• 11 Eylül 2017, Pazartesi 8:33
Av. HasanSÖZMENER

Av. Hasan SÖZMENER

Balığı boğazımda bırakan bağımsızlık

Anayasa, KKTC’nin şeklinin ve niteliklerinin ne olduğunu belirlemiştir. Buna göre, KKTC devleti, demokrasi, sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanan laik bir cumhuriyettir.

Yine anayasa bu ilkeleri, teminat altına alan düzenlemeleri yapmıştır. Bu düzenlemeler arasında bazı organların bağımsızlığı da vardır. Örneğin, kamu görevlilerinin atanmalarını, onaylanmalarını, sürekli ve emeklilik hakkı kazandıran kadrolara yerleştirilmelerini, terfilerini, nakillerini, emekliye sevklerini, azil ve görevden uzaklaştırma dahil diğer tüm disiplin işlemlerini yapmak üzere, tarafsız ve bağımsız organ veya organların kurulmasını emretmekte, yargıçların bağımsız olduklarını ve Savcıların bağlı bulunduğu hukuk dairesinin bağımsız olduğunu belirtmektedir.

Anayasa niçin bazı organların bağımsız olmasını öngörmektedir? Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi, KKTC devletinin şekli ve nitelikleri ile ilgili ilkeleri, teminat altına almak için, bunu yapmaktadır.

Bunun dışında Anayasa, ikinci kısmında, temel hakları, özgürlükleri ve ödevleri düzenlemekte ve devletin, yasama, yürütme ve yargı organına, bu konuda görevler vermektedir. Buna göre bu organlar, kendi yetki sınırları içinde, bu kısım kurallarının, uygulanmasını sağlamakla yükümlüdürler. 

Anayasa ikinci kısmında diğer temel hakların yanı sıra, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkını ve hak arama özgürlüğünü da düzenlemektedir.

Yukarıda söylemeye çalıştığım tüm hususlar, anayasanın bağımsız olacaklarını belirtmekte olduğu organlar ve organlarda görevli olanlar için de geçerlidir.

Bu organların oluşumunun ve çalışma ilkelerinin de,  demokrasi ilkelerine uygun olması gerekmektedir. Bu organlarda görevli herkesin de, diğer kişilerin sahip oldukları temel hak ve özgürlüklere sahip olmaları gerekmektedir. En önemlisi, anayasanın kişilere tanımakta olduğu temel haklar, bu organlarda görevli kişilere karşı da kullanılabilmelidir. Bağımsızlık demek, keyfilik demek değildir, denetimsizlik demek değildir.

Geldiğimiz noktada, ortaya çıkan durum veya halkın çoğunluğunun algıladığı durum şudur;  yargıçlar ve savcılar dokunulmazdırlar. İstediklerini istedikleri anda tutuklayabilirler, onlara karşı hiçbir şey yapılamaz.

Bir örnek; kırk yılda bir balık yemek için ailece bir lokantaya gittik. Malum, emeklilik maşı ile öyle sık sık balık yenmeye gidilemez. Sipariş ettiğimiz balıkları beklerken, bardaklarımıza rakılarımızı da koyduk ve büyük bir iştahla, balıkları beklemeye koyulduk. Tam o sırada bir soru geldi. “Bir hakim, yanlış park iddiası ile bir kişiyi tutuklayabilir mi?”.

Anlatılan olay şu:

Lefkoşa tapusunda bir işimiz vardı. Gidip da imza atacaktık. Geç kalmıştık. Mahkemenin batısına arabamızla girdik. Arkadaş imza atmak için gitti. Ben arabanın yanında kaldım ki, çıkacak birisi olursa arabayı çekeyim diye. Ben de imza atacaktım ama arabayı park edecek yer yoktu ve o nedenle önce arkadaş imzalasın, gelsin arabanın yanına da ben gidip imzalayayım diye anlaştık. Bir polis çavuşu geldi bana arabamı çekmemi söyledi. Polis benimle konuşurken, gözlüklü bir adam, bana bağırıp çağırmaya başladı. Ben ona burada bulunma sebebimin bir şey olduğunda arabayı çekmek için olduğunu anlatmaya çalışırken, o bana beni tutuklatacağını söyledi. Ben de kızdım. Yargıç olduğunu da bilmezdim.

Sen kim oluyorsun da beni tutuklattıracaksın dedim. Oradaki polise tutuklayın bunu diye bir emir verdi. O arada arkadaş tapudaki işini bitirdi koşar adımlarla geldi. Ne oluyor dedi. Ben ona bu adam emir verdi beni tutuklasınlar dedim. Meğer benim arkadaş yargıcı tanıyormuş. Yargıca, olanları anlatmaya çalışırken, yargıç, onun da tutuklanmasına emir verdi. Polis arabamıza bindi ve birlikte polise gittik. Beş altı saat hücrede kaldık. Bizde araya başka yargıç koyduk ve beş altı saat sonra yargıcın odasına götürüldük. Zorla özür dilettirildik ve serbest bırakıldık.

Ben hatalı park nedeniyle bir işlem yapıldı mı diye sordum. Yapılmamış. Yani yargıcımız, vatandaşların, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkını ihlal etmiş. Yargıcı niçin şikayet etmediklerini sordum. Yargıç hakkında şikayet edilebileceğini bilmiyorlarmış. Peki ne mi oldu? Garsonun getirdiği o güzelim balıklar, boğazımda kaldı. Ne balıkların, ne de rakının tadını aldım. Benim halimi gören ailem de bana kızdılar. “Kırk yılda bir, bir yere gittik onu da zehir ettin” dediler. Bu konu hakkında yazmak istediklerimi tamamlayamadım. Halkın, bu kadar yetkili zannettiği yargıçların ve savcıların, yasal ve tatbikattaki durumlarını da gelecek hafta yazacağım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 15 9 3 3 17 30
2 BİNATLI YSK 15 8 5 2 12 29
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 15 9 1 5 8 28
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 15 8 4 3 6 28
5 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 15 8 1 6 3 25
6 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 15 6 6 3 7 24
7 BAF ÜLKÜ YURDU 15 5 5 5 11 20
8 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 15 5 5 5 -1 20
9 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 15 4 7 4 -1 19
10 LEFKE TSK 15 5 2 8 -5 17
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 15 5 2 8 -16 17
12 TÜRK OCAĞI LİMASOL 15 5 1 9 -4 16
13 CİHANGİR GSK 15 4 4 7 -5 16
14 YALOVA SK 15 4 3 8 -5 15
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 15 3 6 6 -8 15
16 OZANKÖY SK 15 2 5 8 -19 11
yukarı çık
Skull King Popup