• 27 Ağustos 2017, Pazar 12:30
Uzm. Sos. NihalSALMAN

Uzm. Sos. Nihal SALMAN

Evlilik çiçek yetiştirmeye benzer

Pek çok evli çiftin birbirlerine ayırdıkları zaman günden güne azalır. Oysaki evlilik ilişkisi çiçek yetiştirmeye benzer. Ona yeterince zaman ayırmaz ve bakım göstermezseniz kurur ve sonunda ölür. Evliliklerini güçlendirmek isteyen çiftlerin birbirlerine yeterince zaman ayırma konusuna özen göstermeleri gerekir.

Araştırmalara göre birlikte yeterince ve kaliteli zaman geçiren çiftlerin evlilik ilişkilerinde daha az çatışma yaşanır, aralarındaki sevgi bağı daha kuvvetlidir ve ilişkilerindeki stres seviyesi düşüktür. Birlikte zaman geçirme konusunda üzerinde durulması gereken husus, eşlerin serbest zamanlarını ne derece beraber geçirdikleri ve aralarında olması beklenen arkadaşlık ilişkisinin kalitesidir. Eşlerin arasındaki arkadaşlık, aynı zamanda duygusal yakınlığın da bir göstergesidir. Yemek saatleri, alışveriş, arkadaş ve akrabaları ziyaretleri gibi karı kocanın günlük faaliyetlerde birlikte vakit geçirmeleri kadar birbirlerine özel olarak ayırdıkları zaman da aralarındaki etkileşim açısından önemlidir. Uzmanlar çiftlerin baş başa ve aileleriyle birlikte geçirecekleri zamanı planlamalarını; günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlar yapmalarını, planlarını dikkatle uygulamalarını önermektedir. Çiftlerin birlikte zaman geçirmeleri, aralarındaki farklılıkları daha iyi anlamalarına ve problemlerini daha kolay çözebilmelerine yardımcı olur.

Birbirine vakit ayırmak neler kazandırır?

• Daha az evlilik çatışması yaşanır.
• Eşler birbirlerine karşı daha fazla yakınlık hisseder.
• Karı koca birbirlerine daha fazla güven duyar.
• Her iki taraf da evliliklerinden tatmin duyar.
• Eşlerden her biri kendisini bireysel olarak daha mutlu hisseder.
• Her iki eşin de psikolojik sağlıkları daha iyi olur.
• Evliliğin daha sağlam ve dayanıklı olduğu hissedilir.

Ya bireysel bağımsızlık?

Birlik ve beraberlik duygusu içinde ortak hareket etmeyi öğrenmek ne kadar önemliyse eşlerin kendi özerkliklerini koruyarak bireysel hareket edebilmeleri de o derece önemlidir. Zaman zaman her iki eşin de yalnız kalmaya veya kendi arkadaşlarıyla vakit geçirmeye hakkı vardır. Mutlu evliliklerde çiftler, birbirlerinin hayallerini, amaçlarını engellemekten kaçınır ve birbirlerini bu konuda desteklerler.

Sihirli reçete

• Eşlerin birlikte kaliteli zaman geçirmelerinin önündeki en büyük engel zaman problemidir. Ancak bu konuda gerçekten niyetli ve kararlı olduklarında en meşgul çiftler bile mutlaka ortak bir zaman bulabileceklerdir.
Bunun için gün içinde nelere zaman ayırdığınızı düşünün. Bunları listeleyin. Hangilerinden vazgeçebileceğinize karar verin.
• Her hafta belirli bir günde en az iki saatinizi sadece eşinizle baş başa yapacağınız herhangi bir şeye ayırın. Gün ve saati eşinizle beraber önceden kararlaştırın. Kararlaştırdığınız gün ve saate sadık kalarak bir arada olmaya ve bu saatleri baş başa geçirmeye gayret edin. En az üç ay boyunca bu plana sadık kalmaya çalışın. Bunun ilişkinizi ne kadar geliştirdiğini görmekten mutluluk duyacaksınız.
• Eşinizle geçirdiğiniz zamanın süresi kadar kalitesi de önemlidir. Seçeceğiniz faaliyetlerin eşinizle karşılıklı ilişkinizi güçlendirecek nitelikte olmasına özen gösterin.
• Eşiniz ve çocuklarınızla birlikte vakit geçirirken harcadığınız paraya değil, geçirdiğiniz zamana odaklanın.

Peki, ya çocuklar?

Pek çok çift, çocuklar doğduktan sonra, baş başa kalabildikleri günlerin özlemini çeker. Ancak çocuklarını bırakamayacaklarını düşünerek çocukların yeterince büyümesini bekler. Oysa karı koca ilişkilerinin sağlığına yapılacak yatırımlar, çocukların sağlığına yapacakları yatırımlar anlamına gelmektedir. Her çiftin baş başa, çocuklarından ayrı geçirebilecekleri bir zamana ihtiyacı vardır. İlk defa bebek sahibi olan çiftler bu tip ayarlamaları yapmakta daha isteksiz davranır, bebeklerini bırakıp gidemeyeceklerini düşünürler. Oysa onların tüm çiftlerden daha fazla baş başa kalmaya ihtiyaçları vardır. Yeni bir bebeğin getireceği heyecan ne kadar büyük olursa olsun, uykusuzluğun ve yorgunluğun verdiği yıpranma çiftin evlilik ilişkisine de olumsuz yönde yansır. Dolayısıyla bu tip bir organizasyon ruhlarının beslenmesine ve kendilerini daha iyi hissetmelerine imkân sağlayacaktır.

Ortak ilgi alanları keşfetmek

Eşlerin ortak ilgi alanlarının olması, serbest zamanlarını bir arada geçirmelerini kolaylaştırır. Tabii ki bu durum her faaliyetten her ikisinin de aynı zevki alacakları anlamına gelmez. Eşlerin birisinin zevk alıp diğerinin zorla katıldığı bir aktivite, daha fazla çatışmaya sebep olabilir. Karı kocanın her ikisinin de istediği ve zevk aldığı bir aktivitenin seçilmesi, amacına ulaşabilmesi için önemli bir faktördür. Ortak bir noktada buluşmayı denemek veya eşlerin her ikisinin de zevk aldığı alanları sırayla denemek gibi çözümler üretilebilir. Eşlerin kendilerine ait özel ilgi alanları olması, zaman zaman birbirlerinden ayrı aktivitelerde yer almaları da doğaldır, hatta bu da bir ihtiyaçtır. Ancak sağlıklı evlilik işleyişi için eşlerin beraberce yapmaktan zevk aldıkları ortak ilgilerinin de olması gerekir. Evlilik Aynı Zamanda Arkadaşlıktır Mutlu evlilikler arkadaşlık temeline dayanır. Eşlerin birbirlerinin varlığından aldıkları zevk ve ortak ilgi alanlarının olması arkadaşlıklarının temel noktasıdır. Eşler arasında arkadaşlık duygusunun gelişmesi, çatışmaları ve çatışmalarının şiddetini azaltır.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 9 8 1 0 18 25
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 9 7 1 1 12 22
3 BAF ÜLKÜ YURDU 9 5 3 1 12 18
4 CİHANGİR GSK 9 5 2 2 3 17
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 9 5 1 3 11 16
6 GÖNYELİ SK 8 4 1 3 2 13
7 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 8 4 0 4 6 12
8 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 9 2 5 2 -7 11
9 BİNATLI YSK 9 3 1 5 -6 10
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 9 2 3 4 -3 9
11 LEFKE TSK 8 2 3 3 -4 9
12 ÇETİNKAYA TSK 8 2 3 3 -6 9
13 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 8 2 2 4 -4 8
14 GİRNE HALK EVİ 9 2 0 7 -7 6
15 ESENTEPE KKSK 9 1 1 7 -14 4
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 8 0 3 5 -13 3
yukarı çık