8 Mart yaklaşırken, artan kadına şiddet olayları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne çok kısa bir süre kaldı.

Önümüzdeki cuma günü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle etkinlikler düzenlenecek.

Etkinliklerin çoğu, gösteriş amaçlı ve amaca hizmet etmeyen şeyler ama yine de bazı mesajlar ve organizasyonların, kadının önemine, toplumda hak ettiği yere gelmesine katkı sağlamak için fayda saplayacaktır mutlaka…

Kadın haklarının ihlali, kadın istismarı, kadına şiddet olayları, maalesef ülkemizde de çok fazla.

3 günün içinde 5 kadın şiddete uğradı.

Bu vakalardan birisinde, bir adam hamile karısını dövdü.

Bu çağda, kadınların bu şekilde darp edilmesi, gerçekten üzüntü verici bir durumdur.

Geçen cumartesi günü, Başbakan Tufan Erhürman, sosyal medya hesabından 2018 yılının sonunda faaliyete giren PGM Kadına Karşı Şiddetle Müdahale Şubesi’ne en çok darp nedeniyle şikâyet ulaştığını açıkladı.

Erhürman ayrıca, 25 Kasım 2018'de kurulan PGM Kadına Karşı Şiddete Müdahale Şubesi'ne 26 Kasım’dan Aralık sonuna kadar 103, Ocak ayında 76, Şubat ayında 72 şikâyet ulaştığını belirtti.

Polis Genel Müdürlüğü’nün bir süre önce yayınladığı verilere göre; ülkede son iki yılda 4 bin 5 kadına şiddet vakası yaşandı. Bu vakaların bin 955’i 2017 ve 2 bin 50’si de 2018 yılında gerçekleşti. Tabii, kadına şiddet vakası sayısının bu rakamların çok daha üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Bazı kadınların çeşitli nedenlerle şiddete karşı sessiz kaldığı biliniyor.

Ülkede son 10 yılda yaşanan 19 kadın cinayetindeki 7 vakada katilin cinayetin ardından kendi canına da kıyması dikkat çekti.

8 Mart 2010 tarihinde Günlera Bekiyeva’yı öldüren Mehmet Kaşık, 1 Eylül 2012 tarihinde İmrane Sapmaz’ı öldüren Mehmet Narlı, 24 Ocak 2013 tarihinde Aşkın Şevketoğlu’nu öldüren Ahmet Şevketoğlu, 26 Haziran 2014 tarihinde Filiz Sayar’ı öldüren Hüseyin Selçuk Öksüzoğulları, 10 Aralık 2015 tarihinde Oleysa Kupriyanova’yı öldüren Stanislav Kupriyanov, 21 Haziran 2017 tarihinde Ayşe Yalçın’ı öldüren Kemal Yalçın ve 19 Kasım 2018 tarihinde Sevinç Karasalih’i öldüren Hasan Yılmaz Karasalih cinayetin ardından intihar etti.

Ortaya koyduğumuz tablo, gerçekten iç karartıcı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken daha güzel şeyler konuşmak isterdik.

Ancak, 8 Mart’a kısa süre kala, 3 günde 5 kadının şiddet görmesi durumun vahametini ortaya koyuyor.

PGM Kadına Karşı Şiddete Müdahale Şubesi”, sırf bu gibi olaylar için kuruldu.

Başbakan Erhürman’ın sosyal medya hesabından bu konuda bazı bilgiler paylaşması, bu şubeyi gündemde tutmak, kadınları haberdar etmek, halkı bilinçlendirmek içindir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde faydasız, bir hayli, ıvır zıvır etkinlik olacak.

Biz bu etkinliklerin faydalı olabilecek, halkı aydınlatacak şekilde olmasını tavsiye ediyoruz.

 

 

YORUM EKLE