Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Prof. Dr. Vedat YORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

27.01.2017

 • Website
 • Google+
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Email

Bakan Sucuoğlu’na: Genel Sağlık Sigortası Ne Oldu?

CTP-DP hükümeti Sağlık Eski Bakanı Ahmet Gülle, sağlık örgütlerini toplayıp, Devlet’in temsilcileri ile bir araya getirerek KKTC’de Genel Sağlık Sigortası’na geçilmesi yönünde çok önemli bir adım atmıştı. Yapılan Sağlık Çalıştayı sonrasında Genel Sağlık Sigortası uygulamasına geçilmesi kararı alınmıştı. Çalıştay sonuç raporuna istinaden Genel Sağlık Sigortası uygulamasına geçilmesi halinde maliyeti fizibilite raporu hazırlanmış ve TC teknik heyetleri ile yürütülen işbirliği neticesinde Genel Sağlık Sigortası’na geçilmesi hususunda karara varılmıştı. Hatta 1 Ocak 2016 tarihi verilmişti. Hükümetler geldi gitti, 1 Ocak 2017 de aşıldı. Sayın Gulle’nin bakanlık görevini yürüttüğü dönemde Genel Sağlık Sigortası mevzuatı da hazır hale getirilmişti. Şimdi ne oldu da bu çalışma rafa kalktı? Sayın Bakan Sucuoğlu’na bir açıklama yapma gereği doğmuştur. Sayın Sucuoğlu’nda acaba irade mi yoktur? Yoksa UBP’nin “Sağlık Vizyonu” mu yoktur? Bir açıklama bekliyoruz.

   ***

Bu konuda olağanüstü çaba gösteren ve bu konuyu KKTC’de en iyi bilen kişilerin başında Dr Aykut Üretici gelmektedir. Dr. Üretici’nin koordinatörlüğünde kurulan ekipte bu konuyla ilgili çalışan birçok kişi vardı. Dr. Üretici bir kamu hekimi olması itibarıyla, hem kamu sağlığının sorunlarını çok iyi bilmekte, hem de özel bir hastanenin hissedarından birisi olması nedeniyle özel sağlık çalışanlarının sorunlarını da çok iyi bilmektedir. KKTC şartlarına uygun en iyi mevzuat hazırlandığını biliyorum. Türkiye ile görüşüldüğünü, imzalanan mali işbirliği protokollerine uygun bir şekilde sağlık reformu kapsamında bu projenin desteklendiğini, ancak birilerinin talimatı ile Meclis’e yasalaşması için getirilmediğini de çok iyi anlamış durumdayız.
   ***
   Öne sürülen iddialara göre, kamuda hekim olup özel klinik çalıştıran bazı hekimler bu işin karşısındaymış. Buna gerekçe olarak, kamuda çalışan hekimlerin bazılarının mağduriyet yaşayacağı düşünülüyormuş. Deniyor ki, kamu sağlık çalışanları yasası ile hasta hakları yasası yasalaşmadan böyle bir uygulamaya geçilirse, KKTC’de keşmekeş yaşanır, sağlık sektörü kilitlenirmiş! Bu konuda Sayın Sucuoğlu acaba ne düşünüyor? Eski bir özel klinik çalıştırıcısı olarak, şimdi Bakan koltuğunda oturmaktadır. Bu konuda Bakan olarak ne diyecektir?

  ***

Hastane altyapısının yetersizliğinden şikayetçi olan hekim ve sağlık çalışanları, ülkede Sağlık sisteminin altyapı sorunlarını çözemeden, tam gün sağlık hizmeti verilmesinin hayli güç olduğuna dikkat çekerek, sağlık sisteminin bütününe dokunamadan, Genel Sağlık Sigortası’na geçilmesinin yanlış olacağını iddia etmektedir. Peki 2017, 2018 ve 2019 yılı bütçelerine altyapının iyileştirilmesi için önemli bir finansal kaynak konmadığına göre, biz 2020’yi mi bekleyeceğiz?

   ***

Genel Sağlık Sigortası’nın uygulandığı AB ülkelerinde hasta memnuniyetinin oldukça yüksektir. Bir örnek verecek olursak, “Mutualiteit” diye isimlendirilen Belçika Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanan hastaların memnuniyet derecesi, en yüksek sıralamada yer alan Fransa ile denktir. Herkes Genel Sağlık Sigortası uygulamasının devamından yana tutum sergilemekte ve sistem eleştirilmemektedir.

   ***

Bizim ülkede hastanelerde çalışan bazı hekimlerin, hastanede çalışma saatleri dışında da, ikinci bir iş olarak kendi kliniklerinde hizmet vermeye devam ettikleri herkesçe bilinmektedir. İkinci gelir olarak elde edilen kazançların kayıt sistemimize tam yansımadığını, ortada kayıt dışı vergilendirilemeyen gelir olduğunu, bu ülkede yaşayan hemen hemen herkes bilmektedir. Dolayısıyle, hastanelerimizde çalışan bazı hekimlerimizin böylesi bir uygulamaya geçilmesi halinde, ya hasta kaybı yaşayacağını, ya da “medulla sistemi’ne” dahil olacakları için, gördükleri hasta sayısı, kullanacakları sarf malzemesi, ameliyat malzemesi, harcanacak asgari işgücü saati ve daha burada sıralamadığın başka birçok faaliyeti teşhir edilecektir. Bu yüzden bazı hekimlerin Genel Sağlık Sigortası uygulamasına sıcak bakmadığı ve UBP-DP hükümetine baskı yaptığı yönünde iddialar vardır. Bu doğru mudur Sn. Sucuoğlu? Bu konuda kamuoyuna yapacağınız açıklamalar çok önemlidir.

Kesintisiz, haftada iki kez olmak üzere, 27 ay yazılara aralıksız devam ettim. Biraz bedensel yorgunluk oluştu. Yazılarıma kısa bir ara verip, biraz tatil yapıp dinleneceğim. İki hafta aradan sonra yine yazılarımı düzenli olarak sizlerle buluşturmaya devam edeceğim.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

 • öz
  03.02.2017

  Genel sağlık sigortası bir sonuçtur. Bir sistem değildir. Sistem, devletin hastane yapıp, doktor atayıp, sağlık personeli tayin edip, tıbbi alet ve edevat alımı yapıp işleri götürmesi şeklinde mi? Yoksa vatandaşın çağdaş tedavi ve bakım hizmetinin faturasının ödenmesi şeklinde mi? yapılanması gerektiğine karar vermesi şeklinde olmalıdır. Modern sistem, vatandaşın uluslararası standartlardaki tedavi ve bakım merkezlerinden yararlanan vatandaşların faturasının ödenmesi şeklindedir. Uluslararası standartları da uluslararası bağımsız akreditasyon kurulları verir. Öyle çağını kapamış hastaneler ve kıytırık kliniklerin verdiği hizmet olmaz. Bakış bu şekilde olursa, ne devlette çalışan,ne de ikinci iş konusu olur.

YORUM YAZIN

 • CAPTCHA security code
 • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.