Cyprus Today sol
  • 21 Ekim 2016, Cuma 8:36
Prof. Dr. VedatYORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

Bodrum Türkiye Ekonomi Kurumu Kongresi’nden anekdotlar

Türkiye Ekonomi Kurumu’nun düzenlediği Beşinci Uluslararası Ekonomi Konferansı (UEK-TEK) dün Bodrum’da başladı. Bizzat katılıp dünya ekonomisinde ve kendi coğrafyamızdaki gelişmeleri takip etmeye çalışıyorum.

                                                                               ***

“Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme ve Gelir Dağılımı” UEK-TEK’in bu yılki ana temasını içermektedir. Bu başlığı seçmelerindeki bir neden; dikkatimizi çeken gelir eşitsizliği ve sonuçta ortaya çıkan ekonomik ve sosyal adaletsizlikler konusundaki hassasiyetleri yansıtıyor olmasıdır.

                                                                              ***

Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ercan Uygur’un yaptığı konuşmada, yakın zamanda yapılan bazı çalışmalarda açıklandığı gibi, gelir dağılımındaki büyük eşitsizliğin bir önemli etkisinin, genel olarak bunalımlara, özel olarak bankacılık bunalımlarına ortam bakımından anlam taşımaktadır. Prof. Uygur yaptığı açıklamada, bazı yazarlar tarafından vurgulandığı gibi, ABD’deki 2008 bunalımına götüren en önemli unsurlardan birisi, bu ülkenin gelir dağılımındaki eşitsizlik olduğudur.

                                                                              ***

Gelir dağılımı eşitsizliğinin diğer sonuçları arasında, düşük ve sürdürülemeyen büyüme de gösterilmektedir. TEK Başkanı Uygur’un yaptığı sunumda, bazıları IMF tarafından yayımlanmış yakın zamandaki birçok çalışmanın şu bulgulara işaret ettiği vurgulanmıştır:

                                                                              ***

(i) Daha eşit gelir dağılımı ile daha uzun dönemli büyüme arasında yakın bir ilişki vardır; eşitsizliğin azaldığı durumlarda büyüme dönemlerinin süreleri uzamaktadır.

(ii) Büyüme artırıcı ve eşitsizlik azaltıcı politikalar, özellikle eğitime ve sağlığa yapılan yatırımlar, birbirlerini güçlendirmekte ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasına katkıda bulunmaktadırlar.

(iii) Gelir eşitsizliği; yatırımları daraltıcı politik ve ekonomik istikrarsızlık yaratabilir, önemli şoklardan kurtulma aşamasında gerekli olan toplumsal mutabakatı zayıflatabilir ve böylece büyümenin kalıcılığını azaltabilir.

(iv) Eşitsizliğin yüksek olduğu ekonomilerde uzun dönemli büyüme daha düşüktür ve ekonomik durgunluktan çıkma süreci daha yavaştır.

(v) Tanım olarak, yüksek eşitsizlik ortamlarında kapsayıcı büyüme sağlanamaz.

                                                                              ***

Ercan Uygur sunumunda, gelir dağılımının bozuk olması ve giderek bozulması büyümeyi de frenleyen bir durum ortaya çıkarmaktadır dedi. Konuşmasının devamında Prof. Uygur, Türkiye’de gelir dağılımının giderek, bir ölçüde de olsa düzelmiş göründüğüne dikkat çekmektedir. Bu gelişme, 15 Temmuz’da ve sonrasında darbeye karşı çıkışları ve demokrasiye sahip çıkmayı açıklayabilir yönünde bir saptamada da bulunmuştur. Gelir dağılımındaki düzelme büyümenin kapsayıcı olması konusunda da bir gösterge olarak alınmasına dikkat çekmiştir.

                                                                              ***

Belirtmek gerekir ki, büyüme, istikrar, ve sürdürülebilirlik bu konferansta sunulacak bildiri özetlerinde en sık görülen anahtar kelimeler arasında yer almaktadır. Yaşamakta olduğumuz küresel ve bölgesel çatışmalar, belirsizlikler, kırılganlıklar ve özellikle zayıf büyüme dikkate alındığında, bu, beklenen bir sonuç gibi görülmektedir.

                                                                              ***

Bu yıl Türkiye, çevre ülkelerdeki bölgesel çatışmalar ve savaşlar ile beslenen birçok terörist saldırının hedefi olmuştur. Bu türden saldırılar Türkiye’ye veya gelişmekte olan ülkelere özgü değildir, ancak Türkiye’ye özel olan ve geçici de olsa belirsizlikler yaratan ve yüzlerce masum canın kaybına neden olan, 15 Temmuz başarısız darbe girişimidir.

                                                                              ***

Bu talihsiz ve acı olaylara karşılık, bu yılın Türkiye Ekonomi Kurumu Konferansı’nda 69 oturumda rekor sayıda 257 bildiri sunulacak; Türkiye dahil toplam 17 ülkeden konuşmacı oturumlara katılacaktır.

                                                                              ***

Bu etkinliğe birçok kişi ve kurum katkı yapmıştır. Bunların başında konferansa katılarak bizzat konuşma yapan Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek vardır. Ayrıca, T. C. Merkez Bankası Başkanı Sayın Murat Çetinkaya da Merkez Bankası olarak ve de ekibiyle konferansa destek vermişlerdir. Türkiye Ekonomi Kurumu Vakfı da bu önemli etkinliği desteklemiştir.

                                                                              ***

Dünya çapında ün yapmış iktisatçılar arasında gösterilen Profesör Dr. Joshua Aizenman, UNCTAD Baş Ekonomisti Prof. Dr. Yılmaz Akyüz, Prof. Dr. Anil K. Bera ve Prof. Dr. Antonio Ciccone gibi daha isimlerini saymadığım onlarca yüzlerce bilim adamı bu konferansa katılarak bildiriler sunacaklardır. Konferansa gönderilen 427 özetin seçilmiş 257 tanesinin bu konferansta sunulacak olması bence çok anlamlıdır. Gelişmeleri yakınen takip etmeye devam edeceğim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık