamerun ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nden ise 1'er yabancı oyuncu bu sezon K-Pet Süper Lig'de forma giyecek.

 

48 yabancıdan 23'ü ilk kez forma giyecek

   Bu Süper Lig'de yer alan 48 yabancı oyuncudan 23'ü bu sezon ilk kez ülkemizde futbol oynayacak. 25'i ise daha önceki yıllarda veya geçtiğimiz sezon ülkemizde futbol oynamış konumunda.

   Baf Ülkü Yurdu'nda Felix Obada, Cihangir'de Yace Marius Okpokon, Doğan Türk Birliği'nde Razaq Adegbite,

GAÜ-Çetinkaya'da Hermann Kouao, Gençlik Gücü'nde Owusu William Kwah, Gençler Birliği'nde Tonbara Tiongoli, K.Kaymaklı'da Mamut Saine, Lefke'de Candy Augustine Agbane, Mağusa Türk Gücü'nde İzu Azuka İbobo, Merit Alsancak Yeşilova'da Augustin Gilles Binya, Seyi Adeleke, Lomana Tresorlua Lua Lua, Ozanköy'de

Sade Junior Dion, Sede Marc Dion, Gaius Naimke, Yalova'da Oliver Uche Sunday Ogbonnaya, Onyekachi Okafor, Adjeman Pamboe Kwame, Yeniboğaziçi'nde Israel Desire Tety, Keita Ousmane, Nodar Mammadov ve Yenicami'de

John Okoli ile Oladele Oshobe ülkemizde ilk kez forma giyecek.

 

Yalova sil baştan

   Süper Lig ekiplerinden Yalova, yabancı oyuncularını tamamen değiştiren tek takım olarak göze çarptı. Geçtiğimiz sezon Birinci Lig'den Süper Lige yükselen Ozanköy, Merit Alsancak Yeşilova ve Yeniboğaziçi, bu ligde yabancı oyuncu kontenjanı olmaması nedeniyle bu sezon kadrolarına 3'er tane yabancı oyuncu takviye ettiler.

 

Binya ve LuaLua heyecan getirdi

   Merit Alsancak Yeşilova'nın kadrosuna dahil ettiği yıldız oyuncular Kamerunlu Augustin Gilles Binya ile Kongolu Lomana Tresorlua Lua Lua, liglerimize renk katacak.  Yıldız oyuncu önceki yıllarda Türkiye'de Kardemir Karabükspor, Çaykur Rizespor, Akhisar Belediye, Şanlıurfaspor, İngiltere'de Newcastle United, Yunanistan'da Olympiakos ve Güney Kıbrıs'ta Omonia'da forma giyme başarısı gösterdi.

   Binya ise daha önceki yıllarda Portekiz'in Benfica, İsviçre'nin Xamax ve Türkiye'den Gaziantepspor ve son olarak da Elazığspor'da forma giydi.

 

Takımlar  Futbolcu  Yaş  Ülkesi

Baf Ülkü Yurdu  Lawal Murtadah  22  Nijerya

  Joseph Obidiaso  25  Nijerya

  Felix Obada  28  Nijerya

Binatlı  Evor Bello  25  Nijerya

  Israel Iffeny Abia  24  Nijerya

  Kehinde Amoo Owoeye  22  Nijerya

Cihangir  Chinonso Godswill Offor  20  Nijerya

  Kalifa Dembele  30  Mali

  Yace Marius Okpokon  25  Fildişi Sahili

Doğan Türk Birliği  Quadri Olanase Rahemm  21  Nijerya

  Ouincy Osei  28  Gana

  Razaq Adegbite  25  Nijerya

GAÜ-Çetinkaya  Barine Eko  20  Nijerya

  Faye Baptiste  31  Senegal

  Hermann Kouao  27  Fildişi Sahili

Gençlik Gücü  Debola Daniel Ogun Seye  29  Nijerya

  Owusu William Kwah  26  Gana

  Daniel Addo  28  Gana

Gençler Birliği  Yakubu Abudu Malik  22  Benin

  Nnaemeka Juvenal Uzor  21  Nijerya

  Tonbara Tiongoli  21  Nijerya

K.Kaymaklı  Geofrey Massa  31  Uganda

  Mamut Saine  24  Gambiya

  Fofana Salifou  29  Fildişi Sahili

Lefke  Meuheukeu Cedric Fein  30  Fildişi Sahili

  Allen Adeniyi Assogba  28  Nijerya

  Candy Augustine Agbane  21  Nijerya

Mağusa Türk Gücü  Samuel Fabeice Zokou  28  Fildişi Sahili

  İzu Azuka İbobo  28  Nijerya

  İbrahim Faye  31  Senegal

Merit Alsancak Yeşilova  Augustin Gilles Binya  33  Kamerun

  Seyi Adeleke  26  Nijerya

  Lomana Tresorlua Lua Lua  37  Kongo

Ozanköy  Sade Junior Dion  19  Fildişi Sahili

  Sede Marc Dion  30  Fildişi Sahili

  Gaius Naimke  23  Fildişi Sahili

Türk Ocağı  Dinopeter Jude Airaodion  25  Nijerya

  James Akpama Obongha  20  Nijerya

  Matthaios Andreou  26  Kıbrıs

Yalova  Oliver Uche Sunday Ogbonnaya  25  Nijerya

  Onyekachi Okafor  23  Nijerya

  Adjeman Pamboe Kwame  30  Gana

Yeniboğaziçi  Israel Desire Tety  19  Nijerya

  Keita Ousmane  23  Mali

  Nodar Mammadov  29  Gürcistan

Yenicami  John Ebuka Okoye  21  Nijerya

  John Okoli  20  Nijerya

  Oladele Oshobe  24  Nijerya

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 8 8 0 0 18 24
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 8 6 1 1 10 19
3 BAF ÜLKÜ YURDU 8 5 2 1 12 17
4 CİHANGİR GSK 8 4 2 2 2 14
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 8 4 1 3 8 13
6 GÖNYELİ SK 8 4 1 3 2 13
7 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 8 4 0 4 6 12
8 BİNATLI YSK 8 3 1 4 -3 10
9 GENÇLİK GÜCÜ TSK 8 2 3 3 -2 9
10 LEFKE TSK 8 2 3 3 -4 9
11 ÇETİNKAYA TSK 8 2 3 3 -6 9
12 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 8 2 2 4 -4 8
13 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 8 1 5 2 -8 8
14 GİRNE HALK EVİ 8 2 0 6 -5 6
15 ESENTEPE KKSK 8 1 1 6 -13 4
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 8 0 3 5 -13 3
yukarı çık