Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Ahmet TOLGAY

Ahmet TOLGAY

18.09.2016

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

Yeni öğretim yılı başlarken…

Devlet okulları yeni öğretim yılına açılıyor…
Son yılların klasikleşen üzücü durumları tabii ki yine gündemde.
Üç aylık yaz tatili boyunca çözümlenemeyen eğitim sorunlarının yine ülke çapında baş ağrıtacağı hissediliyor.
O baş ağrıları daha şimdiden başladı…
Öğretmen, hatta başöğretmen eksiklikleri, pek çok okulda elzem tamiratların ya yapılmamış, ya da devam etmekte olması, eskiyen eğitim araç ve gereçleri, artan öğrenci sayısına sınıfların yetersiz kalması, toplu taşımacılığa muhtaç öğrencilerin okullara ulaşım sorunu, rutinleşen ve kimi zaman siyasallaşan bakanlık – sendika sürtüşmeleri ve saire…
Saymakla bitmeyecek sorunlar…
Ve tüm bu sorunların birleşmesinden kaynaklanan eğitim düzeyimizdeki gerileme…
                                                                              *             *             *
Gidişatın bu öğretim yılında da nereye yöneleceği çok iyi bilindiğinden, tamir ve donatım bekleyen bazı okullarımızın durumuna el atılması ve sosyal sorumluluk projelerinin üretilmesi için iş adamlarımıza ve ekonomik kurumlarımıza bu sütunlardan yaptığımız çağrı maalesef hak ettiği ilgiyi göremedi…
Ekonomik sektörümüzün sağlık yapılaşmasında rol oynamaya başladığını, kimi iş adamımızın adının açıklanmasını istemeden sağlık projelerine katkıda bulunduğunu bir süre önce Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu’ndan dinledim ve mutlu oldum.
Ne güzel olurdu devletin başa çıkmakta zorlandığı, bütçe yetersizliklerinin bel büktüğü eğitim olaylarımızda da iş insanlarımızın ve ekonomik kurumlarımızın seferber olduğunu görmek!..
Dilerim bu beklentimiz de en sonunda gerçekleşir...
                                                                              *             *             *            
Nüfus artışının yanında, devlet okullarının yükünü artıran başka etkenler de var… Örneğin, paralı özel okulların külfetini çekemeyen dar gelirli ailelerin çocuklarını oralardan alıp devlet okullarına kaydırmaya başlamaları…
Bozulan ekonomik durumumuzla ilgili bu kaydırmaların her yıl daha bir arttığına dair veriler var.
Bir de dıştan gelen mevsimlik işçilerin, kimi zaman da öğretim yılı ortasında, çocuklarının eğitimi için devlet okullarını seçmeleri olgusu göz ardı edilemez..
Devlet okullarının yükümlülüklerinde ve işlevlerinde gözle görülür aksaklıklar yaratan ve eğitim sorunlarımızın boyut kazanmasında önemli roller oynayan nedenleri gerçekçi bir gözle algılayabilmek ve sistemli çalışmalarla bunların üstesinden gelmek gerek…

*             *             *
Yeni ders yılına girilirken binlerce öğrencimize karşı toplumsal sorumluluklarımızın ve duyarlılıklarımızın yükseltilmesi gerektiğine de bilmem vurgu yapmalı mı?..
Daha iyi, daha verimli, daha sağlıklı bir eğitim sisteminin yakalanabilmesi adına eğitim ihtiyaçlarımızın yaptığı her çağrıya ve uyarıya dikkat kesilmeliyiz.
Ülke cıvıl cıvıl öğrenci kaynarken, trafikte direksiyon başında olan herkesten daha büyük bir dikkat ve trafik kurallarına daha büyük bir saygı ve uyum beklenir.
Tam bir karmaşaya dönüşen trafiğimizde tek bir öğrencimizin, tek bir çocuğumuzun burnunun kanamaması için toplumsal özen gösterilmeli.
Öğrencilerimizin ruh ve fizik sağlıklarına azami duyarlılığın gösterilmesi de, bir diğer önemli ve hatta yaşamsal beklentidir.
Gözlemci uzmanların uyuşturucu, sigara ve alkol gibi sakıncalı ve ölümcül maddelerin ilkokul çağındaki çocuklarımızı bile sarmalına almaya başladığına ilişkin uyarıları kulaklara küpe yapılmalı.
 

 

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

    Köşe Yazısına Ait Yorum Bulunmamaktadır....

YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.