23 Nisan ve Çocuk

 Uz. Dervişe AMCA TOKLU  YDÜ

  Cumhuriyet tarihinin kapılarını araladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş tarihi olan 23 Nisan'ı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda dünyanın tüm çocuklarına bayram olarak hediye etmiştir. Ulu Önder, ulusal egemenlikten bahsederken, onu şöyle tanımlamıştır: ''Bir vatan üzerinde yaşayan bir halkın bütün kararlarını kendisinin verebilmesi, yönetimini demokratik seçimlere gelen siyasal partilerin oluşturduğu TBMM aracılığıyla kullanmasıdır." Aynı zamanda Atatürk çocukları vatana benzetmiştir ve ''Vatanı korumak, çocuğu korumakla başlar'' demiştir. Bu sebepledir ki geleceğin söz sahibi, yani ulusun egemenliğinin çocuklar olacağına işaret etmiş, onlara hürmet adına bu günü bayram olarak hediye ettiğini ifade etmiş ve 23 Nisan ilk defa çıkarılan bir kanunla resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk bayramı olarak kutlanmıştır.

   23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı milli bayram olarak ilan edildiği günden itibaren hiç sekteye uğramadan günümüze kadar kutlanmıştır. 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan Covid-19 adlı virüs hayatımızı sekteye uğratmış ve beraberinde yapılacak tüm toplu etkinliklerin iptaline sebep olmuştur. Çocuklar eğitim ve öğretim hayatına evde uzaktan eğitim sistemi ile devam etmişlerdir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na sayılı günler kala 23 Nisan bayramlarını kutlayacak olan çocukların ve ailelerin üzüntüsü aşikardır. Çocukların en heyecanlı ve mutlu olacakları bu günü, olumsuz olaylardan etkilenerek geçirmesini istememekteyiz. Bu sebeple ailelerin, uzmanların ve öğretmenlerin işbirliği yaparak çocuklarımızın bu mutlu gününü hep birlikte renklendirmelerini ve akıllarında güzel bir gün olarak iz bırakmalarını sağlamayı istemekteyiz.

   Bu nedenle, sevgili ebeveynlerimize çocukları ile 23 Nisan bayramını coşkuyla kutlayabilecekleri ve arkalarında güzel anılar bırakabilecekleri birçok etkinlik örneği sunmuş bulunmaktayım. Siz sevgili çocuklar, ebeveynlerinizden destek alarak, siz sevgili ebeveynler çocuklarınıza bu süreçte rehberlik ederek, güzel bir 23 Nisan hazırlığı yapabilir ve bayramımızı evde kutlayarak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Hepinizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar, umut dolu yarınlar dilerim.

Unutmayın...

Sevgili çocuklar gelecek, sizlersiniz...

Sevgili ebeveynler bizler de geleceği hazırlayanlarız...

YORUM EKLE

banner75