10 günde 5 bıçaklama

banner37

KKTC genelinde son zamanlarda artan şiddet olayları, özellikle de tartışmalarda bıçak kullanılması endişe yaratıyor

10 günde 5 bıçaklama
banner90
banner99

Elmas TOKAY

Ülkemizde son yıllarda artan kriminal olaylar, halkın güvenlik endişelerini de artırdı. Özellikle, son on gün içerisinde dördü Girne bölgesinde olmak üzere beş bıçakla yaralama olayının yaşanması, vatandaşları iyice tedirgin etti. Peş peşe yaşanan bu olaylar, toplumda huzursuzluk ve güven endişesi yarattı.

Emekli savcı, eski milletvekili, avukat Derviş Akter, KIBRIS Gazetesi’ne son dönemde yaşanan kriminal olayların artışıyla ilgili bir değerlendirme yaptı.

Akter, vatandaşın güç sarhoşluğuna ve zehirlenmesine uğradığını kaydetti.  Herkesin hakkını kendi eliyle almak istediği, kuralları kendinin koyduğu ve kendinin cezalandırdığı bir dönemle karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Akter, bunun da tedirginlik yarattığını belirtti.

Avukatlık mesleğine Limasol’da başladığı ilk yıllarda, yılda bir cürüm olduğunu söyleyen Akter, şu anda ise Girne Mahkemesi’ne günde en az 3 veya 5 cürüm olayıyla ilgili tutukluların getirildiğine vurgu yaptı.

banner134
“Girne artık kozmopolit bir şehir”

Derviş Akter, Girne’nin artık kozmopolit bir şehre dönüştüğünü kabul etmek gerektiğini söyledi. Yetkililerin bu şehre göre yeni düzenlemeler yapması ve güvenlik önlemlerini alması gerektiğini vurgulayan Akter, polis örgütünde yaşanan eksik kadronun da biran önce tamamlanması gerektiğini belirtti.

Girne bölgesinde 5 günde 4 bıçaklama, KKTC genelinde ise 10 günde 5 bıçaklama yaşandığına işaret eden Akter, bunun günde 10 bıçaklama olayına da çıkabileceği uyarısında bulundu.

“Güvenlik önemli”

Girne’nin bu kozmopolitik yapısı karşısında Girne polisinin canla başla uğraştığına dikkat çeken Akter, ancak şu anki bu yapıda polis sayısının yetersiz olduğunu vurguladı.

Akter, bu konuda hükümet yetkililerinin en kısa zamanda acil önlem planıyla durumu değerlendirip, polis sayısındaki eksikliği artırmak için gerekli müdahaleyi yapması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75