1 milyon 755 bin Euro'nun akıbeti belirlenemedi

banner37

Ercan Havalimanı’ndan 129 bin 600 Euro’yla çıkış yaparken yakalanan ve hakkında ‘kara para’ soruşturması başlatılan Eyüp Güneyisi, teminatla serbest bırakıldı

banner87
1 milyon 755 bin Euro'nun akıbeti belirlenemedi
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ercan Havalimanı’ndan 18 Eylül’de 129 bin 600 Euro’yla çıkış yaparken yakalanan zanlı Eyüp Güneyisi’nin, hakkında başlatılan kara para soruşturması tamamlandı.

Güneyisi’nin Mağusa Serbest Limanı bölgesinde bir şirketi olduğu ve ithalat ile ihracat yaptığına dair hiçbir kaydı olmamasına rağmen, 7 farklı tarihte, adı belirlenemeyen bir bankadan, 1 milyon 755 bin Euro’nun şirketin hesabına yattığına vurgu yapıldı.

Polis, söz konusu paranın 1 milyon 400 bin Euro’sunu zanlının nakit çektiğinin belirlendiğine vurgu yaptı.

“Suç gelirlerinin aklanması” ve “Para Kambiyo Yasası’na aykırı hareket” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Eyüp Güneyisi, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Bilger Koral’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Koral, zanlı Eyüp Güneyisi’nin Ercan Havalimanı’ndan 18 Eylül’de saat 13.00’te 129 bin 600 Euro’yla çıkış yaparken yakalandığını belirtti.

Koral, zanlının “Suç gelirlerinin aklanması” ve “Para Kambiyo Yasası’na aykırı hareket” suçlamalarıyla tutuklandığını söyledi.

Koral, zanlının Mağusa Serbest Limanı bölgesinde bir şirketi olduğunu ve 1 Kasım 2016 yılında kurulup, uluslararası danışmanlık şirketi olduğunu anlattı.

Söz konusu şirketin yetkililerinin Serbest Liman Müdürlüğü’ne işlemlerinde bilgi verme sorumluluğu olduğuna vurgu yapan Koral, şirketin kurulduğu tarihten itibaren ithalat ve ihracat yaptığına dair herhangi bir bilgi vermediğinin belirlendiğine dikkat çekti.

Polis memuru Bilger Koral, zanlının 2017 yılı içinde 7 farklı tarihte, 1 milyon 755 bin Euro’nun şirketin hesabına yattığına ve zanlının 1 milyon 400 bin Euro’sunu nakit olarak çektiğinin belirlendiğine vurgu yaptı.

Paranın akıbetinin araştırıldığına ancak zanlının etki edebileceği soruşturmanın tamamlandığını belirten Koral, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, KKTC vatandaşı bir kefilin 200 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108