1 buçuk milyon TL’lik kaçakçılık

banner37

Girne Turizm Limanı’ndan ayrıldıktan sonra Lapta açıklarında önceki gün yakalanan yatta bulunan tütün, elektrik sigara, içki ve cep telefonlarıyla ilgili soruşturma genişliyor

1 buçuk milyon TL’lik kaçakçılık
banner99

“MALLAR YATA DEĞİŞİK TARİHLERDE YÜKLENDİ”… Yatın kaptanı Hüseyin Çetinbaş, yolcusu Adnan Aydost ve gümrük memuru Sacit Çelik’i dün mahkemeye çıkaran polis, dün sabah yatta bir arama daha yaptıklarını ve 13 karton tütün daha bulduklarını belirtti. Yatın gizli bölmelerine saklanan kaçak ürünlerin değişik tarihlerde yüklendiğini de kaydeden polis, olayla bağlantılı 2 kişinin daha arandığını açıkladı.

   Girne’de Sahil Güvenlik, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ile Girne Polis Müdürlüğü ekiplerinin önceki gün gerçekleştirdiği yatta tütün, elektronik sigara, içki ve cep telefonu kaçakçılığı operasyonuyla ilgili başlatılan soruşturma büyüyor.

   Yatta dün sabah bir arama daha gerçekleştiren polis, yatın ön kısmına gizlenmiş 13 karton daha tütün ele geçirdi, olayla bağlantılı 2 suç ortağının daha varlığını tespit etti.

   Operasyon sırasında yakalanan yatın kaptanı Hüseyin Çetinbaş, yolcusu Adnan Aydost ve gümrük memuru Sacit Çelik dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine soruşturma amaçlı olarak 3 gün tutukluluk emri alındı.

   Nöbetçi yargıç huzurunda gerçekleşen tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis çavuşu Ercan Atasay, 10 Ekim 2020 tarihinde saat 07.30 sıralarında Girne Turizm Limanı’ndan ayrılan Amerikan bandıralı yat içerisinde yasal olmayan mallar olduğuna dair bilgi aldıklarını söyledi.

   Yatın Lapta bölgesinde deniz açıklarında tespit edildiğini belirten Atasay, Sahil Güvenlik ekipleri, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ve Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yata operasyon düzenlendiğini ifade etti.

   Yatın, Sahil Güvenlik tarafından limana çekildiğini kaydeden Atasay, yatta Kaptan Hüseyin Çetinbaş ile yolcu Adnan Aydost’un tespit edildiğini söyledi.

   Atasay, yatta yapılan aramada bir buçuk milyon TL değerinde 146 koli elektronik sigara tütünü, 13 adet cep telefonu, 19 adet içki bulduklarını, Kaptan Çetinbaş ve yolcu Aydost’un gözaltına alındığını ifade etti.

   Atasay, yapılan soruşturma sonucu Sacit Çelik’in de yattaki mallardan haberi olduğuna dair bulgu elde ettiğini ve zanlıyı da gözaltına aldıklarını açıkladı.

   Yatta dün sabah narkotik detektör köpeği eşliğinde başka bir arama daha yapıldığını, yatın ön kısmında 13 karton tütün bulduklarını söyleyen Atasay, bulunan emarelerin yatağın altına ve yatın bazı kısımlarına yapılan gizli bölmelere saklandığını açıkladı.

   Ele geçirilen mallarla ilgili piyasa değeri araştırması yaptıklarını kaydeden Atasay, aldığı sözlü beyanda tutarın 1 buçuk milyon TL olduğuna dair bilgi aldığını söyledi.

   Atasay, başlatılan soruşturma kapsamında zanlıların cep telefon dökümlerinin inceleneceğini, bu hususta mahkemeden emir talep edeceğini ifade etti. Atasay, mesele ile ilgili 3 kişiden ifade aldıklarını, 4 kişinin daha ifadesine başvuracaklarını söyledi.

   Ayrıca bu malların değişik tarihlerde yata yüklendiğine dair bilgi aldığını, bu konuyla ilgili de radardan araştırma yapacaklarını kaydeden Atasay, malların ülke dışından mı yoksa iç piyasadan mı temin edildiğine dair de henüz bir tespit yapılmadığını, bu konunun da araştırıldığını açıkladı.

   Ayrıca meselede suç ortağı konumunda olan 2 kişinin tespit edildiğini, haklarında tutuklama emri çıkarıldığını dile getiren Atasay, soruşturmanın devam ettiğini, zanlıların serbest kalması halinde aranan şahıslara etki edebileceklerini belirterek, 3 gün tutukluluk süresi istedi.

   Mahkeme, aktarılan olguları değerlendirip zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına, ayrıca avukatlarının talebi üzerine doktor kontrolünden geçirilmelerine emir verdi.

(KAMALI HABER)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selin
Selin - 2 hafta Önce

Mahkeme sonucu ne oldu bilgi verebilirmisiniz

SIRADAKİ HABER

banner75