1 yıl hapis yatacaklar

banner37

Tasarruflarında, başta LSD olmak üzere 3 farklı türde uyuşturucu madde ele geçirilen üniversite öğrencisi iki gencin cezaları belli oldu

1 yıl hapis yatacaklar

Ahmet VAMIK

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde “LSD Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma, Tasarrufu”, “Hintkeneviri Türü Uyuşturucu Madde Alma, Tasarrufu” ve “MDMA Türü Kanunsuz Uyuşturucu Hap Alma, Tasarrufu” suçlarından yargılanan sanıklar Lara Birkdar ile Jennet Jumanyyazova aleyhinde verilen karar dün açıklandı.
   Tasarruflarında farklı türlerde uyuşturucu madde bulunan iki sanık, 1’er yıl hapis cezasına mahkum edildi.
   Girne’de 7 Nisan 2018 tarihinde narkotik ekipleri tarafından sanık Lara Birkdar’a ait ikametgaha gerçekleştirilen operasyonda, ülkemizde öğrenci olarak bulunan 21 yaşındaki Suriye uyruklu sanık Lara Birkdar ile 25 yaşındaki Türkmenistan uyruklu Jennet Jumanyyazova’nın tasarruflarında 42 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde, 10 adet pul halinde LSD türü uyuşturucu madde, 1 adet MDMA içeren extacy türü uyuşturucu hap ve 1 adet metal öğütücü ele geçirilmişti.

Mahkeme ikna olmadı

   Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ile Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.

Sanıklar aleyhinde verilen kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla, sanıkların söz konusu uyuşturucu maddeleri kişisel kullanım amacıyla tasarruf ettiklerine ikna olmadıklarını dile getirdi.
   Yargıç Hazal Hacımulla, gönüllü ifade veren sanıkların hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi birlikte satın alıp kullandıklarına yönelik itirafta bulunduklarını ifade ederken, sanık Lara Birkdar’ın ise LSD ve MDMA türü uyuşturucu maddeleri denemek amacıyla satın aldığına dair itirafta bulunduğunu da belirtti.
   Ülkemizde üniversite öğrenimi amacıyla bulunan ve maddi imkansızlık yaşadıkları için çalışmak zorunda kaldıklarını söyleyen iki sanığın tek seferde 3 bin 600 TL karşılığında yüklü miktarda Hintkeneviri türü uyuşturucu madde almalarından kısa bir süre sonra LSD ve MDMA türü uyuşturucu madde de satın aldıklarına yönelik itirafta bulunduklarını dile getiren Yargıç Hacımulla, satışa hazır halde ayrı ayrı paketlenmiş şekilde bulunan uyuşturucu maddelerin kişisel kullanım amacıyla tasarruf edildiğini kabul etmenin mümkün olmadığını vurguladı.

Jumanyyazova’nın ailesi de uyuşturucu kurbanı

   Uyuşturucu suçlarının kamu sağlığının tehdit eden, ciddi, vahim ve yaygın bir suç türü olduğunu dile getiren Yargıç Hazal Hacımulla, sanıklara ibret verici ve caydırıcı bir ceza verilmesi gerektiğini vurguladı.
   LSD ve MDMA gibi kimyasal türde uyuşturucu maddelerin insan vücuduna zararlı ve en tehlikeli türde maddeler olduğuna değinen Hacımulla, sanık Jennet Jumanyyazova’nın küçük yaşta babasını aşırı doz uyuşturucu kullanımından kaybettiğini, dayısının ise şu anda ülkesi Türkmenistan’da uyuşturucu suçundan hapis yatmakta olduğunu da sözlerine ekledi.
   Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Yargıç Hazal Hacımulla, sanık Lara Birkdar ile Jennet Jumanyyazova’nın 1’er yıl süreyle hapis cezasına çarptırıldıklarını açıkladı

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER