Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Hüseyin Vedat AĞLAMAZ

Hüseyin Vedat AĞLAMAZ

17.05.2017

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

İçimizdeki çocuk ve Cihan Ünal/Önder Bali

“Her şeyin kaynağı bilgidir ve bir tek sorumluluk biliyorum o da sevgidir” der Albert Camus…

Oldum olası bir işe başlarken veya bir işi yaparken içimdeki coşkunun ve tutkunun tezahürüne hep şaşmışımdır. Şaşırmışımdır o işe duyduğum sorumluluk tutkusuna. Ve bu şaşırmışlık durumu yıllarca devam etti. Ta ki içimdeki çocuğun farkına varana kadar. O farkına vardığınız an, sizi yıllarca meşgul eden soruların cevaplarını da bulduğunuz andır. Derken merak başlar. Merakınıza yenik düşersiniz. Merakınız bu çocukla sizi bir yapar. Yelken açarsınız onunla en büyük fırtınalara. O sizin cesaretinizdir, heyecanınızdır, coşkunuzdur, bilgeliğinizdir, birikmişliğinizdir, biriktirdiklerinizdir kısaca her şeyinizdir. Onsuz hiçbir şeyin tadının ve anlamının olmayacağının farkındalığına vardığınız ‘an’dır.

Mağusa, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı, 8 Mayıs 2017 Pazartesi, saat 20.45, Cihan Ünal ve Önder Bali tüm ihtişamlarıyla sahneye geliyor “sözcüklerle şarkıların dansını” yapmaya. Coşkulu bir karşılamayla başlayan gösteri izleyicilerinin büyük çoğunluğunu memnun etse bile, ben memnun değil hatta çok mutsuz olmuştum.

Sound’un olmadığı bir ses düzeninde sözcükleri bizlere aktarmaya çalışan bir üstat, üstada mı üzülsem, sözcükleri zorlukla seçebilir olmama mı üzülsem bilemedim. Ama üstat olmanın farkını işte böyle anlarda anlar insan çoğu zaman. Muhteşem ses rengiyle ve usta oyunculuğuyla sevgili Cihan Ünal, bunun üstesinden gelmenin gururuyla kulisin yolunu tuttu. Ben de kendimi bir anda kuliste onun elini sıkarak tebrik etmede buldum. Elini tutuyorum ve gözlerine bakıyorum, baktıkça o gözlerindeki coşkunun nedenini çocukça duyduğu telaşta görüyorum. Hepsi çocuktu ve hepsi tertemizdi. Taşıdığı endişe izleyicisinin mutluluğuyla alakalıydı.

Tepeden tırnağına kadar ter içindeki bir çocuktu o. Bu kadar yıl bu işi yapabilir olmanın koşuluydu bu. Keza soluma dönüp baktığımda bir başka çocuk, bir başka heyecan… Önder Bali. Koşullar ne olursa olsun, kaç yaşına geldiğiniz veya kaç yaşında olduğunuzun hiçbir önemi yoktur. Başarı zaten kendiliği ile yüzleşmiştir.

Bütün bu yaşadıklarımdan sonra Mağusa’da yaşanan handikapların yaşanmayacağı düşüncesiyle Bellapais Manastırı’ndaki gösterisi için yerimi aldım.(12.05.2017) Tabii yerimi almadan önce kulisteki hazırlıklarını yapan Cihan Ünal, Önder Bali (piyano), İbrahim Özbaskın (flüt) ve Yaman Zencirci’ye (double bass) başarılar dilemek için uğradım. Sadece Cihan hocamız vardı kuliste. Elini başarı için sıkarken yine gözlerinde o çocukça heyecan o çocukça coşku vardı.

Konser başlar başlamaz Mağusa’daki sorunun burada da devam ettiğini görünce açıkçası bozuldum. Bir iki üçüncü parça derken müdahaleler sonunda ses düzeltildi. Mağusa konseriyle ikili başlayan gösteri flüt ve double bass’ın katılımıyla çok daha zenginleşti. Mekan ile niteliğin buluştuğu sentezde gösteri, hem sanatçılarını hem izleyicilerini mest etmiştir.

Gecenin ana sponsorluğunu yüklenen Deniz Plaza ailesinin birçok bireyinin orada olması da, kurumsal işletme olmanın sorumluluğunun ne olduğuyla ilgili yüzleşmemizi sağlamıştır. Ayrıca böylesi nitelikli etkinlikleri insanlarla buluşturan kuzey Kıbrıs Müzik Derneği’ni ve sevgili Halil Kalgay’ı yürekten kutlamak isterim. Başarılarınız daim olsun.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

    Köşe Yazısına Ait Yorum Bulunmamaktadır....

YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.