12 memur her yere yetişemez, satıcılarda vicdan olmalı

Döviz krizinin tavan yaptığı günden beridir, marketlerdeki fiyatlar tartışılıyor. Sosyal medyada market fiyatlarıyla ilgili sayısız paylaşım var.

Vatandaşlar, gazetemize şikayetler de yapıyorlar. Gittikleri marketlerde görevlilerin durmaksızın etiket değiştirdiğini hayretle izlediğini söylüyor vatandaşlarımız.

Bazı ürünleri raftan alıp kasaya gidene kadar fiyatının değiştiğini görüp hayret edenler var.

Vatandaşlarımız, üç gün önce gördükleri fiyatla, üç gün sonra karşılaştığının çok yüksek ve uygulanan kârın, artan dövizin de üstünde olduğunu söylüyor.

Bazı marketler ve mağazalarda fiyatların sterlin 10 TL olacakmış gibi ayarlama yaptığını ve buradan geri dönmediğini iddia eden vatandaşlarımız var.

Hükümetin bazı ürünler için uyguladığı vergi indirimi ve benzeri bazı hafifletici tedbirlerin fiyatlara yansımamasından yakınıyor birçok kişi. Her gün bunlara benzer onlarca şikayete tanık oluyoruz.

Başta Başbakan Tufan Erhürman olmak üzere hükümet yetkilileri sıkça fırsatçılığa izin vermeyeceklerini söylüyor. Konu ile ilgili dün de hem Erhürman’dan hem de Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dan açıklamalar geldi.

Bu arada Ticaret Dairesi’nin 12 memuru, “fiyat ve kalite denetim memuru” olarak görevlendirildi.

12 memur, döviz krizi nedeniyle piyasada birçok ürünün pahalanması karşısında olası istismarları önlemek için denetimlere başladı.

Dünkü denetimlere Başbakan Tufan Erhürman da katıldı ve Lefkoşa’da üç büyük marketi dolaşarak fiyat farklarını kendi gözleri ile görme imkânı buldu.

Başbakan, sosyal medya hesabından, “Örnek olarak bir diş macunu markasının bir markette 42,30 TL iken, bir diğerinde 59.90 TL olduğunu, bir ton balığı (ikili) markasının bir markette 14,90 TL iken, bir diğerinde 25,99 TL olduğunu, ikili ton balığının bir markette hediyeli biçimiyle 14,99 TL iken, diğerinde hediyesiz 18,90 TL olduğunu” gözlemlediğini vurguladı.

Başka örnekler de bulunduğunu belirten Başbakan, “Ekonomi Bakanlığımız denetimlere devam ediyor ama ben de kendi gözlerimle görmek istedim. Serbest piyasada elbette fiyat farkı olabilir ama böyle bir dönemde fırsatçılığa asla göz yummayacağımızı bir kez daha altını çizerek belirtmek isterim...” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise dövizdeki artışı fırsat bilip fahiş fiyat uygulayarak vurgun yapmaya çalışanlara karşı yasaların “para cezası, işyeri kapatma ve hapislik” cezaları öngördüğünü belirterek, “Yasalar hükümete yetki veriyor, kimseden çekinmiyoruz” diye konuştu.

Hükümetin duyarlılığını takdir ediyoruz ama bu saate kadar birçok işletme döviz krizini istismar etti, kazanacağını kazandı, vuracağını vurdu.

Elbette vatandaşlar da ihbarları ile yetkililere yardımcı olacak. Geçmişte böyle bir denetim mekanizması kurulmadığı için bugün 12 memurun tüm adaya yetişmesi mümkün değildir.

12 memurun işi zordur. Serbest piyasa ekonomisini de öne sürerek, tespitlere çok itiraz edenler de olacak.

Bilir misiniz, elbette denetim, zor zamanlarda hükümetin müdahalesi önemlidir ama ondan daha önemlisi kişilerde vicdan olmasıdır.

Kişilerde vicdan yoksa, herkes yanarken o kârını düşünürse, empati yapma yeteneğinden yoksunsa, yapacak bir şey yoktur.

12 memura kolay gelsin ama esas biz tüm market, mağaza, restoran ve de tüm satış noktalarındaki kişilere biraz vicdanlı olmayı, toplumsal sorun karşısında duyarlı olmayı, zor durumda olanları anlamaya çalışmayı tavsiye ederiz.

Fırsatçılığın değil, insani duyguların, toplumsal duyarlılığın galip gelmesini temenni ederiz.

YORUM EKLE