12 öğrenciyi daha dolandırdı

banner37

Geçtiğimiz yıl ‘sahte emlak kiralama sözleşmeleriyle’ 13 öğrenciyi dolandırmaktan tutuklanan ve teminatla serbest bırakılan Ahmet Uğurlu Şanlıtürk, yine aynı yöntemle suç işlemekten tutuklandı

12 öğrenciyi daha dolandırdı

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da Surlariçi’nde Heaven Island Exclusive Real Estate ismiyle kurduğu “sahte emlak” şirketinin adı altında, sorumluluğunda olmayan başkasına ait evleri Facebook üzerinden tanıtımını yaparak KKTC üniversitelerine okumak için gelen yabancı uyruklu öğrencilere “sahte emlak kiralama” sözleşmesi hazırlayarak, dolandırdığı suçlamasıyla geçtiğimiz yıl tutuklanan ve 13 öğrenciyi dolandırmaktan yargılanmak üzere teminatla serbest bırakılan Ahmet Uğurlu Şanlıtürk, şimdi de yine aynı yöntemle 12 öğrenciyi daha dolandırarak 73 bin 290 TL nakit para temin ettiği suçlamasıyla tutuklandı.

Ahmet Uğurlu Şanlıtürk, geçtiğimiz yıl yine sorumluluğunda olmayan ve başkalarına ait evleri internet üzerinden 13 ayrı üniversite öğrencisine kiralayarak sahtekârlıkla toplamda “49 bin 550 TL” temin etmekle tutuklanmış, teminatla serbest bırakılmıştı.

İki ayrı suçlamayla tutuklandı

“Sahte Belge Düzenleme” ve “Sahtekârlıkla Para Temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Ahmet Uğurlu Şanlıtürk dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Cemil Ballıkara’yı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ballıkara, zanlının yaklaşık 7 ay önce kurduğu ve hiçbir resmi kurumdan onay belgesi olmayan Lefkoşa Surlariçi’nde yer alan Heaven Island Exclusive Real Estate isimli ‘sahte emlak’ şirketi ile, Ekim, Kasım, Aralık 2018 tarihleri arasında sorumluluğunda olmayan başkasına ait evleri Facebook üzerinden tanıtımını yaparak KKTC üniversitelerine okumak için gelen TC ve Yabancı uyruklu öğrencilere “sahte emlak kiralama” sözleşmesi hazırlayarak bu güne kadar toplam 12 öğrenciden 73 bin 290 TL nakit para temin ettiğini kaydetti.

Polis memuru Cemil Ballıkara, ilk şikayetin 4 Aralık 2018 tarihinde geldiğini belirtip, zanlının tespit edilemediğini ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden derdest emri temin edilerek, KKTC genelinde aranan şahıs ilan

edildiğini belirtti.

Ballıkara, zanlının 18 Aralık’ta Girne’de bulunan Alagadi bölgesinde tespit edilip, tutuklandığını ve aynı gün gönüllü ifade vererek suçunu itiraf ettiğini söyledi.

73 bin 290 TL henüz bulunamadı

Polis memuru Cemil Ballıkara, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yanı sıra halen daha 12 öğrenciden temin etmiş olduğu 73 bin 290 TL nakit paranın bulunamadığını belirtti.

Zanlının Girne’de ve Hamitköy’de bulunan ikametgâhı ve işyerinde arama yapılması gerektiğine vurgu yapan Ballıkara, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasını talep etti.

“Ailem mağdurları tazmin edecek”

Mahkemede söz alan zanlı Ahmet Uğurlu Şanlıtürk, hatasını kabul ettiğini belirtti. Şanlıtürk, “Ailem mağdurların zararını tazmin etmeyi teklif etti” dedi.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER