AB politikaları mevzuatı ve Kuzey Kıbrıs turizm ve konaklama sektörü

Girne Amerikan Üniversitesi Uluslararası Diplomatlar Birliği toplantısında Cumhurbaşkanımız Sn. Mustafa Akıncı’yı dinlerken gerçekten de Kıbrıs meselesi anlamında müthiş bir özetin zaman tüneli içerisinde dinleyenlere aktarıldığına şahit oldum.

Al-ver süreçleri, anavatan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak yaptığımız açılımlar ve sürekli Rum komşularımızın topu taca atma ve zamana oynama isteklerini bütünüyle ele aldı.

Özetle “yapacak bir şey yok” diyordu Sn. Cumhurbaşkanımız. Çünkü uluslararası siyaset arenasında sürekli taraf olunan ve şımartılan Güneyli komşularımız “sıfır asker, sıfır garanti” konularında ısrarlı olunca iki yıl süren tüm çabalar bir anda heba olup gitti.

Oysa, 2015 yılı itibarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında, barış görüşmeleri hız kazanmıştı ve bir anda son olarak BM Genel Sekreteri Sn. Guterres’in de sonuç bildirgesinde suya sabuna dokunmayan ifadeleri bizlerin Türk kesimi olarak canını sıkmıştı.

Ancak bu yazımızın esas temasını oluşturan ve geçmişte kaleme aldığım bir makalemi tekrardan hatırlatma ihtiyacı duydum. Cumhurbaşkanımız Federal Anayasa’yı yazmak için, bizlerden istenen kendi alanında üç uzman kişinin bir seneden fazla çalışmalarını yürüttüklerini ancak Rumların bir temsilci veya üye atamadıklarından yakındı. Sanıyorum ki; eğer bir gün olacaksa AB sürecinde turizm ve konaklama sektörünün analizinin yapılmasının zamanlaması açısından böylesine bir çalışmanın yapılmasına ihtiyaç duyulacaktır.

Avrupa Birliği’nde esas teşkil eden turizm politikası “Avrupa ülkelerinin kendileri arasında yaratacakları ekonomik çarpan etkisiyle, hem turizm sektöründeki kaliteyi en üst seviyeye çekmek ve bu amaçla Avrupa destinasyonunu, dünyanın en gelişmiş turizm olgusu haline dönüştürmek” üzerine kurulmuştur. Bu amaçla, Avrupa Birliği uyumlu HOTREC (Avrupa Otel, Restoran ve Cafeler Birliği) kapsamlı şekilde sistem olarak incelenmiş ve bu çalışmanın esasını oluşturan uygulamaların Kıbrıs adası geneli ve Türkiye destinasyonları örnek olarak verilmiştir.

HOTREC nedir?

Avrupa Birliği Parlamentosu ve Avrupa destinasyonu şemsiyesi altında bulunan tüm servis ve konaklama sektörü kurum ve kuruluşlarına köprü oluşturmak felsefesiyle kurulmuştur. Boyutları o kadar çok kuruluş felsefesini aşmıştır ki; bu koskoca sektör içerisinde işçi ve çalışan mobilite ve senkronizasyonu ayrıca, bilgi ile tecrübe aktarımıyla, üniversitelerle işbirliği yaparak; stajyer tedariki ve iş hacmini çoğaltabilmek adına çok geniş bir alan içerisinde faaliyet göstermektedir.

AB ülkeleri ve parlamentosu; kesinlikle destinasyon olarak Avrupa Birliği ülkelerinin daha uzun yıllar sağlayacağı popülarite ve bilgi birikimiyle hep zirvede olma misyonu taşımaktadır. Bu vesileyle konaklama sektörü denildiği zaman; sektörü ilgilendiren ve/veya sektörle dirsek temasında olan tüm kesimlerle mevzuat gelişimi ve uygulanması adına çok hassas uygulamalar geliştirmiştir. Bu uygulamalar tüketici ilişkileri, vergilendirme, sağlık, yiyecek, sürdürülebilirlik, sosyal ilişkiler, telif hakları, sınıflandırma, online

dağıtım, standartlar, yerli iç pazar, rekabet, müteşebbis-girişimci politikaları ve istatistik alanlarını kapsamaktadır.

Türkiye ve Kıbrıs HOTREC çatısı altında

HOTREC tarafından yayımlanan bildiride; 2011 yılının mayıs ayında Lüksemburg, Türkiye ve Kıbrıs HOTEC bünyesine dahil edildi. Lüksemburg ve Kıbrıs AB tam üyesi olduklarından dolayı herhangi bir zorlukla karşılaşmazken; Türkiye destinasyon olarak Türkiye Otelciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve Türkiye Oteller Federasyonu (TUROFED) tarafından gözlemci statüsünde bu birliğe kabul edildi. Böylesine emin adımlarla yola çıkılan sürecin akabinde, 2013 ve 2014 yıllarında tamamıyla AB ülkelerine çağrı yaparak, tur operatörlerinin güzergâhını Kıbrıs’ın doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmek adına Kıbrıs adasına yönlendirilmesi istenilmiştir. Bu geçiş yılları diye belirteceğimiz 2 yılda AB özellikle Yunanistan ve Güney Kıbrıs ekonomilerini kurtarmak adına çok önemli faaliyetler içerisine girdiler.

2016 yılında 2.8 milyon olan turist sayısını özellikle Rus pazarının da yön değiştirmeye başladığı bu yıl, Ortodoks kimlikleri ile 3,5 milyon civarına çekmeyi hedeflemektedirler.

Daha önce de belirttiğim gibi çok önemli lobi faaliyetleriyle birlikte oluşturdukları ve Thomas Cook gibi büyük tur operatörlerini de yanlarına çeken Rum kesimindeki otelciler; TravelMole.com ve Green Destination gibi portalları da Baf ve Limasol Sahilleri’ni Avrupa’nın en fazla Mavi Bayrak (Blue Flag) taşıyan yerleri olarak ilan ettiler. Bu pazarlama stratejileri neticesinde inanılmaz bir pazarlama ve promosyon faaliyetleriyle kişi başına düşen en fazla Mavi Bayrak sayısı ile Avrupa Birliği çanağında birinci sıraya yerleştiler.

Güney Kıbrıs HOTREC Pazarlama Stratejileri

Pazarlama stratejilerini de aslında kanaatimce yapısını incelediğimiz zaman turizm sektörüne gönül vermiş ve

ülke menfaatlerini her şeyin üzerinde tutan profesyonel kişilerden oluşturdukları CTO (Kıbrıs Turizm Örgütü), öncelikle işe turistik alanların ve kitle turizminin yoğun yaşandığı Limasol Sahil Şeridi ve alternatif turizm olarak Baf bölgelerindeki doğal ve tarihi yerleri rehabilite etmekle başladılar.

Özellikle Kıbrıs Hava Yolları’nın batmasıyla birlikte, yeni charter havayolları bularak, anlaşmalar yaparak, Kıbrıs adasına olan ilgiyi internet pazarlamasına da yoğun önem vererek sayesinde aştılar.

Sürekli web sitelerinde takip ettiğim üzere, e-ticaret (e-commerce) faaliyetlerini de çoğalttılar. Biraz önce bahsettiğimiz yeni hava yolu şirketlerine, turizm sezonunu uzatmak adına yüksek sezonun dışında bizim ülkemizde de benzerlerinin yüksek sezonda daha fazla yapıldığı “teşvik” kapısını ve havaalanı vergileri ve diğer uçak ayakbastı vergilerinde yumuşatmaya girdiler.

Böylelikle, turizm gelirlerini çoğaltacak unsurlara da yöneldiler. Amaç, daha fazla turist çekerek kış turizminden de azami gelir elde etmeyi baş hedef olarak kendilerine koydular. Bir an düşünün, Kuzey Afrika ülkeleri, Mısır, Tunus, hemen yanı başımızda olan Lübnan ve Suriye’de süregelen iç savaş, bir AB ülkesi olarak bölgede GKRY son derece cazip hale getirmektedir. İlk etapta 14 Euro olan kişi başı vergi indirimlerini bu yıl itibarı ile 25 Euro’ya çıkardıklarını ilan ettiler. Bu ne demek?..

Getirilen her yolcu tur operatörüne ek kazanç getirecek. Havayollarını bir de teşviklendiren strateji ise,  hiç girilmeyen pazarlardan turist getirilir ise, hem uçak hem de getirilecek olan her yolcu anlamında destek verileceği. Rum komşularımız bu düzenlemeleri HOTREC kural ve mevzuatlarına göre adapte ediyorlar bu da çok önemli bir açılım aslında.

Birleşik Kıbrıs çatısı altında turizm sektörü

Gıda kuralları ve hijyen kriterleri, özellikle çoğu otelimizde göz ardı edilen HACCP kuralları ve uygulamaları

HOTREC standartlarına çekilecektir.

Sağlıklı beslenme kriterleri, her yemek yiyeceğiniz menü de sıralanmalı, kalori miktarından tutun da yağ ve karbonhidrat değerlerine kadar detay yazan menüler geliştirilmek zorunda kalınacak. Tüketici hakları özellikle konaklama sektöründe, sözü verilip de yerine getirilmeyen hiçbir seyahat unsurunda, paket turlarda ihmal, suiistimale yer verilemeyecek.

İnsan kaynakları departmanları ve çalışanların sürekliliği ve istikrarı konusunda çok hassas davranan AB yasaları eğitimli iş gücüne, kaliteli servisin ancak kaliteli insan faktörü ile yakalanacağına inanmakta. Bu yüzden

sertifikalı ve diplomalı iş gücü çok önem arz etmekte. HOTREC bizleri aslında otel sınıflandırmaları açısından da bir standart seviyeye getireceğini inanıyorum çünkü AB sınıflandırmaları bizim ülkemizden daha farklı uygulanmakta. Farkında iseniz, ya bu standartları bugünden uygulamaya başlayıp geleceğe hazırlanacağız, ya da bu süreçte hazırlıksız yakalanıp bu serüvenin dışında kalacağız.

YORUM EKLE

banner75