13 yılda, 15 hükümet engellilerin sorununu çözemedi

Her önemli haftada ya da özel günde gündeme gelen konular, sorunlar konuşuluyor, tartışılıyor ama orada kalıyor.

Yıl dönüyor yine bazı özel günler geliyor ve yine aynı sorunlar konuşuluyor.

Sorunlar çözülmeyince, konuşulan konular da aynı kalıyor, hatta üzerine yeni sorunlar ekleniyor.

“Engelliler Haftası” nedeniyle sıralanan sorunlar da geçen yıla oranla pek değişmedi.

Yıllardır tekrar edilen sorunlar yine sıralandı.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, “Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası”nın öngördüğü adımların atılmamasını eleştirerek, 13 yıldır devlete bu yasa kapsamında hiçbir engellinin istihdam edilmediğine dikkati çekti.

Evet, işte size her yıl tekrarlanan bir sorun.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, 13 yıldır aynı sorunu tekrarlayıp duruyor.

Günü geldiğinde engelliler için en güzel, en duygusal sözleri sarf eden siyasiler, maalesef onların sorunlarına aynı oranda duyarlı değil.

13 yıl boyunca bir sorun olduğu yerde kalır, çözümlenmez mi? Çözümlenmiyor işte…

Bakanlar Kurulu kararıyla konuyla hiç ilgisi olmayan kişilerden oluşturulan ve bir buçuk yıldır hâlâ komite kurmaya çalışan “Engelli Hakları Komisyonu”nun bir an önce kapatılarak, bir kenara atılan “Engelliler Özel İstihdam Şube Amirliği”nin güçlendirilmesi istendi.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, bir kez daha KKTC’de hükümet sorunu yaşandığına işaret ederek, tüm sorunlar gibi engelliler konusunda da atılan adımların sıfırlandığını söyledi.

Yücetürk, yasa gereği kamuya istihdamda yüzde 4 engelli çalıştırma zorunluluğu olduğunu ama 13 yıldır tek bir engellinin kamuya istihdam edilmediğini anlatarak, 660 kişinin iş beklediğini söyledi.

Bağımlıların bile engellilere ayrılan kaynaktan yararlanır hale geldiğini belirten Yücetürk, siyasi amaçla kurulan “Engelli Hakları Komisyonu”nu ve çalışmalarını da eleştirdi.

Yücetürk, “Bize 5 kişilik istihdam önerdiler, reddettik, sonra bu 10’a çıkarıldı, yine reddettik. Bu zaten bizim yasal hakkımız, niye aracılar üzerinden pazarlık edelim” dedi.

Sosyal devlet çatısı altında bir dizi yasa çıkarıldığını ancak ne tüzüklerin çıkarıldığını ne de uygulayan olduğunu belirten Yücetürk, yıllardır talep listelerinin kısalmadığını çünkü engelliler için adım atılmadığını vurguladı.

Gördüğünüz gibi ha bire hükümet değiştirmek, yenisini getirmek, onları gönderip daha yenisini getirmek marifet değil.

Bu hükümetlerin iş yapıyor olması, icraat yapması önemlidir, halbuki bizde hükümetler değişiyor ama sorunlar yerinde duruyor.

13 yılda kaç hükümet değişti biliyor musunuz? Tam 15 hükümet değişti ve 16’ncısı da yolda ama engellilerin istihdam sorununu hiçbiri çözemedi, 660 kişi 13 yıldır iş bekliyor.

Olacak şey midir şimdi bu? Oluyor işte…

Tabii engellilerin sorunları bunlarla sınırlı değil, daha birçok sorunları var ama şu anda onları duyan yok.

Bakalım 16’ncı hükümet engellilerin sesini duyabilecek, sorunlarına çare olabilecek mi?

Umarız gelen yıl bu sıralar basın toplantısı düzenleyen Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, “14 yıldır devlete engelli istihdam etmedi” demez, umarız artık bir hükümet de bu soruna çare bulur.

 

YORUM EKLE

banner75