11 saat ağzında sakladığı jileti, mahkeme salonunda çıkardı

banner37

Müstehcen darptan şiddet tehdidine kadar birçok sabıkası bulunan ve bugüne kadar defalarca intihara teşebbüs etmeleriyle de adını duyuran Mehmet Mavideniz, bu kez araba çaldı, çaldığı arabayla kaza yaptı, yakalanınca da polise bıçak çekti, ağzına sakladığı jiletle hem polise, hem mahkemeye zor anlar yaşattı

banner87
11 saat ağzında sakladığı jileti, mahkeme salonunda çıkardı
banner90
banner99

MAHKEME SALONU BOŞALTILDI… Ağzındaki jileti çıkarması için ikna edilemeyen Mehmet Mavideniz, 11 saat boyunca polislere zor anlar yaşattı. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında dün mahkemeye çıkardığı Mavideniz’in birisine zarar verme olasılığı nedeniyle mahkeme salonu boşaltıldı. Ağzındaki jileti mahkeme salonunda çıkaran ve “Beni cezaevine gönderirseniz ailemle papaz olurum” diyen Mavideniz, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Defalarca intihara teşebbüs eden ve çeşitli suçlamalarla yargılanan Mehmet Mavideniz, dün sabahın erken saatlerinde bir araba çalıp, iki araca kasten çarptı.

Olay mahalline giden trafik polislerine bıçak çeken Mavideniz, Cürümleri Önleme Şubesi’nin çabalarıyla tutuklandı ancak ağzında jilet olduğu fark edildi.

Ağzındaki jileti çıkarmayı reddeden ve polisleri sürekli tehdit eden Mavideniz, Devlet Hastanesi’ne götürüldü ancak fiziki muayeneyi reddetti.

Acil servis doktoru, Mavideniz’e röntgen çekilmesini istedi. Röntgende jilet çıkmadı ancak röntgen odasından çıkarılan Mavideniz, ağzındaki jileti polislere gösterdi ve yine çıkarmadı.

Psikiyatrla da görüştürülen Mavideniz, ikna edilemedi. Mavideniz’in uyutularak ağzından jileti çıkarmak da düşünüldü ancak kanında sakinleştirici ilaçlar olması nedeniyle yeniden ilaç verilmesi risk taşıdığından bu yöntem denenmedi.

Polisin önünde jileti yutup geri çıkardı

26 yaşındaki Mehmet Mavideniz, Adli Şube’de görevli polis memurlarının önünde ağzındaki jileti yuttu ve geri çıkardı.

Mahkemeye kalabalık bir polis grubu eşliğinde getirilen ve başı sürekli tutulmak zorunda kalınan Mavideniz, 11 saat boyunca ağzındaki jileti çıkarmadı.

Mavideniz’in ağzındaki jileti fırlatıp, başkasını yaralayabileceğini bilen polis, olağanüstü güvenlik önlemi altında zanlıyı mahkemeye çıkardı.

Polisler Mehmet Mavideniz’in kendisine veya bir başkasına zarara vermemesi için günün ilk saatlerinden sabah 11.00’e kadar ağzındaki jileti çıkarması için dil döktü.

Sürekli polisleri tehdit etti

Polislerin oldukça soğukkanlı ve dikkatli davrandığı Mavideniz, kendisini ikna etmeye çalışan polisleri yaralamakla tehdit etti.

Mavideniz, polislere, “Sen silahını verir misin? Ben de jileti vermem. Canımı iste ama jiletimi isteme. Jiletim benim namusumdur. Jilet kavga anında kendimi korumam, başkasını kesmem içindir. Saldıracağım. Sizi keseceğim” diyerek sürekli tehditte bulundu.

Mahkeme salonu güvenlik amaçlı boşaltıldı

Zanlının ağzındaki jileti çıkarmaması nedeniyle mahkeme salonu boşaltıldı ve salondaki 10 polis eşliğinde olağanüstü güvenlik önlemi altında teminat duruşması yapıldı.

“Şiddet tehdidi”, “Kasti hasar”, “Polisi görevinden men etme”, “Kanunsuz bıçak taşıma”, “Rahatsızlık”, “Uygunsuz tavır ve harekette bulunma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Mehmet Mavideniz, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Soner Şaban’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Şaban, zanlı Mehmet Mavideniz’in durumuyla ilgili mahkemeye ön bilgi verdi.

Polis memuru Soner Şaban, suçüstü tutuklanan zanlının tasarrufunda bıçak bulunarak emare alındığını ve zanlının ağzında jilet tespit edildiğini ve ağzından çıkarması için ikna edilemediğini anlattı.

Şaban, zanlının devlet hastanesine de götürüldüğünü ancak fiziki muayeneye izin vermediğine vurgu yaptı.

Zanlı Mavideniz’e röntgen de çekildiğini, jiletin filmde çıkmadığını ancak polisin ağzındaki jileti gördüğünü ve mahkeme salonunda 4 parça jileti tükürdüğüne dikkat çekti.

“Araba çaldı, kasten iki arabaya çarptı”

Polis memuru Soner Şaban, Akdoğan’da sakin Mehmet Mavideniz’in 7 Ocak’ta Birkan Çiçek’in adına kayıtlı bulunan PG 189 plakalı Honda Fit marka salon aracı Küçük Kaymaklı - Lefkoşa adresindeki direk üstü olan ikametgahının altında kapalı ve kilitsiz vazıyetteki garajı içerisinden alarak sahibinden izinsiz sürdüğü ve PV 837 ile ML 478 plakalı araçların ön kısmına kullandığı aracın arka kısmı ile kasıtlı olarak çarparak kasti hasar suçunu işlediğine dikkat çekti.

“Beni tutuklarsanız boğazınızı keserim”

Şaban, aynı tarihte Lefkoşa Trafik Şubesi’nde görevli polis memuru Yavuz Kılıç ve polis memuru Namık Öskan tarafından Ülkü Sokak- K/Kaymaklı adresinde çıkmaz bir yolda tespit edildikten sonra konu şahsı suçüstü hali gereği tutuklamaya çalıştıkları bir esnada zanlının tutuklanmasına mukavemet göstererek cebinden çıkarttığı toplam uzunluğu 18.5 santim ve ağız uzunluğu 8 santimetre olan bıçağı sağ eline alıp görevli polislere sallayarak uygunsuz tavır ve harekette bulunup, yüksek sesle “Beni tutuklarsanız boğazınızı keserim” dediğine dikkat çekti.

Polis memuru Soner Şaban, zanlının olay yerine giden Cürümleri Önleme Şubesi’nin yardımları ile suçüstü hali gereği tutuklandığını ve tasarrufunda bulunan markası meçhul ucu sivri bıçağın emare alındığını kaydetti.

Şaban, zanlının, “Müstehcen darp”, “Birinci derecede askeri bölgeyi ihlal etmek”, “Kanunsuz bıçak taşıma”, “Kendini yaralama”, “Suç işlemeye teşebbüs” suçlarından sabıkaları olduğuna dikkat çekip, zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

Mahkemede söz alan zanlı Mehmet Mavideniz, “Yüksek Mahkeme’den özür dilerim. Beni cezaevine göndermeyin. Cezaevine gidersem ailemle papaz olacağım. Beni çileden çıkarmasınlar. Psikopat olurum. Bıçaklarım. Düğünümü yapacağım” dedi.

Yargıç Temay Sağer, yargılanıncaya değin bir ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde kalmasını kararlaştırdığı zanlının ayrıca doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108