Cyprus Today sol
  • 13 Eylül 2016, Salı 10:25
SerhatİNCİRLİ

Serhat İNCİRLİ

Amerika, İslam ve Radikal İslam

O günü unutmak mümkün değil... Uçak, süzülüp, dev binaya dalıyor... Binalar yıkılıyor... İnsanlar kaçışıyor...

Ardından komplo teorileri...

Bir tek Musevi ölmedi...

Bu bir Musevi - Amerikan oyunudur falan...

Derken, tüm Dünya'da, "Radikal İslam" denen bir ifade kullanılmaya başlanıyor.

Daha önce yok muydu bu ifade?

Elbette vardı... Ama artık çok daha fazla duyulur olmuştu...

O ünlü 11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında tüm Dünya "Radikal İslam'ı" "terörle" bağdaştırdı ve kesinlikle savaş başlattı.

Adına "El Kaide" dediler önce... Veya öyleydi... Usame bin Ladin diye bir adam çıkıverdi ortaya...

Afganistan'da Taliban vardı ve bu Taliban örgütüne karşı, "kahraman" ABD'nin öncülüğünde askeri operasyonlar başlatılmıştı...

Adı hazırdı: "Terörle mücadele"... Hangi terör?

Radikal İslam Terörü!

Derken, Irak Savaşı başladı...

Ve tüm Dünya'ya demokrasi - adalet - hukukun üstünlüğü gazı basan Amerika, bir anda, hiç yargılamadan üstelik, Bin Ladin'i "terörist başı" ilan ediyordu...

Hani şimdi Türkiye Fetullah Gülen'i istiyor ya... Amerika ne diyor?

"Canım, biz demokratik bir hukuk devletiyiz... Öyle her isteyene vermeyiz!" (Yanlı da anlaşılacak)...

Evet, Amerika, 11 Eylül'ün baş sorumlusu El Kaide lideri Usame bin Ladin'i, 10 yıl sonra, 2 Mayıs 2011'de "yargılamaya gerek duymaksızın, tamamen kendi iradesiyle özel askeri birlikleri aracılıyla Pakistan'da öldürdü...

"Gülen terörist mi değil mi?"

Amerika bu soruya nasıl yanıt veriyor?

"Yargılamam lazım! Bakacağız!"...

Peki Bin Ladin terörist mi?

"Kesinlikle evet!"

Peki, bu ne acayip lacivert!

"Şimdi Gülen teröristtir, Bin Ladin değildir" dediğim noktasına gelmeyin lütfen... Tek söylemek istediğim, Amerika'nın bizimle dilediği gibi oynayabildiğidir.

Amerika bize diyor ki, "Terör Afganistan'dır!"...

Hürrrra, hemen kabul!

Amerika bize diyor ki, Saddam teröristtir!

Hürraaaa kabul!

Saddam'ı kim yargıladı?

Adil miydi o yargılama?

Bakın, savunduğum anlamını çıkarmayın lütfen. Sadece Amerika'nın algılarımızla nasıl oynadığını aktarıyorum ki ben de yargısız infaz yapma hakkına sahip olayım; ardından da, II. Dünya Savaşı sonrası, bu Dünya'da başımıza gelen her felaketin sorumlusunun bu lanet süper güç olduğunu iddia edebileyim!

Afganistan'dır, Irak'tı derken, El Kaide meselesi kapandı.

Kim sokuldu devreye?

IŞİD!

Yeni bir radikal dinci terör örgütü!

Amerika dedi ki bize; "bunlar kafa kesiyor!"...

Yine IŞİD savunucusu gibi olacağım ama Amerika ne kesiyordu kestiğinde?

Son teknoloji uçakların yağdırdığı bombalarla insanları - çocukları katletmek, IŞİD'in kılıçla kafa koparmasına göre ne insancıl bir öldürme şekliydi değil mi?

Barbar IŞİD ne yapıyor?

Kafa koparıyor!

Aman Tanrım, ne vahşilik, ne vahşilik!

Oysa Amerikalı askerler ne yapıyor?

Kibar parmakları ile "buttona" basıyor!

Boooom!

Medeni katillerle vahşi katiller arasında, elbette fark olacak değil mi?

Üstelik birinin amacı, Irak ve Suriye topraklarında İslam devleti kurmak; ne vahşi ne vahşi bir talep! Ötekinin amacı, aynı topraklardaki petrolü yutmak! Ne kibar bir arzu!

Radikal İslam, bir Amerikan ürünüdür

Amerika, Radikal İslam denen Şeriat yanlısı güruhu aslında besliyor, kullanıyor ve dilediği büyüklükte muhafaza edebiliyor.

"Radikal İslam yoktur" veya "Radikal İslam Terörü yoktur" demiyorum.

Evet vardır. Ama "kontrollüdür"...

Kontrollü olarak yani Amerika'nın denetiminde Radikal İslamcıların eylemleri artabiliyor, azalabiliyor... Ve Batı ülkelerinde ise İslam karşıtlığının artmasına, İslamofobi'den beslenen aşırı sağcıların da güç kazanmasına neden oluyor...

DW'nin listesi

Deutsche Welle (DW), 11 Eylül 2011'den bu yana gerçekleştirilen "Radikal İslam" saldırılarını derledi... Muhteşem bir liste var elimizde... Öylesine iyi seçilmiş ki saldırı noktaları, "İslam'dan nefret etmeyen kalmasın" diye tasarlanmış sanki...

İspanya

İspanya'nın başkenti Madrid'de 11 Mart 2004'te yolcu trenlerine düzenlenen bombalı saldırıda 191 kişi hayatını kaybetti, bin 800'den fazla kişi yaralandı. Tam iş trafiğinin olduğu saatlerde dört banliyö treninde 10 bomba patladı. Saldırıları terör örgütü El Kaide üstlendi.

İngiltere

İngiltere'nin başkenti Londra'da 7 Temmuz 2005'te 4 saldırgan eş zamanlı olarak sırt çantalarındaki bombaları metro ve otobüslerde patlattılar. Saldırılarda 52 kişi öldü, 700 kişi yaralandı.

Fransa

Fransa'da ilk büyük saldırı mizah dergisi Charlie Hebdo'yu hedef aldı. 7 Ocak 2015'te derginin Paris'teki ofisini basan iki saldırgan 12 kişiyi katletti. Bir Yahudi marketinde rehin alınan 4 kişi can verdi. Paris'te 13 Kasım 2015'te düzenlenen saldırıda ise bar, restoran ve bir konser salonuna düzenlenen eş zamanlı saldırılarda en az 130 kişi öldü, yaklaşık 350 kişi yaralandı. Fransa'nın Nice şehrinde 14 Temmuz 2016'da Bastille Günü kutlamaları sırasında, bir kamyon kalabalığa daldı. İslamcı olduğu belirlenen sürücü en az 84 kişinin ölümüne neden oldu.

Belçika

Brüksel de 22 Mart 2016 tarihinde terör saldırıları ile sarsıldı. Zaventem Havalimanı ile Maelbeek metro istasyonunda 3 patlama oldu. 38 kişi öldü. Brüksel'de 2014 yılında da bir Yahudi müzesine düzenlenen saldırıda 4 kişi hayatını kaybetmişti.

Türkiye

Suriye'deki iç savaşın etkisi Türkiye'de de hissedildi. Sınırdan sızan IŞİD militanları 20 Temmuz 2015'te Kobani'yi gitmek için Suruç'ta buluşan gençleri hedef aldı. Bu saldırıda 34 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi de yaralandı. 10 Ekim 2015'te Barış Mitingi'ne hazırlanan Ankara'da da eş zamanlı iki patlama meydana geldi. Saldırıda 100'den fazla kişi öldü. 12 Ocak 2016'te İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda turistlere intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 12 Alman turist öldü. İstanbul'un kalbi İstiklal Caddesi'nde ise 19 Mart 2016 tarihinde düzenlenen intihar saldırısında ise 4'ü yabancı turist 1'i saldırgan olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti. 28 Haziran 2016'ta İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki bombalı intihar saldırılarında da 45 kişi hayatını kaybetti, 200'den fazla kişi yaralandı. Saldırganların IŞİD mensubu olduğu belirtildi. Türkiye'de Kasım 2003'de El Kaide'nin bir İngiliz bankası ve bir sinagogu hedef alan saldırısında da 50'den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Rusya

Rusya'da 224 kişiyi taşıyan Rus Kolavia Havayolları'na ait yolcu uçağı Şarm-el Şeyh'ten havalandıktan sonra 31 Ekim 2015'te Sina Çölü üzerinde düştü. Büyük kısmı Rus yolculardan kurtulan olmadı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

Endonezya

Endonezya'nın tatil cenneti Bali Adası'nda 12 Ekim 2002'de İslamcı teröristler tarafından düzenlenen bombalı saldırılarda büyük çoğunluğu Avustralyalı olmak üzere 202 kişi öldü.

Hindistan

Hindistan'ın ticaret merkezi Mumbai kenti de 11 Temmuz 2006'da terör saldırılarının hedefi oldu. Mumbai'de yolcu trenleri ve garlarda 7 bomba art arda patladı. Bu saldırı 11 Eylül'den sonra en şiddetli saldırı olarak kayıtlara geçti. Yaklaşık 190 kişinin ölümü, 700'den fazlasının yaralanmasıyla sonuçlandı. 28 Kasım 2008'de yinen terör saldırılarının hedefi olan Mumbai'de silahlı kişiler 170'den fazla kişiyi öldürdü.

Pakistan

11 Eylül'den beri on binlerce Pakistanlı terörist saldırılarda hayatını kaybediyor. "Teröre karşı savaş" nedeniyle de çok sayıda kişi Pakistan'da hayatını kaybetti. ABD'nin bir numaralı düşmanı El Kaide lideri Usame bin Ladin de beş yıl önce Pakistan'da Amerikalı komandolar tarafından öldürüldü. Pakistan'da polise, askere ya da başka resmi kurumlara düzenlenen saldırılar günlük hayatın bir parçası. Ancak Aralık 2014'de Peşavar'da bir askeri okula düzenlenen saldırıda 134 öğrenci hayatını kaybetmesi uluslararası yankı uyandırmıştı. Lahor kentindeki lunaparka 28 Mart 2016'da düzenlenen saldırıda da çoğu çocuk ve Hıristiyan en az 70 kişi hayatını kaybetmişti.

Doğu Afrika

Kenya, Somali ve Uganda gibi Doğu Afrika ülkelerinde Eş Şebab militanları yıllardan beri halka korku ve dehşet saçıyor. Özellikle de Somali'de kökleşen terör milisleri, ülkede İslamcı devlet kurmak için savaşıyor ve Somali'de İslamcıların kontrolü altına aldığı bölgeler genişliyor. Kenya'da da Eş Şebab militanları terör saldırıları düzenliyor. 21 Eylül 2013'de Kenya'nın başkenti Nairobi'de lüks alışveriş merkezi Westgate'e düzenlenen kanlı baskında en az 67 kişi öldü. Eş Şebab örgütü militanları Nisan 2015'de de Garissa Üniversitesi'ni basan Hıristiyanları hedef aldı. Çoğu öğrenci 150'ye yakın kişi hayatını kaybetti. 11 Temmuz 2010'da Uganda'nın başkenti Kampala'da da 2010 Dünya Kupası final maçını izleyen birçok kişinin bulunduğu iki restoranda bomba patlaması sonucu en az 76 kişi öldü.

Nijerya

Radikal İslamcı Boko Haram örgütü Nijerya'nın kuzeyinde şiddet kullanarak bir Şeriat devleti kurmaya çalışıyor. Ülkede güvenlik güçleri, resmi kurumlar, kiliseler ve okullar 2003 tarihinden beri terör saldırılarına hedef oluyor. Ocak 2015'de ülkenin doğusundaki Baga kentinde düzenlenen en şiddetli saldırıda 2 bin kişi öldürülmüştü. El Kaide'nin uzantısı olarak görülen Boko Haram, 2013'den biri ABD'nin terör örgütleri listesinde. Boko Haram'ın saldırılarından Çad, Kamerun ve Njier gibi komşu ülkeler de etkileniyor.

Kuzey Afrika

Fas, Tunus, Cezayir de radikal İslamcıların hedefinde. Bu ülkelerin özellikle de turistik bölgeleri terör saldırılarına hedef oluyor. Mart 2015'te başkent Tunus'taki Bardo Müzesi'ne düzenlenen saldırıda, çoğu yabancı turist 24 kişi öldü. Tunus'ta Haziran 2015 tarihinde iki turistik otelin plajını basan IŞİD destekçisi silahlı saldırgan 38 turisti öldürdü. Saldırıda 35 kişi yaralandı.

Amerika

11 Eylül 2001'den sonra ABD'de üç yerde terör saldırıları düzenlendi: Boston, San Bernandino ve Orlando. Boston Maratonu'nda 2013'de genç bir saldırganın düzenlediği bombalı saldırıda 3 kişi öldü, 264 kişi yaralandı. Aralık 2015'de evli bir çift, engellilere hizmet verilen sağlık kurumunu hedef alarak 14 kişinin ölümüne neden olmuşlardı. Saldırının IŞİD bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı. Orlando şehrinde eşcinsellerin gittiği bir bara 12 Haziran 2016'da düzenlenen silahlı saldırıda ise 49 kişi öldü. Katliamı IŞİD üstlendi.
Sonuç

Evet Radikal İslam vardır. Evet, terörist örgütleri de bulunmaktadır. Ama Amerika'dan daha tehlikeli değildir. Ve bayramlarından birini kutladığımız bu günlerde, İslam'ın aslının da, "bu" olmadığı iyi bilinmelidir.

Radikal İslam, Amerika'nın dilediğinde uyandırıp, dilediği gibi kullandığı bir gerici cehalet safsatasıdır... Amerika'ya ve tüm Batı'ya, "çirkin bir din" diyebilme şansı tanıyan İslam'ın gerçek düşmanıdır...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek