Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Emin AKKOR

Emin AKKOR

20.04.2017

 • Website
 • Google+
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Email

Sağlık, böyle düzelemez

Sağlıktaki sorunlar her geçen gün çeşitlenir ve daha içinden çıkılmaz hale gelirken, hükümetlerin çekinerek ve korkarak attıkları her adım, ortamı daha da geriyor.

Sağlığa, maliye politikaları ve bütçe yetersizliği gözüyle bakan hükümetler çözüm üretemez.

Bu noktadan sonra kamu özel karşıtlığı da fayda getirmez.

YDÜ Hastanesi, Türkiye’ye sevkleri önleme noktasında 2 işlev üstlendi. Birincisi, devlet hastanesinin imkansızlıklarından dolayı oluşan sevkler, ikincisi de kendisine yapılan teşhisi bir de Türkiye’deki bir hastanede teyit ettirme şeklinde ülkemizde gelişen alışkanlığın adresi olmayı başardı.

Mahkeme kararına göre, hükümet ve/veya meclisin sağlıkla ilgili ciddi adımlar atması gerekmektedir. Yaza kadar ikinci işe karşı önlem alınmazsa mahkeme kararını uygulamayan bir hükümetle karşı karşıya kalacağız. Bu da hükümetin sağlıkla ilgili adım atma telaşını tetikledi. İyi de oldu.

Benim kişisel görüşüm, doktorlara ikinci işi yasaklayacak bir uygulama, hem ülke sağlık sistemini yaralayacak hem de hastaneleri boşaltacaktır.

Serbest çalışan hekimler, ikinci iş yasağıyla birlikte özeldeki rakiplerinin azalacağı yanılgısındadırlar. Bence durum tam tersi olacak.

Birçok branştaki doktorların kliniklerinde elde ettikleri kazancın çok daha fazla olduğu gerçeği ortada dururken, hasta potansiyeli bulunan doktorların istifaları bir çırpıda gerçekleşecektir.

Bu nedenle döner sermayenin dahil olacağı ve herkesin hem fedakarlık edeceği, mağdur olmayacağı ve sonuçta toplumun da kazanacağı bir formülü bulmak gerek, bu da konu bütünlüklü olarak tartışmaya açılarak orta yolun bulunması çabasıyla gerçekleşebilir.

Kişisel deneyimlerimle klinik ve özel hastane ölçütü ve devlet hastanelerinin durumuyla ilgili analizimi paylaşmak isterim.

Özel sektör doktorlarının büyük çoğunluğu vergi vermiyor. Serbest çalışanlar da devlette çalışanlar da özelde vergi ödemiyor. Uçuk rakamlara varan kazançların vergisini talep etmeyen ve üzerine gitmeyen hükümet bugün sağlıkla ilgili kaynak yok diyebilir. Aslında çözümü aradığı alana bulunacak kaynağın bir kısmı o sektörün içinde.

Son zamanlarda hastanelerin daha hijyen ve servislerde hizmetlerin daha iyi olduğunu da teslim etmek isterim.

Babamın rahatsızlığından dolayı son bir yılda Lefkoşa ve Mağusa hastanelerinde çok zaman geçirdim ve gözlemlerde bulundum. Mağusa, daha yeni binaya göre, maalesef hizmet kalitesini artırma gibi bir hedefle ilerlemedi.

Ancak Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ise her servis kendine göre kurduğu çalışma yapısıyla, kalite çıtasını yükseltti. Doktorların hasta ve yakınlarıyla diyalogu daha iyi olmakla birlikte gözlemlediğim servislerde yükün birkaç doktora yıkıldığını ve onların da mesai gözetmeden hizmet sundukları gerçeği de ortadadır.

TIP-İŞ’in geçen günkü eylemde Sıla Usar’ın etkileyici ses tonuyla aktardığı her sorun ortamın ne kadar içler acısı olduğunu ortaya koydu.

Solunum cihazının bulunmamasından dolayı sevklerin yaşanmasının affedilecek hiçbir mazereti olamadığı gibi, ilaç sıkıntısının bir türlü aşılmaması da anlatılamaz.

“Yeni bir yasa talep ediyoruz” diyor doktorlar, ama aynı zamanda hükümete “iki yüzlü, ikircikli ya da yalan tutumlar içine girmeyin” uyarısında bulunuyor.

Böyle bir güvensizlik ortamı önümüzdeki günlerde bizleri daha kötü günlerin beklediğinin habercisidir.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

 • Öz
  20.04.2017

  Sorunun özü, devletin hastane yapıp, gerekli alet edevat ve teknoloji satın alıp, doktor, hemşire ve sağlık personeli atayıp vatandaşa götürmek istediği sistemden, vatan daşın tedavi ve bakım faturasını ödediği sisteme geçmesidir. Devlet vatandaşı merkez almalıdır.Daha sonra vatandaşa tedavi ve bakım hizmetini uluslararası kalitede verebilecek merkezlerden vatandaşın tedavi ve bakım masraflarının ödenmesini sağlamalıdır.Bu da GSS ile olabilir.Eğer devletin ödeyecek parası yoksa da Türkiye'deki SGK'na bağlanabilir. Devlet hastaneleri mi? Hepsi ekonomik ömürlerini tamamladılar. Arzu eden yatırımcılara devredilmeli.Böyle yapılırsa ikinci iş konusu da çözümlenir.

YORUM YAZIN

 • CAPTCHA security code
 • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.