banner6

1 milyon TL'yi çaldığı iddia ediliyor

banner37

Genel müdür olarak çalıştığı Evolve Park’a ait stoklardan, çok sayıda yiyecek ve içecek satışı yaparak, ilk belirlemelere göre 239 bin TL’yi zimmetine geçirmekle suçlanan Gizem Kaya aleyhine 7 gün ek tutukluluk emri temin edildi.

1 milyon TL'yi çaldığı iddia ediliyor
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

Genel müdür olarak çalıştığı otelin işletmecisinin şikâyeti üzerine tutuklanan Gizem Kaya’nın, Evolve Park’a ait stoklardan, yiyecek ve içecek satışı yaparak 1 milyon TL elde ettiği yönündeki iddialarla ilgili yürütülen polis soruşturması sürüyor.

Gönüllü ifade vererek isim verdiği kişilerin kendisine “kumpas” kurduğunu ileri süren Gizem Kaya aleyhine mahkemeden 7 gün ek tutukluluk emri temin edildi.

Polis, işletmecinin şikayetine göre Gizem Kaya’nın 1 milyon TL’yi zimmetine geçirdiği yöndeki iddiaları araştırırken, “Müstahdem tarafından sirkat” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılan 26 yaşındaki zanlı da tüm değişikliklerin bilgisayarlar üzerinde yapıldığını belirterek, kendisine kumpas kurduklarını iddia ediyor.

6 sayfalık ifade verdi, suçlamaları reddetti

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Mehmet Emin Doğan’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis Mehmet Emin Doğan, zanlının, Temmuz 2016 ile Ekim 2017 tarihleri arasında, müstahdemi olduğu Gazimağusa’da faaliyet gösteren Evolve Park’ın, market, kafe, restoran, resepsiyona ait stoklardan, muhtelif markalardaki yiyecek ve içecekleri satarak, satıştan elde ettiği toplam 144 bin TL’yi zimmetine geçirdiği yönünde aldığı şikâyet doğrultusunda tahkikata başladığını anlattı.

Zanlıyı, 3 Kasım 2017’de mahkemeye çıkartıp aleyhine temin ettiği 3 günlük tutukluluk süresince yaptıklarını anlatan tanık polis, zanlının evinde mahkeme emri gereği arama yaptığını ve yaptığı aramada, işyeri hesaplarının bulunduğu bankaya ait bir adet dekont ve 6 adet kredi kartı slipini bularak emare zapt ettiğini söyledi.

Meseleyle ilgili konu işyerini ziyaret edip birçok ifade temin ettiğini kaydeden tanık polis, işyerindeki kasa işleyişi ve müşteri listelerini temin edip, işyerinden, kamera görüntülerinin hazırlanmasını ve muhasebe kayıtlarının dış murakıp tarafından yeniden incelenmesini istediklerini dile getirdi.

Tanık polis, zanlıdan, talebi üzerine, 6 sayfalık bir gönüllü ifade temin ettiğine dikkat çekerek, zanlının bahse konu suçu işlemediğini söyleyip, kendisine kumpas kurulduğunu iddia ettiğine işaret etti ve bazı isimlerden bahsederek, birçok iddialarda bulunduğunu kaydetti.

Miktar arttı

Dış murakıbın hazırladığı 1 Ocak 2017 ile 30 Ekim 2017 tarihlerini kapsayan ayrıntılı muhasebe kayıtlarını temin ettiğinden söz eden tanık polis, bu raporlara göre, 2017 yılı içerisinde şirket kasalarına girmesi gereken 239 bin TL’nin kayıp olduğunu belirttiğine vurgu yaparak, muhasebeyle ilgili değişikliklerin, tüm yetkiye sahip olan zanlı tarafından gerçekleştirildiğini anlattı.

Sirkat edilen meblağın arttığına dikkat çeken tanık polis, henüz 2016 yılı kayıtlarını incelemediğini belirttikten sonra, zanlının, otele gelen ve 20 gün kayıt yaptıran müşterilerin kaydını 10 gün olarak gösterip, 10 günlük oda bedellerini tasarrufuna geçirdiği yönündeki iddiaları henüz araştıramadığına değindi ve bu yöndeki şikayetle ilgili toplam 150 kişiden ifade alması gerektiğinde dikkat çekti.

Zanlının, konu şirketin genel müdürü olup, kafeterya, market ve resepsiyona ait 3 şirket kasasının, zanlının sorumluğunda olduğunu beyan eden tanık polis, “Gün sonu, kasalardan toplanan para, kapalı zarf içerisinde, muhasebe aracılığıyla Gizem hanıma teslim edilir. Tüm sistemin kontrol noktası zanlıdır” dedi.

Şirket direktörlerinin iddiasına göre, 1 milyon TL nakit paranın çalındığını beliren tanık polis soruşturmasını titiz bir şekilde yürüttüğünü anlattı ve soruşturmasını salimen tamamlayabilmek için mahkemeden zanlı aleyhine 8 gün ek tutukluluk emri talep etti.

Tutukluluk süresi çok fazla

Zanlıyı savunan Avukat Kaan Güder, tutukluluk talebine itiraz etti ve tüm değişikliklerin bilgisayar üzerinden yapıldığını ileri sürdü ve uzman polisin bilgisayarın hard diskini emare almadığına dikkat çekti.

Kaan Güder, mahkemeden temin edilen sürenin verimsizce kullanıldığını ileri sürerek, talep edilen 8 günün fuzuli olduğuna değinerek, takdiri mahkemeye bıraktı.

7 gün tutuklu kalacak

Huzurundaki şahadeti ve zanlı avukatının beyanlarını değerlendiren Yargıç Gökan Asafoğulları, meselenin ciddi ve karmaşık olduğuna dikkat çektikten sonra, sirkat edilen miktarın 144 bin TL’den 239 bin TL’ye çıktığına vurgu yaptı.

Yargıç, tahkikatın selameti açısından, zanlının tutuklu kalmasının elzem olduğuna vurgu yaptı ve zanlının 7 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 08:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104