Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Akay CEMAL

Akay CEMAL

05.10.2016

 • Website
 • Google+
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Email

Muhaceret Affı – Aileleri yalnız savaşlar bölebilir!..

“Gaziantep’ten Kıbrıs’a aftan yararlanmak için geldim. Annem, babam ve kardeşlerimin tümü de burada… “Af çıktı gel dediler, ben de çıkıp geldim. Beş yıl önce ayrılmıştım buralardan… Cezamı ödeme gücüm olmadığından aftan yararlanarak, gerekli ödemeyi de yaparak rahatlamak istedim.

Gel gör ki af kalkmış! O nedenle eşim ve 9 aylık çocuğumla birlikte nezarethaneye attılar. Çocuğum zaten rahatsız. Geri göndereceklermiş!

Biz Türkiye’de, 15 Temmuz darbe girişiminde tankların önüne yatan insanlarız. Suriyeli sığınmacılara yatağımızı, yorganımızı verdik, ekmeğimizi paylaştık. Tek suçumuz çıkan affın bir engele takılmasını duymamak, işitmemek mi? Bilseydik gelir miydik? Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum. Ne olur bu soruna bir çare bulun, daha fazla mağdur olmayalım.”

Evet; bunun gibi daha nice feryat edenler var… CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, hükümetin çıkardığı ve Anayasaya aykırı olduklarını iddia ettiği üç adet kanun hükmünde kararnameyi gündeme getirirken, “Meclis yetkileri ihlal edildi” dedi.

Doğrudur, anayasaya aykırılık olabilir. Ancak hükümetler bazen kanun hükmünde kararname çıkardığında tamamen haksız mıdır? Eğer koşullar elveriyorsa ve de devlete ekonomik bakımdan getirisi olabilecek bir Bakanlar Kurulu kararı gerekiyorsa, gerekli adımları atmaktan kaçınılmalı mıdır? İmar yasasına aykırı olarak bir davranış sergilendiyse, inşa edilmekte olan binada kat sayısına uyulmamışsa ona bir diyeceğimiz yoktur! Ya da yeşil alan diye bilinen araziye beton inşaat yapılmışsa, Sit alanına riayet edilmemişse gerekli müeyyideler neyse uygulanmalı, kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır! Uygulanmaz ve göz yumulursa, çok kötü örnekler oluşturur ki, ülkede var olan çarpık yapılaşmanın da önü alınamaz!

Mecliste konuşan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, “Bizi meclisin açılmasına 1.5 ay kala kararname çıkarmakla suçlayanlar, meclisin açılmasına 1.5 hafta kala Anayasa Mahkemesi’ne gidebiliyor. Anayasa Mahkemesi de bizi dinlemeden karar üretiyor” dedi. Denktaş, hem seyrüsefer, hem de muhaceret affının Meclis’e gelip yasalaşacağını kaydetti.

Bir diğer deyişle temize havale…

Ne demiştik başlıkta? Toplu halde aileleri yalnız savaşlar ayırabilir… Doğal afetler ve kazalar hakeza! Örneğin bugün Suriye’de, Irak’ta on binlerce aile bölünmüş, parçalanmış vaziyettedir. Benzeri durum daha nice ülkelerde olmasına karşın, biz sadece iki ülkeyi örnek gösterdik. Bombardımanlardan sonra enkaz altında kalan miniklerin kurtarılışının nasıl da sevinç gözyaşlarına neden olduğunu gördünüz herhalde. Sonuçta kurtarılanlar yanında kurtarılamayanları bir hesaba katsak…

Daha iyi, daha güzel bir yaşam umuduyla çıktıkları yolculukta aile fertlerinden bazılarının denizlerde kaybolup gitmeleri savaştan kaynaklanmıyor mu?

Hal böyle iken, savaş, doğal afet ve kazalar dışında aileleri birbirinden ayırmak insanlık ayıbıdır ve suçtur.  İnsan hakları hukuku ile de bağdaşmamaktadır. Eğer bir af çıkarılmışsa, demek ki ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır. Bölünmüş aileleri birleştirmeyi amaçlamaktadır. Sorunun insani boyutunu düşünmeden bunu engellemeye çalışmak, ara emri çıkartmak, mahkemelere başvurmak insan hakları ile bağdaşabilir mi? Temel insan hakları denilince mangalda kül bırakmayanların, sırf muhalefet olsun diye bu ince ayrıntıları bilerek veya bilmeyerek göz ardı etmeleri düşündürücü olduğu kadar, iç barışın sağlanmasına da hiçbir katkı ve yararı yoktur!

-------------

Dünya Basın Konseyleri Birliği

 

Birkaç günden beri KKTC’de bulunan Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPS) yetkili ve temsilcileri ile birlikte olma fırsatımız oldu. Dünya Basın Konseyleri Birliği’ne üye ülkeler Basın Konseyleri’nin Genel Kurulu, üçüncü kez ülkemizde gerçekleştirildi.

Örgütün kurucu ve eski başkanlarından tanınmış gazeteci – yazar Oktay Ekşi dahil, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen meslektaşlarla önemli görüşmeler yaptık, nice konularda görüş alış-verişinde bulunduk.    Dıştan bakışlarının ne şekilde olduğunu öğrenmeye çalışırken, elbette ki basın özgürlüğü ve de birçok ülkede gazetecilerin karşılaştıkları genel sorunlar yanında, uygulanan muamele, hatta bazı ülkelerde reva görülen baskıları da konuştuk…

Bir başka yazıda bunları dile getirmeye ve sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

 • gizem
  05.10.2016

  Babam aftan yararlanacak diye okula geldim ama bizi ayırdılar babam nezarethanede kaldı benle annem bir başımıza hiç bilmediğimiz yere geldik bir an önce olsun af. Sesimizi duyurunun lütfen

 • mustafa
  05.10.2016

  1974 te malımızı bıraktık.göçmen olduk.şehit verdik.mal alamadık,iş vermediler londraya kaçtık.ailemin yarısı londra yarısı avusturalyada.Ya bizim haklarımız.Akay abi madem o kadar iyi kalplisin binlerce kıbrıslının uğradığı haksızlığı ne yazman?

YORUM YAZIN

 • CAPTCHA security code
 • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.