HUNKAR SAG GIYDIRME
Prof. Dr. Vedat YORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

03.03.2017

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

Telefon neden inkişaf sandığına devrediliyor?

Sayın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Kıbrıs Türk Telekomünikasyon İdaresi’ne ait alt ve üstyapının İnkişaf sandığına devredilerek özel sektöre ihale edilmesini istemektedir. Bu konuda birtakım girişimler de yapmıştır. Sayın Bakan’ın iddiasına göre, üçüncü bir şirket daha ihaleye katılarak, GSM operatörleri arasında rekabet ortamı yaratılacakmış! Peki ihale açıldığında bir üçüncü şirket ihaleye katılmaz ve şu an KKTC’de faaliyette bulunan şirketlerden birisi teklif vererek Telefon ve fiber optik altyapısına da sahip olursa, tam bir monopol yaratılacağının farkında değil misiniz? Ya da, şu anda faaliyette bulunan bu şirketler, kendi aralarında varacakları bir uzlaşıyla, kendilerinin yaratacakları bir hülle şirketle Devlet’e ait alt ve üstyapının sahibi olursa, yaratılacak olan yine tekel gücü yüksek bir piyasa olmayacak mı?

   ***

Eğer ki, KKTC Telefon hizmetlerinden bu halk memnun değilse, bu Kurum’un yeniden yapılandırılması için Sayın bakan mesai harcamalıdır. Bir şirket karsız ise, o şirketi elden çıkarmaya kalkarsanız bedavaya birilerine peşkeş çekmiş olursunuz. Oysa böyle bir düşünceniz varsa, önce bu Kurumu yapılandırmalı, sonra da karlı duruma getirildikten sonra ihaleye çıkmalıydınız. Bu yönde girişim yapmadığınıza göre, demek ki Kurum’u tamamen gözden çıkardınız ve birilerine teslim etmek için hazır duruma geldiniz demektir.

   ***

Bu Kurum için, hem ana muhalefet partisi CTP’nin, hem de TDP’nin parti programlarında özelleştirme yoktur. Stratejik kurumlar olarak yeniden yapılandırılması gerektiği görüşü mecliste temsil edilen bu iki partinin hakim görüşüdür. Yeni kurulan partilerden Halkın Partisi’nin parti programında da, Telefon İdaresinin önce yapılandırılması öngörülmektedir. Halkın oy çoğunluğunun yansıtıldığı hakim görüş bu yöndedir. DP ve UBP’nin azınlık ve yama oylarıyla meclisteki iktidarı elinde bulunduran siyasiler, acaba bunun farkında değil midir? Halka rağmen, aksi yönde atılacak bir adımın UBP ve DP’nin oylarına nasıl yansıyacağının hesabını yapmamışlar mıdır?

   ***

Peki, Telefon için idari ve mali yapılandırma yapılması gerekmektedir görüşünden anlatılmak istenen acaba nedir? Türkiye’de Kamu Kurumu olup da Özerk İdare olarak yönetilen kurumlara bir göz attım. Bunlar arasında herkesin çok iyi bildiği TRT vardır. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu ve TOKİ de vardır. TRT’yi ele alacak olursak TRT’nin özerk idare yapısında neler var, hep beraber bir bakalım:

   ***

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), Türkiye’de ulusal yayıncılık ilkelerine bağlı özerk bir Kamu kuruluşudur. TRT’nin kuruluşu için TRT yasasının 5. maddesi, Radyo ve Televizyon faaliyetlerini düzenlemek amacıyla, özerk ve tarafsız bir kamu tüzelkişiliği niteliğinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kurulmasını hükme bağlanmıştır. Yasanın 6. maddesi, “Üst Kurul, en az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş, meslekleriyle ilgili konularda kamu veya özel kuruluşlarda en az on yıl görev yapmış, mesleki açıdan yeterli bilgiye, deneyime ve Devlet memuru olma niteliğine sahip, otuz yaşını doldurmuş kişiler arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce seçilen dokuz üyeden oluşur” demektedir. Seçimin nasıl yapılacağı da ayrıca mevzuatta yer almaktadır.

(Yarın devam edecek)

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

    Köşe Yazısına Ait Yorum Bulunmamaktadır....

YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.