8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun

Çeşitli kaynaklar, "Dünya Kadınlar Günü" ya da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü"nü, "her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün" olarak kabul eder.

Yine aynı kaynaklara göre, bu özel gün, insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı.

Polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi feci şekilde yaşamını yitirdi.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde toplanan "2'nci Enternasyonal"de, Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı gerçekleştirildi. 8 Mart'ın Emekçi Kadınlar Günü olması ile ilgili ilk tohumlar bu toplantıda atıldı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına bahar ayları içerisinde bir günün "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
   Tarihin 8 Mart olarak saptanışı ise 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti.

Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde de kutlandı.

Daha önceleri, "sol" siyasetin daha çok öne çıkardığı bu anlamlı gün, 16 Aralık 1977 tarihinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" olarak kabul edildi.
 

-*-*-

 

Günümüzde, yine siyasi ayrılıklar nedeniyle, bazı ülkelerde "Dünya Kadınlar Günü", bazı ülkelerde ise "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak adlandırılıyor.

Hatta bazı ülkelerin kendi içlerinde bile farklı isimle kutlandığı bilinir... BM'nin kabul ettiği isim; "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"dür.

İsmi ne olursa olsun, tüm kadınlarımızın günü olarak kabul ettiğimiz bu günü, içtenlikle kutluyoruz.

Ülkemizdeki kadınların siyasi ve sosyal bilincinin son derece gelişmiş olduğu ortadadır. Bu bilincin yine de geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kadınlarımızın, ekonomik, siyasi ve sosyal başarıları da oldukça yüksektir.

Ülkemizde, her alanda çok sayıda başarılı kadın zirvededir.

Siyasette kadın katılımı az olsa da, önümüzdeki dönemlerde, "yüzde 30" kotasıyla birlikte, bu sayının ve oranın yükseleceğine inanıyoruz.

 

-*-*-

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden bir gün önce, dün sabah Kâmran Aziz hanımefendiyi kaybettik...

Aziz, 1922 doğumluydu... İlk kadın müzisyenlerden ve eczacılardan biriydi.

Efsane müzik eserlerini bize miras bırakmış, fevkalade müstesna biriydi.

O'nun "Kıbrıs'ım" adlı eserinde, Lefkoşa vardı, Baf'ın güzel bağları vardı...

Leymosun'un içkisi ve belki de toplumumuzun laik yapısının mesajı da vardı.

Mağusa Hisarları, Yeşil Girne Dağları da vardı. Ve bize, onlara çok iyi bakmamız, sahip çıkmamız gerektiği öğretiliyordu... Keşke öğrenmiş olsaydık. Sahip çıksaydık... Çıkamadık...

Aziz, “Al Yemeni Mor Yemeni”de, ülkemiz kadınlarına, kızlarına övgüler dizmekteydi...

Ah ne de edalı, elleri kınalı kadınlarımız...

Kâmran Aziz hanımefendiye Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm toplumumuza başsağlığı diliyoruz.

YORUM EKLE