HUNKAR SAG GIYDIRME
Prof. Dr. Vedat YORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

10.01.2017

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

2017-2019 orta vadeli programın ekonomik analizi-3

Belediyelerin sayısı azaltılacaktır:

Orta Vadeli Program ile ilgili bu son değerlendirme yazımda, özellikle önemli gördüğüm Yerel Yönetimler reformunda irdelenen hedefleri sizlere aktaracağım. 2017-2019 dönemi Orta Vadeli Program’da, Yerel Yönetimlerin yönetimsel ve mali açılardan yeniden yapılandırılması ve öz kaynak gelirlerini artırıcı yasal düzenlemelerin tamamlanmasının sağlanacağı taahhüt edilmektedir. Şöyle ki, bunu başarabilmek için belediye hizmetlerin en üst düzeyde ve kaliteli bir şekilde halka ulaşmasını sağlamak için paylaşımlı hizmet modeliyle yerel yönetimlerin birlikte çalışmasının teşvik edileceği öngörülmektedir. Bunu başarabilmek için,51/1995 sayılı Belediyeler Yasası ve 65/2007 sayılı Belediye Personel Yasası’nın gözden geçirilerek verimin artırılması yönünde tedbirler alınacağını öngören Program, coğrafi temelli yerel yönetimlerin oluşturulması ve mevcut belediyelerin sayısını azaltma çalışmalarının program dönemi boyunca tamamlanacağı öngörülmektedir. Hükümet bunları yapmadığı takdirde, Ankara’dan 2017 yılında mali kaynak temin etmekte ciddi sıkıntılar yaşayabilir.

   ***

Yerel yönetimlerde bütçe disiplinin oluşturulması, stratejik önceliklere göre kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılması ve sonuçların raporlanmasının sağlanması da, Orta Vadeli Program’da planlanmıştır. Yerel yönetimlerin bütçe sistemlerinde reforma gidileceği ve “Çok Yıllı Bütçe Sistemi”ne geçilmesi yönünde çalışmalar yapılacağı da Program’da vurgulanmaktadır. Ülke genelindeki tüm evsel atıkların Güngör Düzenli Depolama Tesisine getirilmesi için Katı Atık Transfer İstasyonları’nın inşa edileceği ve devreye konulacağı Orta Vadeli Program’da hedeflenmektedir.

   ***

Orta Vadeli Program’da, Ekonomide Kayıt Dışılığın Azaltılması ile ilgili olarak vergi denetimlerinin arttırılacağı, insan kaynakları ve teknoloji altyapılarının iyileştirileceği de vurgulanmaktadır. Kayıt dışı istihdamla mücadele edilmesinin öngörüldüğü bu bölümde, çapraz denetim faaliyetlerinin kapsamının genişletilerek etkinliğinin artırılmasının sağlanacağı da belirtilmektedir.

   ***

Reel sektörün, özellikle KOBİ’lerin finansmana erişim imkanlarının kolaylaştırılacağının belirtildiği Program’da, esas büyüme hedefinin önündeki finansmana erişim sorununun halledilebilmesi için finansal piyasaların daha etkin izleneceğini ve finans sektöründe piyasalardaki güven ve istikrar ortamının güçlendirileceğine dikkat çekilmektedir.

   ***

Reel sektörün gelişimi için sektörler ayrı ayrı ele alınırken, kırsal kalkınma odaklı bir Tarım sektörü oluşturma hedefi de öngörülmektedir. Bu bağlamda, Tarım Master Planı ve Tarım Strateji Belgesi’nin hazırlanacağı, hayvancılıkta damızlık işletmeleri kurulacağı, enetgre tarım bilgi sistemleri oluşturulacağı, devlet üretme çiftliklerinin yeniden yapılandırılacağı, tohumculuk yasasının çıkarılacağı, büyük baş hayvan süt desteğinin azaltılarak küçükbaş hayvan sütüne desteklerin artırılacağı, sütte soğuk zincir üretimine geçileceği, balıkçı barınaklarının geliştirileceği, özel tarım sigortası sisteminin kurulacağı, gıda güvenliği dairesinin oluşturulacağı, risk değerlendirme kurulunun hayata geçirileceği, arıcılığın özendirileceği öngörülmektedir.

   ***

Sanayi sektörüne gelince, öngörülenler arasında Sanayi Envanteri’nin tamamlanacağı, KOBİ Strateji Belgesi’nin sonuçlandırılacağı, Sanayi-Üniversite işbirliğinin kuvvetlendirileceği, AR-GE ve teknopark merkezlerinin destekleneceği, markalaşmanın sağlanacağı, Patent ve Tescil işlemlerine ilişkin mevzuatın düzenleneceği, enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasının destekleneceği, Organize Sanayi Bölgeleri Yasası’nın çıkarılacağı, Sanayi İşletmeleri Pazarlama Strateji Belgesi’nin hazırlanacağı, Serbest Liman ve Bölgeleri idari ve yasal düzenlemesinin yapılacağı, Maden ve Taşocakları Yasası’nın çıkarılacağı, yeni taşocağı izninin verilmeyeceği, mevcut taşocaklarının büyütülmesine engel olunacağı, Teknik Nezaretçilik Sitemi’nin oluşturulması için yeni mevzuat hazırlanacağını ve Doğal Kaynak Haritası’nın hazırlanacağı da Orta Vadeli Program’a hedefler olarak konmuştur.

   ***

İnşaat sektörü olarak da öngörülenler arasında, depremsellik çalışmalarının yapılacağı, Ülkesel Fizik Planı’nın uygulamaya gireceği, Emirnamelerin Ülkesel Fizik Plan’a göre genişletilebileceği, inşaat malzemelerinde uluslararası standartlara uygunluk koşulunun getirileceği, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Yasası’nın yapılacağı, İnşaat Müteahhitleri Yasası’nın çıkarılacağı, izinsiz yapılaşmanın önleneceği, inşaat birim fiyat analizlerinin yapılacağı, yarım bırakılan inşaatların ekonomiye kazandırılması çalışmalarının yapılacağı da Orta Vadeli Program’a dahil edilmiştir.

   ***

 2017-2019 dönemi Orta Vadeli Programı’nın genelinin olumlu olduğunu düşünmekteyim. Taahhütlerin ve hedeflerin yerine gelebilmesi için bence irade gereklidir. Bu hükümette öyle bir irade olmadığını düşünüyorum. Bunların gerçekleşebilmesi için, güçlü bir hükümete ve sivil toplum desteğine ihtiyaç vardır. Ayrıca hükümette iş bilen ve teknik takip yapabilecek kadroların oluşturulması gerektiğine de inanıyorum.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

    Köşe Yazısına Ait Yorum Bulunmamaktadır....

YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.