“ABD – Çin’in Küresel Ekonomideki Büyük Ticaret Savaşları”

   ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı devam ediyor. Zaman zaman ABD ve Çin ürünlerine uygulanan gümrük vergilerini ikiye katlarken bunun yanında Çin ise ABD'den ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük vergilerini yükselterek hemenden karşılığını vermektedir. Tüm bu ticaret anlaşmazlığı tehditlerle devam ederken iki ülke arasında müzakerelerde ayrıca yapılmaktadır. Dünyanın en büyük iki ekonomisi kendi aralarındaki ürünlerine milyarlarca dolarlık vergi getirmiştir. Tüm bu anlaşmazlıklar aslında şirketler ve tüketiciler açısından büyük belirsizlik ve sıkıntı yaratarak dünya ekonomisine büyük zarar olarak yansıyacaktır.

   Gelin bu olayı beraber inceleyelim. Amerika Çin’i sürekli olarak ticari uygulamalarından dolayı suçlamaktadır. Çin’in kendi yerel şirketlerine sübvansiyonlarla destek vermesi ile aslında haksız rekabet ortaya çıkarmasından dolayı bu uygulamalarını değiştirmelerini ve daha fazla Amerikan malı almalarını talep etmektedirler; Çünkü ihracat ve ithalat arasından ortaya çıkan dış ticaret açığını kapatmak Amerika’nın en büyük hedefleri arasındadır.

   İki ülkede kendi aralarında mallara gümrük koyarak müzakerelerin yavaş ilerlemesinden dolayı bir türlü toparlanamamışlardır. Geçen yıl 250 milyar dolarlık Amerika’nın Çin mallarına vergi koymasına, Çin Hükümeti’nden gelen yanıt gecikmedi ve 110 milyar dolarda Çin hükümetinden vergi hamlesi Amerika için geldi. Hatta bazen Amerika %10 olan vergi oranlarının %25’e kadar çıkabileceği mesajlarını vermiş durumdadır. Peki, Amerika’nın koyduğu vergilerden dolayı hangi ürünler etkilenecektir?  Makine ve teçhizat ilk başta görülürken, Telekom, bilgisayar kartları, metal ve ahşap boyaları, otomobil parçaları, balık, soya fasulyesi, çanta, giyim, ayakkabı ve motosiklete doğru uzanmaktadır. Tüm bunların yanında Çin’de ayni şekilde Amerika’nın en büyük ticaret savaşını başlattığı görüşündedir. Buna misilleme olarak ise Çin’de kimyasal maddelerden, sebzeden viskiye kadar olan birçok Amerikan mallarına vergi koymuş durumdadır. Tabi bununda bir bedeli var o da dünyada olan mali piyasalardaki belirsizlikler ile dünya çapındaki yatırımcılara olan güveni olumsuz olarak etkilerken büyük kayıplar ortaya çıkarmıştır.

   Çin yuan'ı geçen yıl ABD doları karşısında %5 düşerken, 2019'da ise genel olarak istikrar kazandı diyebiliriz.ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı diğer ülkeleri ve dünyadaki küresel ekonomiyi de etkilemiştir.Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD ve Çin arasındaki gerginliğin geçen yıl küresel ekonomik büyümeyi baskılaması nedeniyle 2019 tahminlerini küçültmek zorunda kaldığını açıklamıştır.

   ABD-Çin ticaret savaşı 18'inci ayında devam ederken Amerika da Çin’in telekomünikasyon devi Huawei ile ticaret yapılmasına da kısıtlamalar getirmişti. ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakereleri Washington'da bu hafta başlamadan önce her iki ülkeden de tavizler gelmesi ile olumlu sinyaller vermiş ve ticaret savaşında olumlu adımlar atıldığına dair bir gösterge olmuştur. Çin, ABD'den ithal ettiği soya fasulyesi ile bazı tarım ve et ürünlerindeki ek gümrük vergilerine muafiyet getirirken Amerika ise 250 milyar dolarlık Çin menşeli malların üzerindeki gümrük vergisini artırma kararını ertelediğini açıkladı. Ayrıca, Çin hükümeti, bu hafta yapılacak görüşmelerden önce ABD ile kısmi ticaret anlaşması yapılmasına olumlu sinyal vermiş durumdadır.

   Eğer tüm bu görüşmeler sonuçsuz kalırsa daha fazla gümrük vergisi uygulaması ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda ise Aralık ayı içerisinde ABD’nin Çin’den ithal edeceği malların neredeyse tümüne ceza niteliğinde gümrük vergisi uygulaması ortaya çıkabilir.

ABD veya Çin'in ticaret yaptığı veya onların tedarik zincirinde rol oynayan bazı ülkeler de ticaret savaşından dolaylı olarak etkilendi.

   Çin ile olan ticaret savaşı ABD'nin geçen yıl boyunca diğer ülkelerle sürdürdüğü çkişmelerden sadece birisi.

   Trump ayrıca Meksika, Kanada ve AB ülkelerine yönelik vergiler de getirerek tüketicilerin Amerikan ürünlerini almasını teşvik etti. Bu ülkeler de misilleme olarak Amerikan ürünlerine gümrük vergisi koydu.

YORUM EKLE

banner75