Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Psk. Ayla  KAHRAMAN

Psk. Ayla KAHRAMAN

01.01.2017

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

İlk evliliğimde aldatıldım

İlk evliliğimde aldatıldım. Şu an yeni bir ilişki içindeyim. Tek arzum, kıskançlıklarımı kontrol altına almak ve mutlu bir ilişki yaşamaktır.

Yardımcı olabilir misiniz?

Rumuz: YOK

Kısa mesajınızın içeriğinden anladığım kadarıyla, yaşadığınız kıskançlığı, ilk evliliğinizdeki aldatılmaya bağlıyorsunuz.

Kıskançlık bazen bir hastalıktır. Tedavi edilmesi gerekir.

Bazen, geçmişte yaşananların, kişiye miras bıraktığı bir korkudur.

Geçmişte yaşananlar, derin izler bıraktığında, korku, davranışı yönetir ve yaşam çekilmez olabilir.

Kişi, tekrar başlayamaz. Geriye bakmaktan, ileriyi göremez ve ne yazık bazen geleceğini de kuramaz. İlişkilere başlar ve ilişkileri bitirir. Hiç bir ilişki, geçmişin acılarından güç alarak beslenmez, çünkü.

Bazen de, çok ilgisiz görünen nedenler, çift ilişkisine kıskançlık zehrini akıtabilir. Bunları anlamak ve çözümlemek zor olabilir.

Her halükarda, önce yaşadığınız tepkinin nedenlerini anlamak gerek. Ancak o zaman, size özel yanıtı bulur ve hayatınızdaki huzursuzluğun nasıl giderilebileceğini anlarsınız.

Kestirme yola sapmadan, bir psikologla görüşmenizi ve kıskançlık konusunu çözümlemenizi öneririm.
Ben bir dedeyim
Ayla Hanım, ben bir dedeyim ve bir konuda yardımınızı istirham ediyorum. Lütfen anne babalara çocuklarının gece evlerinde uyumaları gerektiğini hatırlatır mısınız? Sadece benim çocuklarım değil, pek çok anne baba, aklına estiği zaman çocukları büyüklerine bırakıyorlar. Gece eğlencesi, İstanbul gezisi bitmiyor. Torunlarımızı çok seviyoruz elbette ama bizim de özel bir yaşamımız olduğu, yorgunluğumuz, sorumluluğun ağır gelebileceği hiç düşünülmüyor. Bundan geçtik, evlatlarını da düşünmüyorlar. Öncelikle istekleri, eğlenceleri. Ana babalarda eski sorumluluk kalmadı. Ondan sonra da şimdiki çocuklardan şikâyet ediyoruz.

Rumuz: BİÇARE TORUN

Torunlarınızın arada bir sizde kalmalarına ve anne babalarının beraber biraz vakit geçirmelerine karşı olduğunuzu sanmam. Sıkıntınız bunun sıklıkla olması, çocukların ve sizin düzeninizi etkilemesidir. Gerçekten de çocuklu ailelerde, çocuklara yönelik sorumlulukların öncelikle anne ve baba tarafından paylaşılması doğrudur. Olağanüstü koşullarda ve çift ilişkisine destek gerektiğinde, büyüklerin sorumluluğu paylaşmasına gerek duyulabilir. Çocuklar, ebeveyn karmaşası yaşamamalıdır. Anne babalarının otorite ve sınırları içinde sevgi ile yetiştirilmelidirler. Neneler, dedeler ve diğer yakın akrabalar; sorumluluk ve otoriteden ziyade, çocuğun ihtiyaç duyduğu sevgi, şefkat, güven ve değeri sunacak kaynaklar olmalıdırlar. Çocukların sosyalleşme sürecinde anne baba dışındaki yetişkinlere de çok iş düşer ve neneler, dedeler, yakın akrabalar bunun için en uygun kaynaklardır. Ancak çocuğun bakımı, terbiyesi, yetiştirilmesi ile ilgili detaylar, anne babasının sorumluluğunda ve önceliğinde olmalıdır. Otoriteler çatışmamalıdır.

Öncelikle, evlatlarınıza bu durumdan duyduğunuz sıkıntıyı, endişeyi ve yorgunluğu anlatınız. Rahatsızlık duyduğunuz ve size ağır gelen oldu-bittileri sona erdiriniz. Acil bir durum çıkmadıkça destek olamayacağınızı bildiriniz. Darılıp gücenmeye kalkışabilirler. Onları suçlamadan, kızdırmadan konuşunuz. Kendinizi ve yaşadığınız sıkıntıları anlatınız. Bunun yanında bir büyük olarak, torunlarınıza yönelik endişelerinizi de paylaşınız. Ortak bir nokta bulacağınıza, herhangi bir güceniklik olmadan, bu sorunu, çocuklarınızın, torunlarınızın ve sizin lehinize çözeceğinize inanıyorum.

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

    Köşe Yazısına Ait Yorum Bulunmamaktadır....

YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.