banner6

13 + 2 yıl hapis cezası

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nden uyuşturucu ile silah tasarrufu suçuna tarihi ve ibretlik ceza:

13 + 2 yıl hapis cezası
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Girne’de Haziran ayında narkotik polis ekiplerinin düzenlediği operasyonda tasarrufunda binlerce MDMA (extacy) uyuşturucu hap ve bir adet tabanca ile yakalanan Suat Kalay, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tarihi ve ibretlik bir cezaya çarptırıldı.

Mahkeme, Kalay’ı uyuşturucu suçlarından 13 yıl, tabanca tasarrufu suçundan da 2 yıl hapse mahkum etti ve cezaların ayrı ayrı çekilmesini de karara bağladı. Bu karara göre Kalay, 13 yıllık cezasını tamamladıktan sonra 2 yıllık cezasını çekmeye başlayacak ve toplam 15 yıl hapis yatmış olacak.

2017 Ocak ayında M.A. isimli şahıstan 10 bin sterlin karşılığında 10 bin adet MDMA (extacy) uyuşturucu hap almak üzere anlaşmaya yapan, fakat M.A. ile arasında çıkan sorun nedeniyle söz konusu uyuşturucu maddeyi Mayıs ayında 4500 adet bütün ve 80 adet kırık olarak teslim alan Suat Kalay, Girne’deki İngiliz Mezarlığı’nı zula olarak kullanıyordu.

Uyuşturucu ticareti yapan Suat Kalay, Mayıs ayında E.B.’ye tanesi 25 TL’den 520 tane MDMA (extacy) uyuşturucu hap verme, D.L. isimli şahsa tanesi 20 TL’den 200 adet MDMA (extacy) uyuşturucu hap verme ve tasarrufunda toplamda 4500 adet bütün, 80 adet kırık MDMA (extacy) uyuşturucu hap bulundurma suçlamalarıyla yargılanarak suçlu bulundu.

Kalay, ayrıca 1 adet 9 mm çapında Glock marka tabancayı tasarrufunda bulundurduğu ve üzerinde taşıdığı için, 14 adet canlı mermiyi de tasarrufunda bulundurduğu ve üzerinde taşıdığı için yargılanarak bu davalardan da suçlu bulundu. Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7 davadan itham edilen sanık aleyhine getirilen tüm davaları kabul etti.

“Uyuşturucu pazarlayan kişiler toplumdan uzak tutulmalı”

Sanık Suat Kalay’la ilgili kararı okuyan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, “Kanunsuz Uyuşturucu Madde” ve “Kanunsuz Ateşli Silah” suçlarının farklı türlerde suçlar olduğunu ifade ederek Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin söz konusu olguları ayrı ayrı değerlendirdiğini belirtti.

Sanığın uyuşturucu kullanıcısı ya da bağımlısı olmadığını kaydeden Fadıl Aksun, sanığın uyuşturucuyu başkalarına satmak yani ticari amaçla temin ettiğini vurguladı.

Uyuşturucu madde kullanıcısı ile uyuşturucu madde ticareti yapanlar arasında ayrım yapılması gerektiğini ve uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara ağır ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini dile getiren Aksun, sanık Suat Kalay’ın birçok kişiyi uyuşturucu maddeyle zehirleyerek bu yolla para kazanmayı amaçladığına dikkat çekti. Fadıl Aksun, ayrıca sanığın tasarrufunda bulunan uyuşturucu maddenin sentetik, insan sağlığını tehdit eden ve çok yüksek bir miktarda olduğunu sözlerine ekledi.

Sanık Suat Kalay’ın kolay yoldan zengin olmak amacıyla ülkedeki insanların hayatını hiçe saydığını ve insanların sağlığıyla oynadığını belirten Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, sanığın aynı zamanda uyuşturucu madde alışverişi yaptığı kişilerle de ihtilafa düştüğünü ve bu nedenle üzerinde silah taşımaya başladığının altını çizerek sanığın tasarrufundaki silahın küçümsenmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Aksun, uyuşturucu pazarlayan kişilerin insanlardan uzak tutulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

15 yıl hapis cezası

“Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma”, “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Tasarrufu”, “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Verme”, “Kanunsuz Ateşli Silah Tasarrufu” ve “Kanunsuz Patlayıcı Madde Tasarrufu” suçlarından yargılanan sanık ile ilgili karar dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Egemen Metay da hazır bulundu.

Kararı okuyan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, sanığın aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulunarak mahkûm edildiğini ifade etti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Aksun, sanığa, ayrı ayrı çekilmek üzere 13 artı 2 yıl, toplamda15 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından Girne’de, 16 Haziran tarihinde düzenlenen operasyonda binlerce uyuşturucu hap ele geçirilmişti. Narkotik polisi, Kalay’ın Girne’de bulunan İngiliz Mezarlığı’nı zula olarak kullandığını tespit etmişlerdi.

Girne’de bir inşaatta tespit edilerek tutuklanan Kalay’ın söz konusu inşaata sakladığı 98 adet uyuşturucu hapı ele geçiren narkotik polisi, Kalay’ın gönüllü ifadesinde uyuşturucu sakladığı farklı yerleri de öğrenmişti.

Kalay’ın Girne’de bulunan İngiliz Mezarlığı’ndaki mezarların içerisine sakladığı 22 adet naylon poşet içerisinde toplam 2 bin 218 adet tam, 10 adet kırık uyuşturucu hapı da bulan narkotik polisi, Kalay’ın evinde yapılan aramada ise bir adet Glock marka tabanca ve şarjör içerisinde toplam 14 adet 9 mm canlı mermi ile bir adet boş 9 mm çapında kovan ve bir adet uyuşturucu hap bulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104