Cyprus Today sol
  • 13 Aralık 2016, Salı 7:42
Prof. Dr. VedatYORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

2017 Mali Yılı Bütçesi (5)- Son

Amatörce hazırlanan ve daha önce yayınladığım dört yazıda eleştirilerimi yönelttiğim 2017 Mali Yılı Bütçe’sindeki değerlendirmelerime bugün de devam ediyorum. Bu yazıyla Bütçe değerlendirmelerime son vereceğim. Zaten 2017 Mali Yılı Bütçesi de Meclis’te ayrı ayrı görüşülüp oylanıyor. Sanırım 21 Aralık tarihinde de tümü oylanacak ve gündem olmaktan düşmüş olacaktır. Yazılı basında Mali Bütçe’nin yeterince ele alınmadığını, detaylı incelenip eleştirilmediğini görmek beni hayli üzmüştür. Benim dışımda Bütçe yazıları kaleme alan başka köşe yazarlarının da pek olmayışı, bu boşluğu fırsat bilen politikacıların işine gelmektedir. Oysa çalışma saatlerine ve saatlerin geri alınmasına yönelik oluşturulan kamuoyunun yüzde 10’nu Bütçe değerlendirmelerine ayrılsaydı, 2017 için en azından daha iyi bir eğitim, daha iyi bir sağlık, daha iyi turizm ve çevre ve ulaşım gibi hizmetlere ulaşmamız mümkün olabilecekti.

***

Geçmiş yazılarda Maliye, Ekonomi, Turizm, Çevre, Sağlık ve Eğitimin bütçe kalemlerini irdelemiştim. Reel sektörü etkileyen  başta Tarım, Sanayi, Ulaştırma ve Haberleşme sektörlerindeki gelişmelere dikkat etmek lazımdır. Ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için Reel sektörün gelişmesi gerekmektedir. Bu bütçe yapısı ile ekonominin gelişmesini beklemek hayal olur. Maliye Bakanı Serdar Denktaş konunun uzmanı değildir. Başbakan da, Mali ve İktisadi konulardan pek anlamaz. Teknik danışmanlık hizmetleri aldıkları kişilerin de pek donanımlı olmadığı anlaşılıyor. Oysa Bütçe yapmak ve Bütçeyi yönetmek bir uzmanlık işidir. Güçlü yönetim sergileyen Maliye Bakanları, bazen Başbakan’dan bile daha güçlü konuma gelebilir. Ancak Bütçe yönetiminde zaafiyet göstermeleri, tüm hükümetin zayıf performans göstermesine neden olur. Hatta siyasi partilerin güç kaybına, hükümetten gitmesine bile vesile olur. CTP geçmişte bunun bedelini çok ağır ödemiştir. Seçim sonuçlarında ağır yenilgiler almıştı. Şimdi kadrolarını yenilenen CTP,  böyle bir hatayı bir daha asla yapmaz. İktidara gelmesi halinde, güçlü bir mali yönetim oluşturulacağının mesajlarını yeni ekonomi manifestosunda vermiştir. Mali istikrarın sağlanması için, özellikle Maliye ve Ekonomi kadrolarının sık sık değişmemesi gerekir. Sık değişen üst düzey yönetimin boşluğundan yararlanan alt kadrolardaki bürokratlar, bir nebze işten kaytarır ve bütçe hazırlıkları iyice gecikir. Sonra da zamanında projelendirilmeyen kalemler, yeni Bütçe içerisinde yer almaz. Bir önceki yılın bütçesi üzerine DPÖ’nün enflasyon ve büyüme rakamları endekslenerek yeni yılın bütçesi hazırlanır. Böylece önümüzdeki yıl da kaybedilmiş olur. Aynen şimdi olduğu gibi.

***

DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, bir önceki yazımda kendilerine yönelik yaptığım eleştirilerime cevap verme nazikliğini gösterip, bazı açıklamalar yapmamı istemiştir. Özetle, Orta Vadeli Program Taslağı çerçevesinde yaptıkları hedef ve öngörülerin bazılarını revize ettiklerini ve Eylül ayından önce yeni öngörüleri Hükümet’in dikkatine getirdiklerini yinelemiştir. Bu uyarıları dikkate alarak yeni Bütçe’nin hazırlandığını düşündüğünü de sözlerine eklemiştir. O zaman ben de eleştiri yönelttiğim DPÖ’yü bu yazıda tenzih ederken, ciddi zayıflıklar gördüğüm 2017 yılı Bütçesi’ni hazırlayanları eleştirmeye devam ederim. Başta Maliye Bakanlığı’nı ve Hükümet’i temsil eden diğer Bakanlıkların tümü de bu bütçeden sorumludur. Amaç birini suçlamak değil, eleştirilerin dikkate alınması ve amatörce iş yapılmasını engellemektir. 2017 yılı kaybedilmiştir. İnşallah bu öneriler dikkate alınır da, 2018 yılı kurtarılmış olur.

***

Bütçeye dönecek olursak, reel sektörün önemli paydaşlarından Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına ayrılan rakamın 71 milyon 731 bin 400 TL olduğunu tespit ediyorum. Toplam Bütçe içerisindeki payı sadece yüzde 1,43’tür. Yüzde iki bile değildir. Milli gelire oranı ise sadece binde beş’tir. Tarıma verilen öneme bakınız! Üretici ve hayvancı isyan etmekte haksız mıdır? Güney’den et kaçakçılığını teşvik eden amatörce hazırlanan Bütçe değil midir? Hayvancı, Çiftçi, Süt üreticisi, Maliye Bakanlığı önünde daha çok eylemler yapacaktır. Nedeni Bütçedir. Mercedes almaya para var, ama tarımı, çiftçiyi ve hayvancıyı desteklemeye para yoktur.

***

Reel sektörün diğer bacaklarından Sanayi ve Ticaret’in temsil edildiği Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Bütçesi de evlere şenlik. Bu Bakanlığın bütçesi 1 milyar 28 milyon 56 bin 100 TL’dir. Ancak bu rakam sizi yanıltmasın. Hazine ve Muhasebe Dairesi, son Hükümet Protokolü’nde Ekonomi Bakanlığı’na bağlanarak önemli bir hata yapılmıştır. Bütçe ahengi ve yeknesatlık bozulmuştur. Bu Daire’nin,  Kamu çalışanları ve emeklilerine yönelik cari transferler yükümlülüğünün 735 milyon 254 bin TL tuttuğunu biliyor muydunuz? Ayrıca aynı Daire, Faiz Giderleri yükümlülüğü olarak 200 milyon TL’lik kaynağı kendi Bütçesine koymuştur. Sadece bu iki rakamın toplamı 935 milyon 254 bin TL eder. Bu da toplam bütçenin beşte birine eşittir. Bu rakamları Ekonomi Bakanlığı Bütçesi’nden düşersem, Sanayi Dairesi’ne 34 milyon 835 bin 800 TL, Ticaret Dairesi’ne de 5 milyon 396 bin 800 TL kaynak kalır. Bu rakamlar da, zaten bu dairelerde çalışanların maaş ve özlük haklarını karşılar. Her iki Daire’nin bütçelerinin toplamı binde 8 eder. Yüzde 1 bile değil. Bu Dairelerin bütçelerinin içi tamamen boştur. Hiçbir proje üretemezler, hiçbir icraat da yapamazlar. Böyle olunca da, Sanayi bölgelerinde pislikten geçilmez. Oralarda hiçbir teknolojik yenilik yapılamaz. Sanayi üretiminde modernleşme sağlanamaz. Ticaret erbabı da sinek sallamaya devam eder.

***

Son olarak, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi hakkında da bir tespitimi sizlerle paylaşıp yazımı noktalayayım. Bu Bakanlığın 2017 yılı bütçe kalemi 128 milyon 912 bin TL’dir. Toplam Bütçenin sadece yüzde 2 buçuğu kadardır. Milli gelire oranı ise, yalnızca yüzde 1’e eşittir. Bu Bütçe’nin de aslan payı personel maaşları ve onların özlük haklarına ayrılmıştır. Bu Bakanlığın Sermaye Giderleri için ayrılmış mali kaynağı sadece 13 milyon 400 bin TL’dir. Bu da, Bütçe’nin binde 2.6’sına denk gelmektedir. Karayolları için ayrılan toplam kaynak 3 milyon 500 bin TL’dir. Yolların tamiratına asla yetmez. Yeni yol bu Bütçe ile yapılamaz. Telefon altyapısı için ayrılan kaynak ise 6 milyon TL’dir. Bir santral almaya Telefon Dairesi’nin parası yoktur. İletim kablolarını tamir edecek alımı yapamaz. Tamiratlara koşamaz, çünkü yeterli kaynağı yoktur. Ama bu Daire’nin tüm gelirlerini Hazine cebine atmaktadır. Kaderine terk edilen Telefon İdaresi daha da güçsüzleştirilerek başkalarına satılmak istenmektedir. Bu Bütçe ile de bu adım atılacaktır. Ben öyle görüyorum. Özelleştirme sonrası neler olur, bekleyip göreceğiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek