Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Emin AKKOR

Emin AKKOR

13.10.2016

 • Website
 • Google+
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Email

İliklerimize kadar işleyen bölgecilik

Kıbrıs Türk siyasetinin en yapısal sorunlarından biri bölgeciliktir. Yeni Seçim ve Halkoylaması Yasası’yla bölgeciliğin bir nebze azalması bekleniyor. Ki ben de aynı umudu taşıyorum.

Yasanın geçmesinin ardından politikacıların bazıları kendilerini yeni seçim koşullarına adapte etmeye çalışırken, halen bazılarının beyinlerindeki bölgecilik zihniyetinin yerini koruduğunu görüyoruz.

Kendi seçim bölgesindeki dar bir kesimi memnun edip, ona menfaatler sağlayarak seçimi garanti etme devrinin kapandığı yeni yasayla, her bölgedeki seçmene ulaşabilen, çalışma ve düşünceleriyle takdir alan adayların milletvekili olma olasılığı oluştu.

Turizm Bakanlığı eski müsteşarı Şahap Aşıkoğlu’nun katıldığı bir televizyon programında verdiği 4 yıl öncesine ait örnek, bölgecilikle ilgili art niyetli yaklaşımın geldiği noktayı ortaya koyma açısından önemliydi.

Turizm sektörünün önünü açacak derecede geniş kapsamlı ve hayati önemi olan Turizm Gelişim Yasası, yasayı meclise sunan bakanın kendi bölgesinden olan partili milletvekillerini rahatsız etmiş.

Aşıkoğlu’nun ifadesine göre; yasayı meclise sunan dönemin Turizm Bakanı Ünal Üstel’in önemli bir yasaya imza atıp prim yapmaması için kendi partisinin bölge milletvekilleri yasanın onaylanacağı oturuma katılmadılar.

Kendi bölgelerine özel önem verme ve kendi seçim bölgelerindekilerin çıkarlarına odaklı işler yapan siyasetçilerin aynı zamanda kendi bölgelerindeki arkadaşlarının! prim yapmasının önüne geçme eğilimlerine örnek olan yukarıdaki yaşanmışlık bölgecilik zehrinin yayılma alanını gösteriyor.

Kemal Dürüst, politikacılarımız arasında en fazla bölgecilik yapan kişi olduğu söylenir. Bakan olduğu dönemlerde kendi bölgesine özel önem veren ve diğer bölgelere sırtını dönen bir politikacı olarak itham edilen Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, bugün yeni seçim yasasını günlük yaşamı ve politik faaliyetlerine en iyi uyarlayan isimdir.

Artık sadece Güzelyurt bölgesi değil tüm bölgelere ilgi ve ziyaretlerini yönlendirmeye başladı. Kemal Dürüst’ün basına yansıyan son dört ziyareti, kendi seçim bölgesi dışındaki yerleşim birimlerine yapması bunun bir göstergesidir. Sadece Güzelyurt seçmeninin vereceği oyla değil, UBP’ye oy veren ve karma oy kullanacak ada genelindeki tüm seçmenlerden oy alma olasılığı üzerine politikasını yeniden şekillendirdi.

Kemal Dürüst bunu yaparken, birçok milletvekilinin kendi dar bölgeleri dışındakilere hitap edecek girişimlerinin halen olmadığı net bir pozisyon olarak duruyor. Son günlerde tanık olduğum bir örnekle bunu açmak isterim.

İskele Milletvekili Biray Hamzaoğluları’nın kendi seçim bölgesinde yer alan Mehmetçik Belediyesi’ne cittaslow adına destek olmak için yaptığı paylaşımlara baktığımda bölgecilik adına dar bakış açısını üzülerek görüyorum. Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, bu alandaki çalışmaları merkezine almış ve yeni yeni projeler geliştiriyor. Biray Hamzaoğluları, Mehmetçik Belediyesi’nin cittaslow alanında en iyisi olduğu mesajı verme adında başka belediyelerin çalışmalarına ilginç, altı dolu olmayan laflar atması bölgeciliği ne kadar dar anlamda yaşadığını gösteriyor. Bir sonraki seçimde eğer aday olursa, anlamsızca laf attığı bölge insanının oyuna da ihtiyacı olduğunu kestiremeden…

Siyasetimizin içinde bulunduğu bu duruma baktığımızda bölgeciliği ortadan kaldıracak yasamız geçerken, iliklerimize işleyen bölgecilikten kurtulamıyoruz.

…Siz değerli okurlara; tespit, görüş ve önerilerimi paylaşma imkanı tanıyan KIBRIS gazetesi yönetimine teşekkürlerimi buradan da iletmek isterim.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

 • Halil Adal
  13.10.2016

  Emin, yazıdan anladığım kadarıyla, bu efendilerin biraz daha çok çaba harcamaları gerekecek. Yazılarını okumaya devam edeceğim. Başarılar Halil Adal

 • Fadıl Olguner
  14.10.2016

  Çok güzel bir konuya parmak bastınız Emin bey.Bölgecilik gerçekten KıbrısTürk Siyasetinin canına ot tıkayan bir sorundur.Kendi siyasi geleceğini ülke menfaatlerinin üzerinde tutan bazı milletvekili veya bakanların ille de benim bölgeme diyerekten kendi bölgesini gözetmesi sonucu diğer bölgelerin ihmali ve hem kendi partilerine hem de ülkemize zararlı olma durumudur.Bu önemli sorunu işlediğiniz için sizi kutlarım.

YORUM YAZIN

 • CAPTCHA security code
 • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.