Cyprus Today sol
  • 07 Ekim 2016, Cuma 9:34
Prof. Dr. VedatYORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

KKTC’de siyasi ve hukuki istikrar yoktur

Kuzey Kıbrıs ekonomisini inceleyenler çok iyi bilmektedir ki, bu ülkede çok sık hükümetler değişmektedir. Tek başına hükümete gelip süresini kesintisiz beş yıl ile tamamlayan bir hükümet pek sık karşımıza çıkmamaktadır. Geçmişte hükümete gelen ve bir nevi siyasi darbe ile hükümetten giden büyük siyasi partilerin kaderini, istifa edip ya başka partilere geçen, ya da bağımsız kalarak partisine muhalif olan üç beş milletvekilinden ibarettir. Bu sistem hem yanlış, hem de suistimallere açık bir sistemdir. Gidenin yerine gelen ve yallah yallah 26’yı bağımsız milletvekillerinin desteğiyle bulabilen UBP-DP Hükümeti’nin icraatları, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin gündemini oldukça meşgul etmektedir. O bir yana dursun, KKTC Yargı’sını da aynı şekilde sıkıntıya sokmaktadır.

                                                                              ***

Hükümet mecliste karar alma yerine, kanun hükmünde kararnameler geçirmekte, resmi gazete yayınlarını da, Bayram arifesine denk getirmektedir. Bu nasıl iştir pek anlaşılamamaktadır. Basın bu konuları yazıyor, tartıştırıyor ancak kimsenin ne dinlediği var, ne de ders aldığı var! Bu yanlış yetmezmiş gibi, marifetli hükümet mevzuatı hiçe sayarak icraatlarına son hızla devam etmektedir. Geçirilen kararnameler, Bakanlar Kurulu Kararları, bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerince KKTC Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşınmış ve Mahkemece art arda 5 ara emri kararı verilmiştir. Yürütmenin durdurulması için muhterem mahkemece verilen ara emirleri dikkate alınmış mıdır? Bunların takipçileri var mıdır?

                                                                              ***

Hükümet kendince seyrüseferlerle ilgili olarak cezaların affı kararını çıkartmıştır. Bu konuda memnuniyet duyan kesim, aslında borçlarını gününde ödemeyip cezalandırılması gereken kesimdir. Borcunu gününde ödeyenler sanki enayi yerine konmuştur. Neden mi? Çünkü, hükümetin bu kararıyla cezalandırılması gereken kesim mükafatlandırılmıştır. Yıllarca vergi ödemeden aracını kanun dışı kullananlar, hükümetin acizliğinden yararlanıp en sonunda popülizm uğruna mükafatlandırılmıştır.

                                                                               ***

Yukarıdaki örneğe benzer, kayıt dışı vergi ödemeden, çalışma izni çıkarmadan kaçak çalışanlar için de aynı hükümet tarafından af kararı çıkartılmış, küçük bir miktar ödemeleri karşılığında aftan yararlanıp onlar da mükafatlandırılmıştır. Yasal yollara başvurup, Devlet’e yükümlülüğünü yerine getirip vergi verenler de enayi yerine mi konmuştur?

                                                                               ***

Bir başka kanun dışı hareket de, yeni inşaatlara tanınan üst kat sınırlamasıyla ilgili olanıdır. Yeni emirnameye göre, artık yüksek binalar 7’inci kata çıkabilir, ayrıca Girne’nin Doğu’sundan Batısı’na kadar da kapsama alanı genişletilmiştir. Oh ne güzel. Girne’nin dokusu bozulacak diye kimsenin umurunda değil. Aslında vatandaşın umurunda ama, hükümet edenlerin umurunda değil. Onlar hiçbir şeyi umursamamaktadır. Ne çevreyi, ne dokuyu, ne de tarihsel ve kültürel zenginliği. Her şey iş adamını memnun etmek için, ve seçim öncesi seçim bütçesinin finansmanını garanti etmek için olsa gerek!

                                                                               ***

En önemlisi de en son icraat. İhalesiz, sadece Bakanlar Kurulu Kararı’yla, hem de on yıllığına, bir şirketten alım garantisi verilerek, 30 bin kilometrede bir değiştirilmek üzere 17 makam aracı temini kararı. İlk seferde toplam alım bedeli 2 milyon TL’nin üzerinde, sonrasında da ek ödeneklerle bu şirkete, hem de kurallara aykırı olarak imtiyaz sağlayıp, Devlet’in sırtına da yüz milyonlarca lira külfet yaratmak da bu hükümetin marifeti. Sizce neden böyle bir yol seçilmiş acaba?

                                                                               ***

Tüm bu icraatlar için mahkemeden ara emri alınmasına rağmen, Mercedesler yollarda fink atıyor. Halkın ödediği vergilerle makam sahipleri geziyor, dolaşıyor, hem de diyar diyar. Peki Yargı bu konuda ne yapıyor? Yasaları çalıştırıp, gerekli kararları üretecek ama, aması var işte. Bu iş uzayacak. Mahkemeler sürekli ertelenecek, belki de karar üretildiği zaman şimdiki hükümet edenler artık hükümette olmayacak. Hükümette olurlarsa da, koalisyon ortaklarıyla belki pazarlık yapıp şartlı hükümet kurulacak. Ya da hükümette olan partilerin yöneticileri ve vekilleri değişecek. Bugünkü karar vericiler belki ortalıkta olmayacak. Peki bu külfet kimin sırtına geçirilecek? Cevabını ben vereyim: Masum halkın sırtına geçirilecek.

                                                                                  ***

Yasaları hiçe sayarak, kural tanımayan hükümetlerin ülkesine, hangi yatırımcı gelip yatırım yapmak ister ki? Cevabını siz bulunuz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek