Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Prof. Dr. Vedat YORUCU

Prof. Dr. Vedat YORUCU

04.10.2016

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

Türkiye ekonomisinin işi zor

Türkiye ekonomisi ile ilgili gelişmeleri yakınen takip etmeye çalışıyorum. Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu ile Uluslararası Final Üniversitesi işbirliğinde organize edilen konferans oldukça başarılıydı. Konuşmacı UNCTAD Başekonomisti Prof. Dr. Yılmaz Akyüz olunca, Kıbrıs Türk Ticaret Odası salonu doldu taştı. Yönlendirici olarak konuşmayı yöneten Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı ve Uluslararası Final Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Uygur olunca, oturum deyim yerindeyse çok üst düzeyde tamamlandı. Katılanlar da konuyla ilgili olan akademik çevreden ve banka yöneticileri ile merkez bankası çalışanlarıydı. Eski KKTC Ekonomi ve Maliye Bakanları ile Devlet Planlama Örgütü Müsteşarı ve İstatistik Dairesi Başkanı da oradaydı.

   ***

Dünya ekonomisine global pencereden bakan Prof Yılmaz Akyüz, yeri geldikçe Türkiye ekonomisi ile de birkaç söz söyleme gereği duydu. Özetle Türkiye’nin çok yüklü bir borç taahhütü taşıdığına dikkat çeken Yılmaz Akyüz, Türkiye ekonomisinin yüzde 60-70 oranında yabancı yatırımcının kontrolünde olduğunu, dış şoklara karşı da hayli kırılgan bir yapıda bulunduğunun altını çizdi. Yılmaz Akyüz Türkiye’nin Net Yabancı Varlık pozisyonunun 350-400 milyar dolar aralığında olduğuna işaret edilirken, Türkiye’de özellikle hisse senedi piyasası ve diğer yatırım kalemlerine bakıldığında, yabancı yatırımcı yükümlülüklerinin hayli yüksek olduğu anlaşılmaktadır dedi.

   ***

Dolar rezervlerimizin 100 milyar doları aştığı gibi yapılan açıklamaların, aslında içi boş açıklamalar olduğuna da dikkat çeken ekonomist Prof Yılmaz Akyüz, yabancıların yurt dışından ülkeye soktuğu paranın bir kısmının Rezerv para olarak orada durduğunu ifade etti. Bu paranın ani bir durum olması halinde birkaç günde ülkeyi rahatça terk edebileceğini, sonrasında da IMF’nin kapısını çalmak zorunda kalabileceğimizi unutmamamız gerektiğini söyledi. Böyle bir durumda Türkiye’nin tokat yemesinin kaçınılmaz olacağını hatırlatan Prof. Akyüz, önemli olanın tokadı yemeden önce gerekli tedbirlerin alınması olduğunu belirtti. Bize ait olmayan paranın sahibiymişiz gibi davranmanın ileride birtakım tehlikeler yaratacağının kaçınılmaz olacağını hatırlatan Prof Akyüz, önemli olan üretim artışı sağlayarak kendi tasarruflarımızı artırmak olduğunu söyledi.

   ***

Türkiye genelinde çok sayıda içinde dolaşılmayan alış veriş merkezi bulunduğunu, kullanılmayan otoyol, satılmayan emlak inşa edildiğini, özel sektör borçlarının da hızla büyüdüğünü, bir gün tehlike çanlarının çalacağını, işte o zaman da imdadımıza yetişen birinin bulunmayacağını unutmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Bu durumda Türkiye ekonomisinin olası bir global sistemik finans krizi içerisinde kendi kaderiyle yüzleşmek durumunda kalabileceğine dikkat çeken Prof. Dr Yılmaz Akyüz, en geç 2019’a kadar gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, acı sonunun kaçınılmaz olacağını vurguladı.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

    Köşe Yazısına Ait Yorum Bulunmamaktadır....

YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.