Vakıflar Sağ
Akacan Holding
Uzm. Mine  ÇAĞLAR

Uzm. Mine ÇAĞLAR

12.02.2017

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

“4 Şubat, Dünya Kanser Günü”

Önemi...

“4 Şubat, Dünya Kanser Günü”, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) önderliğinde üyeler ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü tüm dünyada güç birliği yaparak küresel kanser salgınına karşı, toplumlarda birçok yaşam, maddi ve manevi kayıplara sebep olan ve birçoğu önlenebilir bir hastalık olan “kanser hastalığı”na karşı toplumsal ve bireysel bilinci artırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen ve hastalıkla ilgili olarak tüm dünyada ayni anda “evrensel mücadele ve farkındalık” yaratılmaya çalışılan önemli bir gündür. Böylesine önemli bir günde toplum bireyleri ve hükümetler kanserle mücadele için harekete geçmeye davet edilmektedir.

Dünya kanser günü 2017...

Dünya Kanser Günü, her yıl 4 Şubat’ta gerçekleşmekte ve Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) önderliğinde üyeler, ortaklar ve tüm dünya güç birliği yaparak küresel kanser salgınına karşı savaş açmaktadır. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) tarafından organize edilen Dünya Kanser Günü, bu yıl “Yapabiliriz. Yapabilirim” temalarını içeren sloganlarında, her kişi - gerek birlikte, gerekse de bireysel olarak- dünyada çığ gibi büyüyen küresel kanser yükünü, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirerek azaltabilir. Kanser hastalığı herkesi farklı yönleriyle etkileyen bir hastalıktır. Herkesin de kansere karşı mücadelede etkin bir gücü vardır. Dünya Kanser Günü, yapabileceklerimizin ne olduğu, nasıl yapabileceğimiz ve harekete geçebileceğimiz bir tarih olarak şanslı bir gündür.

Güncellenen son istatistiki verilerle dünyada kanserin boyutu

Kanser hastalığı, tüm dünyada giderek artış gösteren önemli bir halk sağlığı problemidir. 2011 yılından itibaren tüm dünyada hastalıklardan olan ölümlerde, kanser hastalığından olan ölümler birinci sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kanser Araştırmaları Birimi, GLOBOCAN 2012 verilerine göre dünyada her yıl 14.1 milyon yeni kanser vakası tespit edilmektedir. Bu rakamın 2030 yılına gelindiğinde her yıl görülen yeni kanser vaka sayısının 21.7 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Yine ayni verilere baktığımız zaman günümüzde 8.2 milyon kişinin de kanser nedeniyle gerçekleşen hastalıktan yaşam kayıpları olarak bildirilmiştir. Bu rakamın 2030 yılına gelindiğinde her yıl kanserden yaşamını kaybeden kişi sayısının ise 8.2 milyon kişiden 13.3 milyon kişiye çıkacağı öngörülüyor. Günümüz verilerine baktığımız zaman kanser hastalığından yaşamını kaybeden 8.2 milyon kişiden 4 milyon kişinin en sıklıkla 30-69 yaş arasındaki kişilerden oluştuğu bildirilmektedir. İnsan yaşamının en önemli, üretken, verimli dönemi olarak ve “erken ölüm” olarak nitelendirilen bu dönemde önemli oranda yaşam kayıplarının önüne geçilmesinin ve önlenmesine yönelik kanserle mücadelede hastalıktan koruma, erken tanıma ve teşhise yönelik hizmetler önem kazanmaktadır. Yapılan Bilimsel çalışmalar, önümüzdeki yıllarda düşük-orta gelirli ülkelerde kanserden olan yaşam kayıplarının (p), orta-yüksek gelirli ülkelere göre (0) daha ciddi oranda artacağı bildirilmektedir. Doğru koruma yöntemleri, erken teşhis ve tarama yöntemleri ve tedavi yöntemleri stratejilerinin uygulanması ile yılda 3.7 milyon kişinin hayatı korunabilecektir. Bu veriler, kanser hastalığıyla doğru bir mücadelenin önemiyle ilgili çok önemli bir güncel bilgidir. Hedef; yaşam kurtarmak, manevi ve maddi kayıpların önüne geçmektir.

(Devem edecek)

Yazıyı Paylaş:

YORUMLAR

    Köşe Yazısına Ait Yorum Bulunmamaktadır....

YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Şahıs/Şahıslar’a aittir.