Cyprus Today sol
  • 02 Mayıs 2017, Salı 8:51
Prof. Dr. VedatYORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

Başbakan Yardımcısı Şimşek’ten önemli mesajlar

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Maliye Eski Bakanı Mehmet Şimşek, 29 Nisan Cumartesi günü Girne Acapulco Hotel’de gerçekleşen Ekonomi Konferansları’nın davetli konuğuydu. Bu organizasyonun gerçekleşmesi için Türkiye Ekonomi Kurumu, Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu, KKTC Merkez Bankası ve Uluslararası Final Üniversitesi ortaklaşa bir işbirliği yürüttü. Açılışa Başbakan Hüseyin Özgürgün, Ekonomi Bakanı Sunat Atun siyasi kimlikleri ile katılarak birer konuşma yaptılar. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehemt Şimşek kürsüye gelerek bir saate yakın konuştu. Ardından Panel’e geçildi ve Türkiye’de, KKTC’de ve Dünya’daki ekonomik gelişmeler anlatıldı.

   ***

Başbakan Özgürgün kısa tuttuğu konuşmasında, ekonominin zor bir dönemeçten geçtiğini kabul ettiğini dile getirerek, izolasyonlar altındaki KKTC ekonomisinin Türkiye’den aldığı destekle sürekli bir gelişme gösterdiğine dikkat çekerek, ekonominin sürekli büyüdüğünü, ancak bu büyümenin yapılan reformlar sayesinde olduğunu söyledi. Başbakan’nın bir açılış yapacağını mazaret göstererek Konferans’tan erken ayrılması herkesi üzmüştür. Böylesi önemli bir oturumda, ülkemize davetli gelen Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i yalnız bırakarak Başbakan’nın salondan ayrılmasını doğru bulmayanların çok olduğunu, bir köşe yazarı olarak burada ifade etmek isterim.

   ***

Ardından kürsüye gelen KKTC Ekonomi Bakanı Sunat Atun’un konuşması nispeten daha uzun sürdü. Bir açılış konuşmasından ziyade, sanki bir sunum yapmış kadar uzundu. Atun konuşmasında, Bakan olarak yürüttüğü toplam 6 yıllık görevi boyunca bütçeyi sürekli büyüttüklerini, Türkiye’den alınan mali katkının da kendileri göreve geldikten sonra sürekli azaldığına dikkat çekti. Oysa Bütçe rakamları geçmişle mukayese edildiğinde, öyle bir azalma olmadığı, aksine artış olduğu da, daha sonraki panel sunumlarında ortaya çıkmıştır. Bakan Atun’nun ısrarla ekonomik büyüme kaydedildiğini ve bunu yaptıkları reformlarla gerçekleştiğini öne sürmesi, bazı iktisatçılar tarafından pek de olumlu algılanmadı. Geçmişte yapılan reformlar ile birtakım bütçe disiplini sağlandığını herkesin kabul etmesine rağmen, özellikle turizm, inşaat, yüksek öğretim ve ulaşım sektörlerindeki gelişimin, tamamen özel sektör yatırımları ve TC teşvikleri sayesinde olduğunu da bu ülkede yaşayan herkes bilmektedir.

   ***

Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek kürsüye gelerek Türkiye’nin son 15 yıldaki makroekonomik performansını ortaya koyarak, son 10 yılda Türkiye ekonomisinin Dünya ekonomileri arasındaki yükselişine vurgu yaptı. Bunu başarırken özellikle ARGE yatırımlarına, innovasyona ve teknoloji yatırımlarına özel önem verdiklerini, beşeri sermayenin gelişimi, eğitim ve sağlıkta gerçekleştirdikleri reformları anlattı. Türkiye ekonomisinin Dünya ekonomisi içerisinde ilk 30’un içinde olduğuna vurgu yapan Mehmet Şimşek, daha tam olarak arzu ettikleri yerde olmadıklarını, zaman içinde daha başarılı olacaklarına inandığını ve Türkiye’nin sınf atlayarak gelişmekte olan ülke grubundan, gelişmiş ülkeler grubuna yükseleceğini söyledi. Türkiye’de özellikle eğitim yaşının yükseldiğini, kız çocukların eğitime devam yaşının yukarılara çıkarıldığını, bunun sonucunda kadınların işgücüne katılım oranında çok büyük bir artış kaydedildiğini, ancak hala istedikleri yerde olmadıklarının altını da çizdi. Konuşmasının sonunda, KKTC ekonomisine de değinen Mehmet Şimşek, izolasyonlar altında olan KKTC’ye Türkiye’nin desteğinin devam edeceğini söyledi. Elimizde sihirli değnek olmadığını da vurgulayan Bakan Şimşek, KKTC’nin de bütçe disiplinine uyması gerektiğini, gelirlerini muhakkak arttırmasının gerekliliğine dikkat çekerek, özellikle hizmetler sektöründe yeni reformlara ihtiyaç duyulduğunu ve yeni yatırımların yapılması gerektiğini söyledi. Şimşek konuşmasının sonunda, refomlar yapıp yatırımları bizler başardıkça, KKTC’ye yabancı yatırımcıların da gelmeye hazır olduğunu, iş yatırımlarında izolasyonların pek de etkili olamayacağını söyledi. Konuşmasının sonunda Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e, Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu’nun 2017 Yılı İktisat Onur Ödülü de takdim edildi.

   ***

Bakan Mehmet Şimşek’in konuşmasının ardından Panel’deki konuşmalara geçildi. Sırayla Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ercan Uygur, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ve ben sırayla birer konuşma yaptık. Çok özetle, Türkiye ekonomisindeki makroekonomik ve finansal gelişim, global ölçekteki Türk ekonomisinin yeri, Türkiye’de tasarruf ve yatırım pozisyonu, bankacılık sisteminin şu anki durumu, işgücü piyasası üzerindeki gelişmeler irdelendi. Ben de KKTC’deki Bütçe gelişmelerini anlatıp, bütçe disiplinine uyumun önemine dikkat çektim. Ayrıca, KKTC ekonomisin yapısal ekonomik problemlerini özetleyip, acilen bir Yatırım Bütçesi yapılması gereğine dikkat çektim. Panel’in sonunda da plaket takdimleri yapılarak Konferans tamamlanmış oldu.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek