HUNKAR SAG GIYDIRME
Prof. Dr. Vedat YORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

22.11.2016

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

Trump’ın zaferi ve ekonomik beklentiler

Amerika Birleşik Devletleri 45’nci Başkan’ını seçerek önümüzdeki 4 yıllık dönemi Başkan Donald Trump’a teslim etti. Trump’ın seçimleri kazanacağının kesinleşmesi ile birlikte piyasalarda korkuya ve belirsizliklere bağlı olarak tedirginlik oluştu. Yükselen ekonomilerin borsalarında ciddi düşüşler görüldü. Dolar, özellikle Euro ve Yen karşısında değer kaybetti. Güçlü ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybeden Dolar, zayıf ülkelerin ve yükselen ekonomilerin para birimleri karşısında değer kazandı.

***

Piyasalar, Donald Trump’ın seçim döneminde yürüttüğü propagandaya bağlı olarak tepkiler verdi. Trump, seçim döneminde Amerika’da vergi oranları’nı indirmeyi, bütçe açığı ile mücadele edeceğini, göçmen politikalarında değişikliklere gideceğini, yabancıların ve özellikle müslümanların ikamet ve ziyaretçi vizelerinde bazı yaptırım kararlarını alacaklarını, FED konusunda da bazı yeniliklere gidileceğini açıklamıştı. Hatta seçilmesi halinde FED Başkanı Janet Yellen’i bile görevden alacağını ima etmişti.

***

Seçim sonuçlarının gelmesiyle birlikte İstanbul Borsası da diğer küresel ekonomilerin borsalarına paralel sert düşüş gösterdi. Dünü 76,209 puanda kapattı. Dolar TL karşısında sert yükselerek 3.30 TL’yi gördü. Euro TL kuru da 3.60 TL’ye yükseldi. Sterlin Brexit’ten sonra 4.05’i gördü. Piyasaların tedirginliği TL’nin üzerinde olumsuz etki yaratırken, Dolar Euro, Yen ve İsviçre Frankı gibi para birimlerine karşı değer yitirdi. Euro Dolar kuru Euro lehine 1.08’seviyelerinden 1.125 seviyesini gördü. Daha sonra gün sonu itibarıyle eski seviyelerine doğru yönünü çevirdi ve günü 1.09 ile kapattı. Başkanlığın yaratacağı politik belirsizliklere bağlı olarak yatırım talebi daha çok güvenli varlık talebine kaydı. Altın başta olmak üzere, Yen, Hazine Bonoları değer kazandı.

***

TL gibi, Mexica Pesosu ve diğer para birimleri direnç gösteremeyerek Dolar’a karşı değer kaybederken, özellikle Çin’in resmi para birimi Renminbi (eski adıyla Yuan), bir nebze olsun direnç sağlamaya çalıştıysa da, seçim öncesi 6.72 seviyelerinden 6.77 seviyelerine yükseldi. Aynen Latin Amerikan para birimlerinde olduğu gibi, kur oynaklıkları Çin Renminbi’sinde de görüldü. Donald Trump, seçim dönemi boyunca Çin ekonomi yönetimini manipülasyon yapmakla suçluyordu. Özellikle Mexica’dan ve Çin’den yapılacak ithalata yüzde 45 gibi astronomik oranda gümrük vergisi getireceğini söylüyordu. Çin, düşen büyüme oranını ve yavaşlayan ekomisini bahane ederek resmi para birimi Renminbi’yi 2015 yılında devalüe etmişti.

***

Bir diğer tedirginlik de dünya petrol piyasalarında yaşandı. Donald Trump seçilmesi halinde Amerika’daki kaya gazı ve kaya petrolü üreticilerini destekleyeceğini, Kanada ile yeni petrol sevkiyat anlaşmaları yapacaklarını, mevcut uluslararası ticaret anlaşmalarının bazılarını iptal edeceklerinin sözünü vermişti. Bu tehditler karşısında küresel petrol arzında da tedirginlik oluşunca, petrol fiyatları dün varil başına 43.30 Dolar’a geriledi.  Tabiki bunlar seçim propagandalarının yapıldığı dönemde söylenenler olduğu için büyük bir kısmının gerçekleşmesinin zor olduğunu söyleyebilirim. Trump Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ekonomi yönetimini devredeceği iktisatçılara yetkiler verecektir. Onların tavsiyelerine de uyacağını düşünüyorum. Aralarında Nobel ödüllü iktisatçıların da yer alacağı ekonomi komitesinde, Donald Trump’ı yönlendirecek çok zeki insanlar olacaktır. Özellikle iş dünyasından gelen Trump, Amerikan ekonomisini iyileştirmeye yönelik bazı kararlar alacaktır. İş dünyasının daha çok para kazanacağı, belki istihdamı arttıracak ve gelir dağılımındaki bozulmayı iyileştirmeyi sağlayacak yeni hedefler konacağını düşünüyorum.

***

İçimize dönecek olursak, Türkiye’de iç siyasi gelişmelere bağlı olarak devam eden Olağanüstü Hal, Kuzey Irak’ta Türk Askeri’nin terörle mücadesi, tutuklanan gazeteciler ve aydınlar, kapatılan gazeteler, gözaltına alınan milletvekilleri, yargının bağımsızlığının tartışma konusu yapılması, basın özgürlüğü ve Başkanlık sistemine geçiş tartışmaları, bir süre daha TL’nin değer kaybı yaşayacağını işaret ediyor. Yeni zamlara hazır olmanızı tavsiye ederim. Gelişmeleri yakınen takip etmeye devam edeceğim.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

    Köşe Yazısına Ait Yorum Bulunmamaktadır....

YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.