Adaletli vergi toplanabiliyor mu?

Her yılsonuna doğru açıklanan vergi listeleri halktan büyük ilgi görür.

Meraklıyız böyle şeylere…

Kim ne kadar kazanıyor, kim ne kadar vergi verdi, kim zarar gösterdi hep ilgimizi çeker.

Memleketin zenginleri olarak gördüğümüz kişiler içinde o yıl kim kimi geçti, kim daha fazla kazandı, falanca neden bu yıl daha aşağılarda kaldı bilmek isteriz…

Vergi listeleri bir anlamda şeffaflıktır vatandaş için. Ya da “şeffaflıkmış gibi” diyebiliriz.

Neden böyle söylüyoruz? Böyle söylüyoruz, çünkü bugüne kadarki hiçbir vergi listesi vatandaşlar tarafından fazla gerçekçi bulunmadı.

Listeye bakanlar, oradaki rakamlarla kendilerinin gözlemlerini karşılaştıranlar, ortada hep bir sorun, bir yetersizlik olduğuna inanırlar.

Yıllardır listelerde bazı mütevazı şirketlerin ya da onların sahibi olan iş insanlarının şampiyon olması hep şaşkınlık yaratmıştır.

Şampiyon gelenlerden çok daha fazla geliri olup, daha büyük sermayesi bulunanların neden yukarılarda yer alamadığı hep merak konusu olmuştur.

Bir yapılan beyanlara bakıyor vatandaş, bir de ilgili şirketleri gözünün önüne getiriyor ve “olmaz” diyor, “bu işte bir terslik var” diye düşünüyor…

Bu vatandaşlar içinde uzman olanlar, ilgili iş kolunun nasıl çalıştığını ve nasıl gelir elde ettiğini bilenler hiç inanmıyor bu listelere.

Yaşam şekline, yaptıklarına, ettiklerine baktığınız bazı şirketler ve bazı kuruluşların verdiği beyan gerçekten şaşırtıcıdır.

Birçok kişiye göre, bu ülkede adaletli vergi alındığını söylemek mümkün değildir.

Yıllardır bu konu konuşulmakta, yıllardır bu “inançsızlık” sürmektedir.

Bu yapılan eleştiriler, bu inançsızlık, hükümetlere duyulan genel inançsızlıktan mı kaynaklanıyor yoksa gerçekten bir yerde yanlış mı var?

Her ikisi de olabilir… Politikacılara olan güvensizlik, yapılan iyi işlerin de görülmemesine neden olmaktadır ama burada durum farklı... Adaletli vergi toplanamadığını uzmanlar da söylemektedir.

Bordro mahkumlarının, yani çalışanların, emekçilerin otomatik olarak kesilen vergilerinin çoğu kez memleketin bazı zenginlerinden daha fazla olduğu tespit edilmektedir.

Geçmişte gazetelerde bunun haberleri de yapılmıştır.

Adaletli vergi toplanamadığında ve devletin gelirleri azaldığında, bu zafiyet vatandaşlara başka taraftan “zam” olarak dönmektedir.

İş insanından vergi toplayamayan hükümetler, elini diğer vatandaşların, işçinin, emekçinin cebine sokmaktadır.

Bizler her şeye rağmen vergisini dürüstçe ödeyen işletmeleri tebrik ediyoruz.

Vergi herkesten adil toplanmalıdır ki dürüstçe vergisini ödeyen de “enayi” pozisyonuna düşmesin.

“Ben ödüyorum, diğeri neden vermesin?” duygusu girerse kişilerin içine, kimse artık gerçek beyanlarda bulunmaz ya da vergiden kestirmek için kişiler ve kurumlar bin bir türlü gerekçe bulur.

Her alanda talep ettiğimiz gibi vergide de ciddiyet, gerçekçilik, adalet, dürüstlük çağrısı yapıyoruz. Herkese inandırıcı gelen vergi listeleri görmek istiyoruz

YORUM EKLE